Bal tattırıp kovanı gösteriyoruz!

Ankara Kurtuba Kitabevinde Diriliş Okumalarının yeni dönemi başlıyor. Konuyla ilgili Şair Şaban Abak ile görüştük.

Bal tattırıp kovanı gösteriyoruz!

Bilen bilir, Ankara’da kültür sanat hayatı, bir başkente yakışmayacak kadar sönüktür. Buna rağmen “iyi ki oluyor” dediğimiz işler de yok değil. Bunlardan biri de çoğu üniversite öğrencisi bir grup genç insanın her hafta bir araya gelip büyük şair, düşünür ve dava adamı Sezai Karakoç’un eserlerini okumalarıdır. “Diriliş Okumaları” adı verilmiş bu güzel çalışma hakkında bu işe öncülük eden şair yazar Şaban Abak’la sizler için mini bir görüşme yaptık.

Sezai Karakoç
Sezai Karakoç

Diriliş Okumaları nedir?

Diriliş Okumaları, üstad Sezai Karakoç’un eserlerinin, her hafta bir kitabının okunup özetlendiği, üzerine konuşmaların yapıldığı bir tür haftalık okuma buluşmasına benim yakıştırdığım bir isim. Genellikle 20-30 kişilik gruplarla yapıyoruz.

Bu fikir nasıl doğdu?

Toplumumuzda öteden beri belirli bazı kitapları topluca okuma geleneği vardır. Başta Kur’an-ı Kerim ve tefsiri olmak üzere, Kütüb-i Sitte, yahut Buhari-i Şerif (Sahih-i Buhari) ve Mesnevi yüzyıllardır; son asırda ise Risale-i Nur bu şekilde toplu okumalara konu olan kitaplardandır. Genellikle bir hocanın yahut bir uzmanın nezaretinde yapılan bu okumalar, münferiden okunup bitirilmesi ve kavranılması zor; hacimli eserlerin okunup anlaşılmasına bir kolaylık sağlamakta, bir arada okuyuş, bir tür dayanışma, teşvik ve özendirme ortamı oluşturmaktadır.

Bizim hocalık ya da uzmanlık iddiamız yoksa da üniversiteye yeni gelen gençlere ben yaştakilerin ağabeylik yapmasının hem bir hak, hem de görev olduğuna herhalde itiraz etmezsiniz. Bu gelenekten aldığım ilhamla, çağımızın büyük mütefekkir ve sanat adamı Sezai Karakoç’un eserlerini, aydın olma sürecindeki genç okur yazar arkadaşlarımdan oluşturduğum bir grupla birlikte okumaya başladık. Bir farkla ki, biz kitapları önceden okuyup sonra buluşuyor, hepimizin o hafta boyunca okumuş olduğu eser üzerinde bir tür mütalaa; değerlendirme ve yorumlama çalışması yapıyoruz. Her hafta Pazar günü iki saatliğine bir araya geliyor, hafta boyunca okuyup notlar aldığımız, altını çizdiğimiz hatta mümkünse mini bir özetini çıkardığımız eser üzerinde son bir kere ve topluca yoğunlaşıyor, bazı bölümlerini sesli olarak ve tekraren okuyoruz.

Diriliş okumalarıHep aynı gurupla mı okuyorsunuz?

Hayır, grubumuz yılda en az iki kere değişiyor. Okumalar sürerken de sürekli yeni katılımlar olabiliyor.

Kitapları nasıl seçiyor, hangi kitapları okuyorsunuz daha çok?

Mümkün olsa Karakoç’un bütün eserlerinin, hiçbirini atlamadan hatta kronolojik sırayla okunmasını isterim. Bu birçok arkadaş için Karakoç okumanın hatta kitap okumanın bir başlangıcı oluyor. Başlangıçta kolaylık olsun diye oluşturduğum gruba genellikle 20 kitaplık bir program hazırlıyorum. Öğrencilerin sınavları ve tatilleri daha yoğun bir okumaya elverişli olmayabiliyor. Bu sebeple üstad Karakoç’un 60’a yakın eseri içinden, O’nun çok yönlü kişiliğinin özellikle fikir ve sanat cephelerini tanımamıza elverişli 20 tanesini seçiyor, bunları belli bir sıraya göre okuyoruz. Her hafta bir kitabın okunup bitirilmesi gerekiyor. Diriliş Okumalarına katılan herkes, kitapları aynı sırayla okumuş oluyor. Tabi bunun için kitapların önceden temin edilmesi gerekiyor. Biz de temin ediyoruz.

Nasıl temin ediyorsunuz? Kitapçılar, Karakoç’un eserlerini bulundurmuyorlar genellikle.

Doğrudan yayınevinden ve toptan fiyatına satın alıyoruz. Perakende fiyata göre çok da ucuz oluyor. Seçtiğimiz 20 kitabı, gruptaki herkesin o hafta içinde Ankara’daki kitapçılardan bulup satın alması neredeyse mümkün olmadığından, İstanbul’dan, doğrudan Diriliş Yayınları’ndan getirtiyoruz. Kitapları teker teker değil de, 20’sini bir kerede almanın öğrenci arkadaşlarımızın bütçelerini zorlayacağı düşünülebilir ama kitaplar inanılmaz ucuz! Düşünün ki 20 kitaplık bir seçme genellikle 100 lira tutuyor. Bu fiyata piyasada ancak 4 veya 5 kitap alınabiliyor oysa. Yine de ödemede biz kendi aramızda bir dayanışma içindeyiz, hallediyoruz. Hem kitap müşterisi olmayan bunca insan parasızlıktan mı okumuyor sanıyorsunuz? Siz okuyacak adamdan haber verin.

Sadece Sezai Karakoç’un eserlerini mi okuyorsunuz?

Onu bile tam okuyamıyoruz, bir parmak bal çalıyoruz ağızlara sadece. Tadını alanlar kovanlara yöneleceklerdir. Karakoç’un eserleri, biz okurlara, başka hangi üstatları; hangi dinî, ilmî, fikrî eserleri okumamız gerektiği konusunda yol göstericidir. O’nun hakkında yazı yazdığı kitaplar, yazarlar, şairler vardır. Eserlerinde adını andığı, istifade ettiğini söylediği yüzlerce referans vardır. Karakoç’u hakkıyla okumuş hiçbir okur, üstadın açıkça veya işaret yoluyla “okunmalıdır” dediği eserlere ilgisiz kalamaz, kalmamalı diye düşünüyorum.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Gençlerin Sezai Karakoç’un eserlerine bu ilgisini, esasen milletimizin kendi kültür ve medeniyetimizi yeniden inşa ve ihya mücadelesine; bir kelime ile “Diriliş davasına” olan ilgisinin canlı bir göstergesi sayıyorum.

Anadolu’nun her şehrinde benzer okuma guruplarının oluşmasını arzu ederim. Sayıları milyonları aşan gençliğimizin, aramızda yaşayan, çağdaşı olmaktan kıvanç duyduğumuz mütefekkir ve şair Sezai Karakoç’un külliyatını bir bütün halinde okuyup istifade etmesi beklenir. Karakoç’un külliyatı, insan hayatını esastan değiştirip dönüştürücü bir iksirdir. İslam Milletinin ve medeniyetinin canlanıp yeniden kendine gelmesi de, milletimize ait bu eserlerin yeterli sayıda genç aydına ulaşmasıyla mümkün olacaktır. Ankara’daki taliplileri, 20 Şubattan itibaren her Pazar Kurtuba Kitabevi salonuna bekliyoruz.

Meryem Uçar, balda gözü olanlar için kovanın nerede olduğunu araştırdı.

Diriliş Okumaları

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2012, 23:23
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Selim
Selim - 9 yıl Önce

Şaban bey, çok kıymetli bir işe gönül vermişsiniz. Allah sizden razı olsun.

Ali YALÇIN
Ali YALÇIN - 9 yıl Önce

Lafımın dostusunuz davamın yabancısı,
Yok sizin köyde çeken fikir sancısı?

Şaban Abak, fikir sancısı çeken idealist bir insan. "Diriliş Okumaları" isminide beğendim. Gençleri ilgilerinden dolayı kutluyorum. Şaban Bey, okumalarınızın bereketli olmasını temenni ediyor, selamlarımı gönderiyor, saygılar sunuyorum.

banner19

banner13

banner26