Binlerce hafızın yetişmesine vesile olduk

Anadolu'da Kültür Sanat söyleşileri çerçevesinde Konya'da faaliyet gösteren Türk Anadolu Vakfı'nın genel müdürü Ahmet Ağırbaşlı ile konuştuk.

Binlerce hafızın yetişmesine vesile olduk

Dünya Bizim olarak, Anadolu'da kültürel alanda neler yapılıyor, bir canlılık/ hareketlilik var mı, böyle bir canlılık varsa bu ülke sathında bir kültürel "ayaklanma"ya/ şahlanışa vesile olabilir mi, bunları masaya yatıralım istedik. Ve Anadolu'daki vakıf ve derneklerin kapılarını çaldık. (“Anadolu'da Kültür Sanat” üst başlıklı bu söyleşi dizimizin gerekçesi: //www.dunyabizim.com/?aType=haber&ArticleID=20544 )

Bu çerçevede Konya'da faaliyet gösteren Türk Anadolu Vakfı'nın genel müdürü Ahmet Ağırbaşlı ile konuştuk.

Vakfınız hangi amaçlarla, kimler tarafından ve ne zaman kuruldu?

Din eğitimine hizmet için 1951 yılında yıllarca süren İslam dini üzerindeki baskıların büyük ölçüde kalkmasıyla imam hatip okulları açılmaya başlar. Konya İmam Hatip Okulu da 1951 yılında ilk açılanlardan oldu. Binaları yapmak için Konya'mızın tanınmış âlimlerinden merhum Hacı Veyiszade hoca efendi önderliğinde yaptırma ve yaşatma derneği kurulur. 1972 yılında bu dernek Türk Anadolu Vakfı adıyla vakıflaşır.

Kurumunuzda ne tür kültürel / sanatsal faaliyetler yapılmaktadır? Sürekli faaliyetleriniz nelerdir?

Öncelikle kuruluş gayesine uygun şekilde din eğitimi veren Kur’an kursları ve imam hatip okullarına sürekli verdiği hizmetler vardır. Ayrıca sosyal, kültürel faaliyetler kapsamında gerek vakıf kendisi gerekse ilgili kurumlarla işbirliği yaparak toplumun aydınlatılması için konferanslar, paneller, sempozyumlar, ihtisas komisyonları kurarak önemli konularda çalışmalarda bulunmak, ihtiyaca göre takviye dersler verdirerek kalitenin artmasına imkân sağlamak vakfımızın ana uğraşlarındandır. Bununla beraber ağırlıklı dini konular olmak üzere, toplumun bilinçlenmesi gereken önemli konularda da eğitimlere destek vermek amaç ve faaliyetlerdendir. Bir de en önemli kültür faaliyetlerimizden biri olarak öğrencilerimizden ve öğretmenlerimizden oluşturduğumuz tiyatro grubumuzun başarılarını da söylemeden geçemeyeceğim.

Etkinliklere gençlerin katılım düzeyi nedir?

Yapacağınız etkinliği iyi seçerseniz gençler ilgi duyacak ve katılımları da o derece yüksek olacaktır.

Matbu yayınlarınız (Aylık bülten / dergi, kitap, vs.) var mı? Varsa neler?

Zaman zaman haber bülteni çıkartıyoruz.

İnternet siteniz var mı? Sürekli güncelleniyor mu?

Evet, vakfımızı ve faaliyetlerini tanıtan bir sitemiz var. Sıklıkla güncellemeye çalışıyoruz. //www.turkanadoluvakfi.org/

Taşrada faaliyet gösteriyor oluşunuzun artıları ve eksileri nelerdir?

İstanbul'a göre taşrayız ama büyükşehir statüsünde, beş üniversiteyle yüz yirmi bin civarındaki öğrencisiyle taşralıktan çıkmış bir kültür şehrinde yaşıyoruz. Yüz yirmi civarında dini, sosyal ve kültürümüze hizmet eden vakıf ve derneklerimizin oluşturduğu Konya sivil toplum platformumuz var. Her ay üyelerin müsait olanlarıyla toplantılar yapılır. Ayrıca Türkiye genelinden bazı dernek ya da vakıf temsilcilerinin de katılımıyla “Ufuk Turu” adıyla 300- 500 kişinin katıldığı, üç dört gün süren panellerin, söyleşilerin, açık oturumların yapıldığı bir faaliyetimiz var. Çoğunlukla aileleriyle gelen katılımcılar hem tatil, hem de kültür alışverişi yaparak kazançlı çıkmaktadırlar.

Şehrinizde kamu kurum ve kuruluşlarıyla ortak faaliyetler de yürütüyor musunuz? Varsa neler?

Şehrimizdeki kamu kuruluşlarıyla her zaman ülke yararına olan konularda düşünmeden işbirliğine giriyoruz. Mesela kutlu doğum programları, Suriyeli muhacirler, uluslararası sempozyumlar, konferanslar gibi...

Şehrinize değer katma noktasında kendi kurumunuzu hangi noktada görüyorsunuz? Geliştirdiğiniz/ yürüttüğünüz projeler var mı?

Her attığımız adım şehrimiz için büyük katkıdır. Yıllardır binlerce Kur'an hafızının yetişmesine vesile olduk. Bununla iftihar ediyoruz.

Şu üç kavramın sizin için ne ifade ettiğini birer cümleyle açıklayabilir misiniz?

Şehir: Maddi- manevi açıdan huzurla yaşanabilecek büyük topluluk mekanları...

Kültür: Bugünü ve atiyi istiyorsan kökü mutlaka mazideki tarihi ve dini bağlarımıza bağlanmaktır.

Gençlik: Bir bahçe ki; ya ilgilenirsin gül bahçesi olur, ya da ilgisiz kalırsın, kangal dikenleriyle, ısırgan otlarıyla dolu bir bahçe olur.

 

Haşim Akın konuştu

Yayın Tarihi: 03 Eylül 2015 Perşembe 16:28 Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2015, 11:16
YORUM EKLE

banner19

banner36