Azerbaycan kültürünün öne çıkan unsurları neler?

Türkiye’ye son yıllarda genelde eğitim için gelen ziyaretçilerin hislerine tercüman olmak adına başlattığımız röportaj dizisinde Azerbaycan'dan gelen Emin Safarov, Deniz Baran'ın sorularını yanıtladı.

Azerbaycan kültürünün öne çıkan unsurları neler?

Türkiye’ye son yıllarda ilgi gösteren ve genelde eğitim için gelen yakın coğrafyadaki genç ziyaretçilerimizin hislerine tercüman olmak, onların yaşantılarına bir parça girebilmek adına bir başlattığımız röportaj dizisi devam ediyor. Şimdi de Azerbaycan'dan gelen Emin Safarov'a kulak veriyoruz.

Bize ülkenden bahsedebilir misin? Nüfus hangi kesimlerden oluşuyor?

Başkenti Bakü olan Azerbaycan’ın nüfusu 9 milyondur. Azerbaycan, Oğuz Türk dilleri grubuna ait olup bir Türk devletidir.

Ülkenin kültürünü anlatacak 3 şeyden bahseder misin?

Azerbaycan kültürünü dünyada meşhur kılan kendine has resim ve sanatı, müziği, halıcılığı ve zengin tarihidir.

Ülkende sanat, edebiyat, müzik alanlarında oldukça öne çıkan; gençlerin en çok saygı duyduğu, takip ettiği Müslüman şahsiyetler kimler?

Dünyanın en eski halklarından olan Azerbaycan halkı, tarihi, maddi kültür anıtları, zengin edebiyatı, sanatı ve müzik kültürü ile gurur duymaktadır. Ayrıca, Türk ve İslam dünyası tarihinde ilk hukuki, demokratik devleti de ADR kurmuştu. Dünyaca meşhur olan ve sadece Azerbaycan’a has olan muğam sanatının çok ünlü simalarından Alim Gasımov, Azerbaycan klasik müzik ve operasının kurucusu olan, ayrıca Doğuda ilk operanın (Leyli ve Macnun) da bestecisi olan Üzeyir Hajibeyov, Azerbaycan'ın ilk baleti ve Müslüman doğuda ilk balet Afrasiyab Badalbeyli, zamanının en görkemli şairlerinden Nizami Ganjavi, Fuzuli, Q.B.Zakir, Jafar Jabbarlı, Huseyn Javid vs. Azerbaycan zengin sanatının simalarındandır. Modern Azerbaycan gençleri muğam, klasik, pop, hip-hop müzik türlerini dinlemektedirler.

Ülkende İslam kültürüne dair yayım yapan önemli dergi, gazete, TV kanalı vb. var mı?

Azerbaycan da diğer Türk devletleri gibi İslam dininin değerlerini sahiplenen, koruyan bir ülkedir. Qonçe dergisi, İslam Gerçekleri dergisi en güzel örneklerdendir.

Ülke yönetiminde İslami kesimin etkisi nedir? Azerbaycan’daki seçimlerde herhangi bir İslami hareket yer alıyor mu ya da bir partiyi destekliyor mu?

Azerbaycan’da İslami kesimin etkisinin o kadar da fazla olduğunu düşünmüyorum. Modern bir ülke olmasından dolayı toplumda her kesimden insan vardır. Ama İslami değerler ülkemizde tüm kesimler tarafından güzelce karşılanmaktadır. Seçimlerde İslami hareketler yer almıyor ve bu söz konusu değil. İslami kesim kesinlikle tek bir partiyi desteklemiyor ve tarafsız kalıyor.

Ülkendeki Müslümanların dini yaşantısını sürdürmesinin önünde bir engel var mı?

Hayır, Azerbaycan’da ister devlet, isterse de diğer kurumlar İslam’ı desteklemektedir. İslam’ın yaşanmasında ve uygulamasında herkes özgürdür.

Peki Müslümanların din eğitimini ve bilgisini aldıkları kurumlar nelerdir?

Dini Kurumlardan Sorumlu Devlet Komitesi ister eğitim, isterse de İslam dini için gerekli ihtiyaçlar konusunda vatandaşların bilgilendirilmesinde her türlü katkıda bulunuyor.

Türkiye’ye geliş sebebiniz neydi?

Türk koleji mezunuyum ve lisedeyken İstanbul’da eğitim almayı düşünüyordum. Lise zamanından üniversitelere hazırlık döneminde kendi ülkemizdeki sınavlardan iyi puan alarak İstanbul’da okumayı tercih ettim.

Yakın gelecekte Azerbaycan’a dönmeyi düşünüyor musunuz?

Şu an son sınıf öğrencisiyim ve okul bittikten sonra dönmeyi düşünüyorum.

En çok neyi özlüyorsun?

Arkadaşlarımla ve ailemle zaman geçirmeyi, eğlenmeyi hiçbir şeye tercih etmem.

Türkiye’ye yabancılık problemi yaşadın mı? Yaşadıysan bir yabancı olarak yaşadığın problemler neydi?

Hayır, ilk geldiğimden beri hiçbir sorun yaşamadım. Zaten Azerbaycan’la Türkiye ister kültür, isterse de din, eğitim bakımından aynı kademede yer almaktadır.

Türkiye ile Azerbaycan'ın aynı kültürün uzantıları olduğu söylenir. Cidden bu kadar yakın mıyız yoksa farklı olduğumuz alanlar nelerdir?

Evet, az önce söylediğim gibi aynı kültürü ve kimliği paylaşıyoruz. Her iki devlet de Türk devleti ve aynı bölgeyi paylaşmalarından dolayı fazla kültür farkları yoktur. Ama bazı kendimize has değerlerimiz ve geleneklerimiz, kültürlerimizi az da olsa farklı kılıyor.

Türkiye’ye gelmeden önce burası hakkında düşündüğün ama çok yanıldığın bir şey var mı?

Hayır, öyle bir şey hiç görmedim. Zaten lisedeyken Türkiye ile ilgili çok güzel bilgi edinmiştim.

Türkiye’deki üniversiteler hakkında ne düşünüyorsun?

Türkiye bir çok dünyaca ünlü, meşhur üniversitelerle aynı kademede yer alan okullara sahiptir. Bu okullardan mezun olan öğrencilerin ilerde kendi alanlarında ve dünya çapında birer uzman olarak görev yapacağı tartışılmazdır.

Türkiye’deki kültürle kendi kültürünü karşılaştırdığında en büyük farklılıklar neler sence?

Millet, din olarak aynı bir kimliği paylaşırken kültür konusunda bir kaç farklılıklarımız vardır. Özellikle geleneksel farklılıklar ülkelerimizi birbirinden farklı kılan değerler oluyor.

En çok nereleri seviyorsun?

İstanbul ve İzmir, Türkiye’de en sevdiğim şehirlerdir.

Son bir soru: Bir Türkiyelinin Azericeyi çok kolay öğrenebileceğini düşünüyor musun?

Hayır, o kadar kolay olacağını düşünmüyorum. Doğru, aşırı bir benzerlik var ama Azericede olan farklı sesler ve boğazlar kolay öğrenmeyi engelleyen hususlardır. Ama öğrenilemeyecek kadar da zor değildir.Deniz Baran konuştu

Yayın Tarihi: 23 Kasım 2015 Pazartesi 16:03 Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 14:57
banner25
YORUM EKLE

banner26