Bağcılar'da bir nesil yetişiyor

Teneffüs Eğitim ve Kültür Derneği, İstanbul'un Bağcılar ilçesinde bulunan ve bu bölgede son yıllarda güzel işlere imza atan küçük ve mütevazi bir dernek...

Bağcılar'da bir nesil yetişiyor

Teneffüs Eğitim ve Kültür Derneği, İstanbul'un Bağcılar ilçesinde bulunan ve bu bölgede son yıllarda güzel işlere imza atan küçük ve mütevazi bir dernek... İlçedeki ilköğretim ve lise öğrencilerine yönelik yaptıkları çalışmalar takdire şayan. Biz de, ahlaklı ve kültürlü bir toplum oluşturmak isteyen Teneffüs'ü bize daha iyi anlatabilmesi için derneğin genç üyelerinden Oğuzhan Avli ile  bir söyleşi gerçekleştirdik...

 

Oğuzhan Avli
Oğuzhan Avli

Teneffüs Eğitim ve Kültür Derneği, ne zaman hangi amaçlarla kuruldu?

Teneffüs Eğitim ve Kültür Derneği, 28 Eylül 2007 yılında İstanbul’da kuruldu. Derneğimizin amacı; gençlere yönelik yapacağı faaliyetlerle onların bilgi birikimini artırmak, kültürlü, ahlaklı ve medeni bir birey olma yolunda kendilerine mümkün mertebe yardımcı olmaktır. Bireysel manada ise; niçin yaratıldığının şuurunda olarak Yaradan’ın sevgisini kazanmaktır amaç. 

 

Ne tür çalışmalar ve etkinlikler yapılıyor derneğinizde?

Derneğimiz 2007 yılında kurulmasına rağmen, 1998 yılından beri içtimai hayattaki faaliyetlerimiz ile aynı yıllardan beri neşir hayatında bulunan Teneffüs Dergisi bağlamında muntazaman programlar yaptık. Hatta bazılarının başına “Geleneksel” ibaresini bile yerleştirdik. Bilgi Yarışmaları, Kahvaltılar, Kış Eğitim Kampları, Kefken Yaz Kampları, Piknikler, Bayramlaşmalar ve Çanakkale Ziyaretlerimiz geleneksel programlarımızdan birkaçı. Bunun yanı sıra öncesinde bir kitap tahlil ederek yaptığımız seminerler, sinema geceleri, futbol müsabakaları ve iki seneden beri devam ettire geldiğimiz ve hassaten üniversiteli gençlerin katılımı ile gerçekleşen Cuma Sohbetleri.

 

TeneffüsCuma Sohbetlerinden biraz bahsedebilir misiniz?

Her hafta farklı bir hatibin katıldığı; tarihten tiyatroya, siyasetten siyere, fıkıhtan hukuka müteaddit dalda sunumların gerçekleştiği, soru-cevap bölümüyle beraber leziz bir sohbet olduğunu düşündüğümüz bir etkinliğimiz, Cuma Sohbetlerimiz. Umumiyetle üniversite çağına gelmiş gençler ile yetişkinlerin katıldığı her Cuma akşamı 20.00’da gerçekleştirdiğimiz bir etkinliğimiz. Bugüne kadar katılan hatiplerimizden bazıları şunlardır; Ebûbekir Camii İmam Hatibi Dr. Ahmet Efe, İYC Kadıköy Şube ve Yurt Müdürü Ali Cançelik, Edebiyatçı – Yazar Ahmet Cantürk, Felsefeci – Fatih Bld. Başkanı Danışmanı Vahdettin Işık, TV5 Program yapımcısı – Tercüman Yavuz Selim Kurt, Tiyatro Oyuncusu – Yazar Ulvi Alacakaptan, Gazeteci – Yazar Hüsnü Mahalli, Oyuncu – TV Programcısı Şoray Uzun, Gazeteci – Yazar Mustafa Özcan, İÜ Edebiyat Fak. Öğr. Üyesi – ESAM İstanbul İl Başkanı Necip Fazıl Kurt, Tiyatrocu – Şair Ahmet Yenilmez, İBB 1.Başkan Vekili Av. Ahmet Selamet, Emekli Öğretmen – Bahçelievler Belediye Eski Başkanı Muzaffer Doğan, Mazlum-der İst. Şubesi Eski Başkanı – Şair Ahmet Mercan, Yazar – Şair – Bağcılar Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Ekrem Kaftan, Kırklareli Ünv. Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Raşit Gündoğdu, M.Ü. Tefsir Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. Yakup Çiçek ve Yönetmen Mesut Uçakan.

Teneffüs Eğitim ve Kültür Derneği

Bir de “Teneffüs” ismi ile bir dergi çıkarıyormuşsunuz…

Türkiye’deki öğrenci dergilerinden farklı olarak dergimizde, onlarca farklı öğrencinin de katkısı bulunmakta ve böylece dergimiz tamamen özgün bir havaya bürünmektedir. İçeriğini öğrenci kardeşlerimizin hazırladığı, küçük büyük demeden herkesin kendisi için içinde bir şeyler bulduğu ve bilgiye boğmadan eğlendiren ve öğreten bir dergidir, Teneffüs Dergisi.

 

“Teneffüs’te muhabbet esastır” ve “Sevgi, bizim işimiz” gibi söylemlere sahip olduğunuzu biliyoruz. Bu konudan bahsedebilir misiniz?

“Sevgi Bizim İşimiz” düsturuyla insanlarımızın kibirlenmek şöyle dursun, Yaradan’ın ve yaratılanın sevgisine ulaşmayı hedef tutan bir anlayışımız olduğunu vurgulamak istemekteyiz. Büyük, belki de haddimize olmayan bir cesaretle, tüm inananlar adına. “Teneffüs’te Muhabbet Esastır” düsturuyla da mensuplarımızın, toplumu teşkil eden bireylerin muhabbetlerini artırmalarını, birbirlerini daha iyi anlamalarını hassaten empati kurabilmelerini hedeflemekteyiz.

 

Teneffüs Eğitim ve Kültür DerneğiGeleceğe dair düşündükleriniz nelerdir, dernekçe?

Derneğimizin amaç ve araçları itibariyle, yapılacakların gençler marifetiyle yapılmasının daha verimli olduğunda hemfikir olmamız hasebiyle bayrak devir anlayışı içinde olmamız bizler için zorunluluk arz etmektedir. Bayrağı layıkıyla devredip, faaliyetlerimizi idame ettirebilmek için maddi ve manevi olarak yanlarında olmaktan başka çaremiz yok. Ancak, yetişen gençleri de düşünmek boynumuzun borcu olsa gerek. Zaten, gençlerimiz de derneğimizde geçirdikleri günler, yaşadıkları anlar itibariyle böyle bir talepte de bulunmaktadırlar. Şimdilik daha tohum atma hazırlığında olduğumuz bir vakıf çalışmamız var. Nasipse gerçekleşirse, tekrar röportaj yaparız, inşallah. Şimdilik dua ile yetinmiş olalım.

 

Teşekkür ederiz.

Bizler de “dunyabizim.com”a  teşekkür eder, gayet beğendiğimiz nev'i şahsına münhasır üslûbunun daim olmasını temenni ederiz.

 

Cengiz Yalçınkaya söyleşti...

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2010, 11:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kenan Dağlar
Kenan Dağlar - 9 yıl Önce

Çalışmalarda gayret gösteren herkesi rabbimiz mükafatlandırsın. Cengiz kardesimizin seçtiği haberler kaliteli oluyor kendisini de tebrik ederiz. :-)

y.karaca
y.karaca - 9 yıl Önce

bağcılar'dayız-güngören'deyiz-esenler'deyiz.

herkesin özlemini çektiği Asım'ın Nesli'ni sadece beklemiyoruz. İnşallah daha güzel devam eder hep beraber beklemeyişimiz.

MEHMET IZCI
MEHMET IZCI - 9 yıl Önce

Rabbim muvaffak eylesin. boyle derneklerin sayisini artirsin...insan yetistirmek agac yetistirmekten daha mesakkatli ve de sabir gerektirir. boyle mesakkatli bir ise talip olanlarib rabbim kiyamette mesakkatlerini hafifletsin, kaldirsin....

Yunus Kaya
Yunus Kaya - 9 yıl Önce

Tenüffüs'te Muhabbet Esastır.... dedik ve başladık....
Elhamdülillah...

Caner Yıldız
Caner Yıldız - 9 yıl Önce

çok beğeniyorum böyle çalışmaları....
Allah devamını erdirsin....
inşaAllah..

engin kartal
engin kartal - 9 yıl Önce

teneffüs eğitim ve kültür derneğinin amacı emri bil maruf ve nehyi anil münker şuurunda bireylerin oluşumuna bir nebze
de olsa katkıda bulunup vahyin bizden istediği ideal toplumun inşaasını gerçekleştirmektir.'içinizden iyiliği emredip kötülükten nehyeden bir topluluk bulunsun'ayeti mucibince hareket etmeye çalışan bir derneğin müntesibi olmaktan gurur duyuyorum mevla bu amaca hizmeti kendine şiar etmiş derneklerin çalışmaların sayısını arttırsın bizi sırat-ı müstakimden ayırmasın

D.AVLİ
D.AVLİ - 9 yıl Önce

Maşallah kardeşim.Rabbim daima yar ve yardımcınız olsun.Türkiye'nin sizin yetiştirdiğiniz evlatlara ihtiyacı var.Çalışkan,başarılı,azimli ve belki de en önemlisi ahlaklı bir gençlik...

veysi kaya
veysi kaya - 9 yıl Önce

guney afrika'dan boyle bir haber okumak ne guzel. tebrik ederim. ne gunlerdi o gunler dostlar.


banner19

banner13