Ayşe Sevim: Allah'ın Rahmeti Bu Ayda Bizi Tutup Sarıyor

''Böylesine mübarek vakitleri, Kuran’la, yeniden Kuran’la ve yeniden Kuran’la değerlendirmeyi arzu ediyorum. Fakat yapabiliyor muyum? Bu ayrı bir soru…'' Ayşe Sevim ile kısa bir Ramazan söyleşisi gerçekleştirdik.

Ayşe Sevim: Allah'ın Rahmeti Bu Ayda Bizi Tutup Sarıyor

Dünyabizim’de birkaç senedir Ramazan ayına özel her gün Ramazan-ı Şerif yazıları ve alıntıları paylaştık. 2014’te birçok şair, yazar, ilim adamı Dünya Bizim için Ramazan-ı Şerif'e özel yazılar yazdılar: //www.dunyabizim.com/7541/dunya-bizim-icin-yazdi/tags 2015’te ise alıntılar yaptık: //www.dunyabizim.com/8501/ramazana-dair/tags

Bu sene de ilim, kültür ve edebiyat dünyasında isimlerle kısa kısa Ramazan-ı Şerif söyleşileri yapalım dedik. Bu söyleşilerde bugünkü konuğumuz şair yazar Ayşe Sevim

Ramazanınız genel itibariyle nasıl geçer? Öncesinde Ramazan'a dönük bir planlama yapar mısınız? Böylesine mübarek vakitleri nasıl değerlendirirsiniz?

Eğer üç aylarda ruhi bir hazırlığa başlamadıysam Ramazan çok çabuk geçiyor. Ramazan için hazırlanmaya ne vakit Ramazan ayı içinde başlasam geç kalmış oluyorum. Misafiri karşılamak için misafir gelmeden önce hareket etmek gerek gerçekten.

Pek çok kişinin aksine televizyonda düzgün yapılan Ramazan programlarını severek izliyorum. İftar saati çocukların kulağına akacak bir ilahi, bir hadis, sohbet benim için değerli. Böylesine mübarek vakitleri, Kuran’la, yeniden Kuran’la ve yeniden Kuran’la değerlendirmeyi arzu ediyorum. Fakat yapabiliyor muyum? Bu ayrı bir soru…

Bu ayın nasıl geçtiğine gelince ben de sevinç ve vicdan azabı baş başa hareket ediyor. Şeytanlar bağlandığı halde bir bakıyorum ki halimde doğru dürüst bir değişiklik yok. Demek ki, diyorum, benim bağırıp çağırmam, kalp kırmam, kibrim için şeytanlar tüm sene yorulmuyormuş, nefsim bana kâfiymiş. İşte bu vicdan azabının nedeni. Sevinç ise benim dışımda gelişen bir şey. Allah’ın rahmeti sen ne kadar fena olsan da seni tutup sarıyor, Mevla seni sana bırakmıyor.

Ramazan'da okumalarınız da değişir mi? Neler okursunuz daha çok? Başucu eserim dediğiniz kitap ya da kitaplar var mı Ramazan özelinde?

Başucu eserim dediğim bir eser yok, Kuran’la irtibatı artırmaya çalışıyoruz. Bu sene tefsir çalışmak istiyorum Ramazanda nasipse. Daha başlayamadım gerçi. Onun dışında okumaya da ara veriyorum. Romanlar, şiirler, hikâyeler bekliyor.

Ramazan şu 3 şeyle ilişkinizi nasıl etkiliyor: Para, aile / dostlar, yemek?

Para: Zekat, fıtır sadakası, hediyeler alma… Bu ayda paranın cebimize girmesinden ziyade çıkmasına insan özen gösteriyor.

Aile / Dostlar: Özleyerek. Çekirdek ailemi saymazsak ailemden ve dostlarımdan uzun süredir ayrı Ramazanlar geçiriyorum. Bu ramazan ayında eşim de bizimle değil. Çocuklarımla beraber vakit geçiriyorum. Ramazanda insan bu ayrılığı daha iyi fark ediyor. Elhamdülillah diyeceğiz tabii.

Yemek: Yemek deyince geçen sene aklıma geliyor. En severek hazırladığım iftar sofralarıydı.  Sevgi Evlerindeki kimsesiz çocuklarla engelsiz yaşamdaki kardeşlerimizi evimde ağırlamıştık. Gün aşırı evimizde on on beş çocuk vardı. Bu sene belli sebeplerden ötürü yapamadık ama aklımda kaldı.

 

Konuşan: Mehmet Emre Ayhan

YORUM EKLE