Binlerce öğrenci bilgi evlerimizden faydalandı

Anadolu'da Kültür Sanat söyleşileri çerçevesinde, Adıyaman’da da faaliyet gösteren Eğitim Bilimleri ve Sosyal Araştırmalar Derneği (EBSAD)'nin Adıyaman temsilcisi ve Mimar Sinan ve Üsküdar bilgi ve kültür evleri sorumlusu Ebubekir Aytekin ile EBSAD'ı ve Adıyaman'daki faaliyetlerini konuştuk.

Binlerce öğrenci bilgi evlerimizden faydalandı

Dünya Bizim olarak, Anadolu'da kültürel alanda neler yapılıyor, bir canlılık/ hareketlilik var mı, böyle bir canlılık varsa bu ülke sathında bir kültürel "ayaklanma"ya/ şahlanışa vesile olabilir mi, bunları masaya yatıralım istedik. Ve Anadolu'daki vakıf ve derneklerin kapılarını çaldık. (“Anadolu'da Kültür Sanat” üst başlıklı bu söyleşi dizimizin gerekçesi: //www.dunyabizim.com/?aType=haber&ArticleID=20544 )

Bu çerçevede Adıyaman’da da faaliyet gösteren Eğitim Bilimleri ve Sosyal Araştırmalar Derneği (EBSAD)'nin Adıyaman temsilcisi ve Mimar Sinan ve Üsküdar bilgi ve kültür evleri sorumlusu Ebubekir Aytekin ile EBSAD'ı ve Adıyaman'daki faaliyetlerini konuştuk.

Şaban Karaköse

Derneğiniz hangi amaçlarla, ne zaman, kimler tarafından kuruldu?

Derneğimizin adı “Eğitim Bilimleri ve Sosyal Araştırmalar Derneği”dir. 7 Ocak 2008 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur. Kurucuları Şaban Karaköse, İsrafil Kışla, Mustafa yelek, Kurtuluş Öztürk, Erol Ongunyurt, Hasan Taşçı ve Abdullah Tırabzon’dur.

Derneğimizin amacı, özellikle eğitim, sosyal, dini, ahlaki, kültürel, iktisadi, hukuki, bilişim, iletişim ve teknik alanlardaki gelişmeleri takip ve problemleri tespit ederek gerekli her türlü çalışmaları yapmak, yaptırmak veya yapılanları desteklemek suretiyle toplumumuzun ve üyelerinin gelişmesine ve daha ileri bir düzeye ulaşmasına yardımcı olmaktır. Derneğimiz, sosyal alanda faaliyet gösterir.

Kurumunuzda ne tür kültürel/ sanatsal faaliyetler yapılmakta? Sürekli faaliyetleriniz neler?

Derneğimiz Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı'yla müşterek olarak yurt çapında eğitimle ilgili seminerler, konferans ve kurslar düzenlemekte, üniversitelerin eğitim fakültelerinde okuyan öğrencilere seri konferans ve seminerler vermektedir.

Bunun yanında İstanbul, Aydın ve Adıyaman’da açtığı bilgi ve kültür evlerinde çok yoğun bir faaliyet içerisindedir. Bilhassa Adıyaman’da 2009 yılından beri faaliyet gösteren Mimar Sinan Bilgi ve Kültür Evi ile Üsküdar Bilgi ve Kültür Evi'nde Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler, Fen ve Teknoloji etütleri yanında ayrıca şu öğrenci kulüpleri faaliyet göstermektedir: İngilizce, Bilgisayar, Edebiyat, Siyer, Kur’an, Satranç, Tiyatro, İzcilik, Resim, Ebru, El Sanatları, Voleybol, Basketbol, Futbol, Masa Tenisi, Okçuluk... Öğrenciler etüt dersleri yanında diğer kulüplerden de iki kulüp seçerek bu kulüplerde yeteneklerini geliştirmektedirler.

Etkinliklerinize gençlerin katılımı ne düzeyde?

Derneğimiz bünyesinde faaliyet gösteren, gençlik merkezi, bilgi merkezi ve bilgi ve kültür evlerine çocukların ve gençlerin yoğun bir ilgisi vardır. Bu kurumlara her yıl yüzlerce öğrenci üye olmakta ve buralardan ücretsiz olarak istifade etmektedir. Tatil aylarında tatil programları uygulanmakta, il ve ilçe müftülüklerinin görevlendirdiği Kur’an öğreticileriyle isteğe bağlı olarak bu aylarda Kur’an kursları açılmakta, bununlar beraber diğer sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler yoğun bir şekilde sürdürülmektedir.

Derneğin il temsilcisi olarak bulunduğum Adıyaman’da Üsküdar Bilgi ve Kültür Evi ile Mimar Sinan Bilgi ve Kültür Evi'mize 2009 yılından beri her yıl yüzlerce öğrenci velileriyle başvurmakta ve bu öğrencilere yıl içerisinde hem okul derslerinde branş öğretmenlerimizce gerekli bilgiler verilmekte, hem de diğer sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler ücretsiz olarak yürütülmektedir.

Bilgi evlerimizde çocuklarımızın ruhen, bedenen ve zihnen gelişmelerine özel bir önem vermekteyiz. Onların hayatlarında çok önemli bir devre olan gençliğe ilk adım dönemlerinde, alanlarında yetkin hocalarımız, çocuklarımızın kendilerini keşfetmelerine yardımcı olmaktadırlar. Rehberlik servisimiz çocuklardaki ve gençlerdeki gelişmeyi hem birebir izleyerek, hem de ailelerle özel seanslar yaparak ölçmeye gayret ediyor. Etüt saatlerinde derslerine yoğunlaşan çocuklarımız, diğer zamanlarda eğilimlerine göre sosyal, sportif ve kültürel faaliyetlerine yöneliyorlar.

Zaman zaman öğrenci velilerine de eğitim, sağlık ve kültürel konularda uzman kişilerce seminerler verilmektedir.

Kurumunuzda gençlere çeşitli sorumluluklar da veriyor musunuz? Varsa, ne tür sorumluluklar alıyor gençler?

Bilgi ve kültür evlerimizde çocukların ve gençlerin sorumluluk duygularını geliştirmek üzere çeşitli faaliyetler yürütülmekte, değer aktarımları yapılmakta ve bu duyguları geliştirici görevler verilmektedir. Verilen görevler değerlendirilerek zaman zaman ödüllendirilmektedir.

Matbu yayınlarınız (aylık bülten/dergi, kitap, vs.) var mı? Varsa neler?

Bilgi ve kültür evlerimize devam eden öğrenciler tarafından “Yıldızlı Nehir” adında bir dergi çıkarılmaktadır. 13. sayısı çıkan bu dergi, yayın hayatına devam etmektedir. Dergide, İstanbul’da Çiftehavuzlar, Fatih, Hacı Lütfiye Gürses Bilgi ve Hikmet Evi; Aydın ilinde Cihanoğlu Bilgi ve Kültür Evi ve Adıyaman ilinde Mimar Sinan Bilgi ve Kültür Evi ile Üsküdar Bilgi ve Kültür Evi'nde görülen faaliyetlerle bu kurumlarda kayıtlı bulunan öğrencilerin şiir, hikâye, deneme vs. çalışmaları yayınlanmaktadır.

İnternet siteniz var mı? Sürekli güncelleniyor mu?

www.ebsad.org adında bir internet sitemiz vardır ve sürekli olarak güncellenmektedir.

Taşrada faaliyet gösteriyor oluşunuzun artıları/ eksileri neler?

Taşrada faaliyet göstermemizin yörenin insanına, örf, adet ve gelenekleriyle yerel kültürüne uygun faaliyetler göstermemiz açısından avantajları olmakla beraber merkeze olan uazklığımız bakımından ihtiyaçların anında temini bakımından az da olsa dezavantajından söz edilebilir. Ancak bu konuda şimdiye kadar bir sıkıntıyla karşılaşmadık. Her türlü ihtiyacımız en geç bir iki günlük gecikmeyle karşılanmaktadır. Birçok ihtiyacımızı ise mahallinda temin etme imkânımız bulunmaktadır.

Şehrinizde kamu kurumlarıyla ortak faaliyetler de yürütüyor musunuz? Varsa neler?

Birçok faaliyetimizi Adıyaman Belediyesi'yle işbirliği yaparak gerçekleştirmekteyiz. Faaliyetlerde belediyemizden yer temini, reklam, ilan, malzeme ve personel desteği almaktayız.

Ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Müftülüğü'nden de gerekli destek alınmakta ve müşterek çalışmalar yapılmaktadır.

Şehrinize değer katma noktasında kendi kurumunuzu hangi noktada görüyorsunuz? Geliştirdiğiniz/yürüttüğünüz projeler var mı?

2009 yılından beri faaliyet gösteren bilgi ve kültür evlerimiz gösterdiği faaliyetlerle, sergilediği etkinliklerle (çocuk şenliği, kutlu doğum haftası, Çanakkale şehitleri anma etkinlikleri yıl sonu faaliyetleri gibi) göz dolduran bir yerde bulunmaktadır. Şimdiye kadar binlerce öğrenci kurumlarımızdan yararlanmıştır. Bigi ve kültür evleri zaten başlı başına birer projedir ve başarıyla bu proje faaliyetini sürdürmektedir.

Şu üç kavramın sizin için ne anlam ifade ettiğini birer cümleyle açıklayabilir misiniz?

Şehir: Kentleşmeden ve betonlaşmadan önceki medeniyet merkezidir.

Kültür: “Kökü mazide olan âti” dir; geçmişimizdir ve geleceğimizin ışık kaynağıdır.

Gençlik: Geleceğimizin ta kendisidir.

 

Buğra Atlı konuştu

Yayın Tarihi: 13 Ağustos 2015 Perşembe 10:49 Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2017, 17:54
YORUM EKLE

banner19

banner36