Bir günde birden fazla kitapla meşgul olurum

Değerli şair, örnek öğretmen Hüseyin Akın’a, okudukları ve kitaplar hakkında sorular yönelttik. Ahmed Sadreddin sordu.

Bir günde birden fazla kitapla meşgul olurum

 

 

Yazdığı şiirler ile kalbimize kan pompalayan değerli ağabeyimiz şair Hüseyin Akın'a, ne okuduğunu, okuma yöntemlerini ve kitap fuarlarını sorduk.

Şu an hangi kitabı/kitapları okuyorsunuz?

Hakkı Özdemir’in, Dergâh Yayınları’ndan çıkan son kitabı, “Yeni İnsan ve Ulus Oluşumunda Roman Aşkı”; Beyhan Kenter’in Okur Kitaplığı’ndan çıkan, “Şiirsel Kimlikten Mekânsal Sınırlara”; Fahir Armaoğlu’nun, Timaş Yayınları’ndan çıkan, “19. Yüzyıl Siyasi Tarihi” ve Şule Yayınları’ndan çıkan, Ali Ural’ın son şiir kitabı, “Gizli Buzlanma” ile yine Şule Yayınları’nın “Merdiven” dizisinden çıkan Ayşe Sevim’in, “İşlenmemiş Suç” isimli şiir kitabı, şu an okuduğum kitaplar.

Kendinize ait bir kitap okuma usûlünüz var mı?

Kendime ait kitap okuma usulüm, evet var. Evde okuduğum, taşıtta okuduğum ve sair mekânlarda okuduğum kitaplar olmak üzere, kitapları ağırlık ve yoğunluklarına göre tasnif ederim. Bir günde birden fazla kitapla meşgul olurum ve bu kitaplar hangi zaman aralığına daha uygun düşüyorsa o vakit okurum. Bazı kitapları, masanın başında ders çalışır gibi okurken; kimi kitapları ise, yaslanarak, keyfimi hiç bozmadan okuduğum da vakidir.

Kitap fuarlarına gider misiniz?

Kitap fuarlarına mecbur kalmadıkça gitmemeye özen gösteririm. Fuarlardaki kitap yığınları beni ürkütmüştür hep. Ümidimi kırmıştır. Hakikate giden yol, bu denli karmaşık ve dolambaçlı olmamalı diye düşünmüşümdür. Sonra, kitabın bir metaya dönüştüğünün en somut göstergesidir artık fuarlar. Sakin ve tantanasız mekânlarda kitaplara sürünerek, onlara dokunarak ve onları koklayarak yürümeyi daha çok isterim.

Takip ettiğiniz bir süreli yayın, dergi ya da site var mı?

Aslında takip etmediğim çok az süreli yayın var. Ama bende iz bırakan derseniz sayısı sınırlı. Dergâh, Karabatak, Hece, Deve, Türk Dili… Takip ettiğim siteler ise, dunyabizim.com, kacakyolcu.com ve edebistan.com...

Varlığına dikkat çekmek istediğiniz bir kitap, dergi ve ya yazar var mı?

Gaston Bachelard’ın, Kesit Yayınları’ndan çıkan, “Mekanın Poetikası” adlı kitabı tavsiye edebileceğim bir kitap. Celal Fedai’nin, “Hakikatin Hatırı” kitabı da yeni ve okunası bir özeleştiri kitabı, tavsiye ederim. Yıldız Ramazanoğlu, Cihan Aktaş, Alper Gencer gibi, yazdıklarına yabancılaşmayan kalemler ilk aklıma gelenler, okunmalı bence. Daha çok var ama yerimiz dar.

 

Ahmed Sadreddin sordu

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2017, 14:20
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26