Bir görünmez kahraman: Hakan Aykut

Hakan Aykut 20 yılı aşkın bir süredir dilimizden düşmeyen ezgilerin, marşların, ilahilerin arkasındaki görünmeyen kahramanlardan biri...

Bir görünmez kahraman: Hakan Aykut

 

Hakan Aykut'u çoğumuz Ömer Karaoğlu ile Taner Yüncüoğlu ile birlikte biliyor, seviyoruz. Bir çok albümün müzik yönetmenliğini ve aranjörlüğünü yaptı. Hiç kendi albümünü çıkarmadı. Sevenlerinden duyduğumuza göre bir ara Aziz Mahmud Hüdayi Hazretlerinin ilahilerini bestelemeye yoğunlaşmış idi.  Veysel Dalsaldı, Ender Doğan, Mustafa Demirci ve Yahya Soyyiğit ile Dervişane albümüne büyük emek verdi. Minik Dualar'ın arkasındaki isim de o! Bir gün kendi albümünü de yapar inşallah...Hakan Aykut ile konuştuk.

Şu sıralar üzerinde çalıştığınız beste ya da besteler var mı?

Evet üzerinde çalıştığım besteler var. Zaten sürekli bir üretim aşaması olur. Fakat bunları ortaya koymak icin gerekli seçimler ve olgunlaştırma çalışmaları zaman alabilir. "Şehide ağıt" ve "Şehadet uykusu" isimli bestelerim de özenli bir karar aşamasından sonra piyasaya çıkmıştır. 

28490Kimlerle çalışıyorsunuz?

En son Ertugrul Erkişi'nin solistliğini yaptığı "Safahattan Şarkılar" albümünün aranje ve yönetmenliğini üstlendim.

Şu sıra üç farklı albüm üzerinde çalışıyoruz. Minik Dualar Grubu ile "Teşekkür ederim Allah'ım" albümünün yeni bir serisi, Urfa'dan bir grup "Grup Dergah" ve kardeşim "Orhan Aykut"un solo albümü.

Albüm çalışmalarınız var mı, yakında çıkar mı?

"Terzi kendi söküğünü dikemez" misali benim de hala bir solo albümüm yok. Umutluyuz, eninde sonunda olacak inşaallah. Fakat ben görür müyüm bilemem. Latife bir tarafa, illaki solo bir albüm şart değil. Katkıda bulunduğum her çalışmayı kendi albümüm olarak görmüşümdür. 

Türkiye'den ve dünyadan kimleri dinliyorsunuz?

Her dinlediğim müzik farklı bir tecrübe kazandırır. O yüzden bana katkısı olacağını düşündüğüm her müziği ve herkesi dinlerim. Fakat tarz olarak, Klasik Türk müziği, Klasik Batı müziği ve özellikle de tasavvuf müziğinden ayrı bir haz alırım. Müzik insana dışarıdan çok şey vermez. Daha ziyade, içindekini harekete geçirir. Bundan dolayıdır ki aynı müzikte farklı insanlar farklı duygular yaşayabilirler. Ses olarak birkaç isim zikretmek gerekirse, "Fatih Koca" ve "Ender Doğan"ın gönül dünyamdaki yerleri apayrıdır. 

Yolunuz camilerden geçer mi, hangi camiler?

Geçer. Yolumun geçmesini istediğim camiler arasında, Süleymaniye, Fatih, Ayasofya, İskenderpaşa, Yahya Efendi ve Karaköy Yeraltı Camii'lerini sayabilirim. 

Son zamanlarda hangi kitapları okudunuz?

En son Prof. Robert Frager'in "Kalb Nefs ve Ruh" isimli kitabını okumuştum. Herkese de tavsiye ediyorum. Şu sıralar elimde Muhammed Bozdağ'ın "İstemenin Esrarı" isimli kitabı var. 
 

Fatma Ünal sordu

Hakan Aykut'tan Şehadet Uykusu'nu dinlemek için tıklayınız.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
kalender
kalender - 12 yıl Önce

Hakan Bey çizgisinden hiç dışarı çıkmayan ender insanlardan birisi.

said ercan
said ercan - 12 yıl Önce

hakan aykut, camianın en kaliteli isimlerinin başında gelir, gruptan sesler albümü kesinlikle türkiye üstünde bir albümdür arkasından dervişane 1 ve 2 ayrıca güzeldi. kunuz ajansı burada kesinlikle hatırlamalıyız 15'lik hakan aykut'un bir camia için gecesini gündüzüne kattığı dönemleri. bir güneş doğuyor serisini hatırlamalıyız. son dönemde artan cocuk şarkılarının mutfağında da kendisi vardır. seviyoruz ve önemsiyoruz camiamızın en güzel adamlarından biridir hakan abi. haber için teşekkürler.