Batman'da kültür sanatı canlandırmak istiyoruz

Anadolu'da Kültür Sanat söyleşileri kapsamında Batman'da faaliyetlerini sürdüren Ensar Vakfı Batman Şubesi başkanı Abdusselam Batu ile konuştuk.

Batman'da kültür sanatı canlandırmak istiyoruz

Dünya Bizim olarak, Anadolu'da kültürel alanda neler yapılıyor, bir canlılık/ hareketlilik var mı, böyle bir canlılık varsa bu ülke sathında bir kültürel "ayaklanma"ya/ şahlanışa vesile olabilir mi, bunları masaya yatıralım istedik. Ve Anadolu'daki vakıf ve derneklerin kapılarını çaldık. (“Anadolu'da Kültür Sanat” üst başlıklı bu söyleşi dizimizin gerekçesi: http://www.dunyabizim.com/?aType=haber&ArticleID=20544 )

Batman'da faaliyetlerini sürdüren Ensar Vakfı Batman Şubesi başkanı Abdusselam Batu ile konuştuk.

Vakfınız/derneğiniz hangi amaçlarla, ne zaman, kimler tarafından kuruldu?

Ensar Vakfı Batman Şubemiz özellikle Anadolu imam hatip liseleri, imam hatip ortaokulları, ilahiyat, DKAP ve diğer ortaöğretim ve ortaokulların öğrencileri için olanaklar dahilinde burs, barınma ihtiyaçlarını karşılama ve eğitim ve öğretim için seminer, kurs ve rehberlik konularında yardımcı olma, takviye kursları açma, ayrıca yurt içi ve yurt dışı gezileri düzenleme ve manevi değerlerimizi öğrencilerimize kazandırma amacıyla 1 Şubat 2012 tarihinde gönüllü, fedakar öğretmenlerden, iş adamlarından, mühendislerden ve esnaflardan on kurucu yönetim kurulu üyesiyle ve Rabbimizin yardımıyla kuruldu.

Kurumunuzda ne tür kültürel/ sanatsal faaliyetler yapılmakta? Sürekli faaliyetleriniz neler?

Kurumumuzda kültürel ve dini turizm gezileri yapılmaktadır. Şanlıurfa gezimiz oldu mesela geçenlerde. Peygamberler şehrini öğrencilerimizle istişareli gezmek hem biz hem de onlar açısından çok bereketli oldu.

İmam hatip liseleri başta olmak üzere öğrencilerimizin ihtiyaç duyduğu, eksik olduğu konularda seminerler düzenlemekteyiz. Hanımlara ve erkeklere yönelik çiğ köfteli günler düzenlemekteyiz. Şehrin önemli bir geleneği olan 'mevlit'li programlar organize ediyoruz. Sıbyan mektebi hükmünde 4-6 yaş arası çocuklarımızın sosyal ve ahlaki gelişimi icin kurslar yakın projelerimiz arasında. Bunun için lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunlarına yönelik milli eğitim müdürlüğümüzün halk eğitim şubesinin işbirliğiyle kurslarımız açıldı. Eğitimlerimiz başladı. Arapça, bilgisayar, Kur'an-ı Kerim, İngilizce kurslarımız devam etmektedir.

Etkinliklerinize gençlerin katılımı ne düzeyde?

Katılım çok iyi bir düzeydedir. Gerek mezun öğrencilerimiz olsun gerek yeni öğrencilerimiz vakfımıza hizmet edip yapılanları takip ediyor, katılıyor. Vakfımızın projeleriyle hizmetimiz hayırla ve hızla gelişerek devam edecektir inşaallah.

Kurumunuzda gençlere çeşitli sorumluluklar da veriyor musunuz? Varsa, ne tür sorumluluklar alıyor gençler?

En başta talebeler arasında abi-abla bağını kurmaya çalışarak akran etkileşimini oluşturmaya çalışıyoruz. Eski imam hatip ilişkilerini kurmak amaçlı yapıyoruz. Öğrencilere model oluşturmak önemli. Birbirlerinden sorumlu olma vazifesi vererek bir bakıma ensar -muhacir ilişkisi aşılamaktayız. Grup çalışmaları ekseninde sorumluluklar veriyoruz. Bunun dışında programlarımızda sunuculuk gibi sorumluluklar vermekteyiz.

Matbu yayınlarınız (aylık bülten/dergi, kitap, vs.) var mı? Varsa neler?

Genel merkezimiz tarafından yayınlanan Ensar Vakfı Yayınları'na ait kitap, aylık bülten, dergiler bulunmaktadır. Yeni eserler bize gönderilmektedir.

İnternet siteniz var mı? Sürekli güncelleniyor mu?

http://batmanensar.org/ adresimizden paylaşımlarımızı güncel bir şekilde yapmaktayız.

Taşrada faaliyet gösteriyor oluşunuzun artıları/ eksileri neler?

Öncelikle programlarımıza konuk davet ederken birtakım sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Bu durum bizim daha çeşitli ve kapsamlı etkinlikler düzenlememizi engelliyor doğrusu. Bunun yanında sponsor bulmakta da zorluk çekiyoruz. Esnaf, vakıf hakkında gayet olumlu şeyler düşünüyor olmasına rağmen bu olumlu duruşunu maalesef sponsorluk noktasında göstermiyor. Böyle olmasında şehrin vakıf/ dernek/ medrese/ hayrat çeşitliliği ve fazlalığının etkisi olduğunu düşünüyorum.

Batman genel karakteristik olarak muhafazakar bir yapıya sahip. Şu an Batman’da birçok medrese aktif bir şekilde faaliyetlerini yürütüyor. Biz şehrin belki de eksik kalan yönünü, ‘kültür-sanat’ faaliyetlerini canlandırmak istiyoruz. Batman’da oluşumuzun bu yönüyle de bir eksisini sayabiliriz. Belirttiğim gibi şehirde medreselerin faaliyeti ilmi ihtiyacın çoğunu karşılıyor. Ancak kültürel kısmı açıkta kalıyor. Bu bakımdan bizim kültür sanata dair yapacaklarımız ilgi çeker.A ncak mali konularda ve konuk noktasında sıkıntı yaşanabiliyor. Mesela bizim önceliklerimizden biri bünyemizdeki kütüphaneyi zenginleştirmekti. Genel merkezimizin de katkıları ile her geçen gün artıyor maşallah kitaplarımız. Öğrencilerimiz kitap okuma faaliyetlerine ilgi gösteriyor.

Batman’da faaliyet göstermemizin olumlu yanları da var elbette. En önemlisi ‘samimiyyet’ ve ‘sadakat’… Şehrin çok büyük olmaması, Doğu insanının etkisini de olumlu olarak sayabilirim. Gençlerimizin heyecanı da burda bahse değer bir konu. Gençlerimizle ilgilenmeyi seviyoruz ve Batman’ın eksikliklerini birlikte aşmak için çabalıyoruz, bu çaba içinde olmaktan da mutluluk duyuyoruz.

Şehrinizde kamu kurumlarıyla ortak faaliyetler de yürütüyor musunuz? Varsa neler?

Şehrimizde kamu kurumlarıyla ortak faaliyetler yapmaktayız. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Halk Eğitim Müdürlüğü, Müftülük, Sosyal Yardımlaşma Kurumu, imam hatip liseleri gibi kurumlarla işbirliği yapıyoruz. Ayrıca diğer STK’larla da işbirliği halindeyiz. Halk eğitim merkezleri ile düzenlediğimiz Arapça kurslarımız ve öğretici kurslarımızı bu ortak faaliyetler arasında sayabilirim.

Şehrinize değer katma noktasında kendi kurumunuzu hangi noktada görüyorsunuz? Geliştirdiğiniz/ yürüttüğünüz projeler var mı?

Kültür sanat konusundaki eksikliği gidermek için çalışıyoruz. Düzenli şekilde okuma, yazı atölyeleri ve film okuma atölyeleri düzenleyerek öğrencilerin kendilerini bu konularda geliştirip kendilerinden sonraki nesle de bir kandil olmalarını arzuladığımız projelerimiz var.

Şu üç kavramın sizin için ne anlam ifade ettiğini birer cümleyle açıklayabilir misiniz?

* Şehir: Asr-ı Saadet'teki Medine-i Münevvere’dir benim arzuladığım şehir. Dünyada iken cenneti yaşayacak saadette bir şehir tasavvur ediyorum.

* Kültür: Katıksız ihlaslı, İslam kültürü ve medeniyetinden beslenmiş, peygamberin ve dört halifenin, öncülerimizin izindeki, değerlerini çiğnememiş, Batıya hapsolmamış saf kültür.

* Gençlik: İmanı, davası, şuuru ile ‘Güneş’i tekrar Doğu’dan doğurup İslam Medeniyetini aydınlatacak bir gençlik…

 

Kübra Özkan konuştu

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2015, 11:03
YORUM EKLE

banner19