Asıl başarı birlikte çalışabilmektir!

İsrafil Kuralay Bey ile kısa adı UTESAV olan Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı’nı konuştuk

Asıl başarı birlikte çalışabilmektir!

 

İsrafil Kuralay Bey kısa adı UTESAV olan Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı’nın Mütevelli Heyet Başkanlığı vazifesini yürütüyor. İTO Yönetim Kurulu Üyeliği vazifesini de sürdüren İsrafil Kuralay Bey aynı zamanda çeşitli üniversitelerde iletişim konusunda dersler veriyor.

Kendisi ile UTESAV’ın düzenlemiş olduğu, Ümit Şimşek Hoca’nın sunumunu yaptığı “Kur’ân’ın ve Kâinatın Dilinden İman Esasları” başlıklı kâinat ilmihali derslerinde tanıştık... Kendisine değerler eğitimi ve iş ahlakı alanında faaliyetler yürüten UTESAV’ı sorduk. Ayrıca bu mülakatımızda “Erdemli iş adamı kimdir” sorusuna da cevap aradık.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?İsrafil Kuralay

1965’te Erzurum’a bağlı Tortum’un Dikmen Köyü’nde doğdum. Çiftçi bir babanın üç çocuğundan ortancasıyım. Köyümüzde ortaöğretim kurumları olmadığından, babam, okuyup millete ve memlekete faydalı olmam için Erzurum’a gönderdi. Benimle birlikte 30’a yakın köylümüzle birlikte yatılı okula kayıt yaptırdık. Ancak bunlardan pek azı okulu zamanında bitirebildi. İmam Hatip’te hocalarımız da işinin ehli insanlardı. Allah onlardan razı olsun…

Okulda duvar gazetesi çıkardığım için 1982’de lise bittiğinde üniversite tercihimi basın - yayın yönünde yaptım ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın-Yayın Yüksek Okulu’na kayıt oldum. Daha sonra okulun ismi İletişim Fakültesi olarak değişti. Arkadaşların da etkisiyle Radyo-TV bölümüne geçtim. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema-Televizyon Anabilim dalında yüksek lisans yaptım. Mezuniyet sonrası, 1986’da TRT İstanbul’da kamera asistanı olarak işe başladım. 1992’nin sonlarında İhlas Holding tarafından şirketi kurulan, fakat henüz yayına başlamayan TGRT’ye geçtim. Yapımcı-yönetmen olarak girdiğim TGRT’deki vazifem 1996’ya kadar sürdü. Sonrasında ise arkadaşlarımla birlikte kurduğum şirketle bu sefer girişimci olarak iş hayatına girdim. Şu anda “Yedirenk İletişim Grubu”nda iletişim hizmetleri ve belgesel yapım işleri üzerine çalışıyoruz. 1997’den beri MÜSİAD üyesiyim. MÜSİAD Genel Başkan Yardımcılığı ve MÜSİAD Basın Komisyonu Başkanlığı görevlerini yürüttüm. 2005’te İTO Meclis Üyesi oldum. Sonrasında İTO Yönetim Kurulu’na girdim. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı yürütme kurulu üyesi olarak şükürler olsun İstanbul’a da hizmet etme fırsatını elde ettim. Şuan mesleki tecrübelerimi üniversitelerde öğrencilerle de paylaşıyorum. On üç yıl İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde, iki yıldır da İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde iletişim konusunda dersler verdim, vermeye de devam ediyorum.

UTESAV nedir? Kuruluş amacı ve faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

UTESAV, MÜSİAD’ın Kurucu Başkanı Erol Yarar Bey’in öncülüğünde yaklaşık altmış girişimci tarafından 1995 yılında kuruldu. Bendeniz de 2007’den beri Mütevelli Heyet Başkanlığı görevini yürütüyorum. Fikirleri ve ekonomik faaliyetleriyle Türkiye ekonomisine yön veren girişimciler tarafından kurulan UTESAV, adından da anlaşılacağı üzere teknoloji, ekonomi ve sosyal araştırmalar üzerine çalışıyor. UTESAV, web sitesinde de girebileceğiniz gibi vakıf senedinde yazılan amaçları yanında günün şartlarında ortaya çıkan konular üzerinde de çalışmalarını yürütüyor. UTESAV, işadamları tarafından kurulduğu için doğal olarak işadamlarına yönelik hizmetler üretiyor.

Ancak sosyal alanları da ihmal etmiyoruz… Son yıllarda özellikle değerler konusunu önceleyen çalışmalar yaptık. Büyük bir medeniyetin mensupları olarak her konuya medeniyetimiz açısından bakıyoruz. Bunlarla ilgili önce dar çerçeveli bir beyin fırtınası toplantıları yaptık. Buralarda konuların çerçevesini çizdikten sonra aynı konuda daha geniş katılımlı sempozyumlar düzenledik. Ardından da buradaki bildirileri kitap haline getirerek kalıcı dokümana dönüştürdük. Fakat bu çalışmalar başlayıp biten değil, sürekliliği olan çalışmalardır. Nitekim bu tarz gündemimizi derinleştirerek ilerletmek için Medeniyet Enstitüsü (MedEN) adıyla bir odak grup oluşturduk. Sözünü ettiğim yayınlarımıza ve diğerlerine internet sitemizde ulaşabilirsiniz.

ERİŞEN projesinden bahseder misiniz?İsrafil Kuralay

Yaklaşık 5 yıldır üzerinde çalıştığımız önemli çalışmalarımızdan birisi de Erdemli İşadamı Enstitüsü (ERİŞEN) projemiz. Buna altyapı olması için Fatih Üniversitesi’nden Doç. Dr. Halil Zaim Hocamızla bir araştırma yaptık. Bu araştırmanın sonuçları şu anda tasarım aşamasında. İnşallah yakın zamanda kitap olarak kamuoyuna açıklayacağız. Bir STK olmanın ötesine geçerek “Düşünce Kuruluşu” formatında çalışmalara imza atan UTESAV, 2012’de de mevcut projelerde derinleşmeye ve yeni gündemler oluşturmaya hazırlanıyor. Teknoloji ve Değerler konusunda beyin fırtınaları yapmanın yanında gündeme dair Haliç Buluşmaları düzenlemeyi planlıyoruz.

Erdemli iş adamı kimdir? Bunu tarif eder misiniz?

Erdemli işadamını sözlerle ifade etmek yerine size model göstermek istiyorum: Bizim için Peygamberimiz Hz. Muhammed sallallahü aleyhi ve sellem en güzel bir örnektir. Çünkü o bir tüccardı. Yine Hz. Ebubekir Sıddık radıyyallahü anh da bir tüccardı. Yaşarken cennetle müjdelenen on isimden birisi olan Abdurrahman Bin Avf radıyallahü anh da bir tüccardı. Biliyorsunuz aynı zamanda sahabenin en zenginlerindendi ve çok da cömertti. Demek ki hem Allah dostu hem de iyi bir tüccar olunabilmektedir. “Erdemli iş adamı kimdir” sorusunun cevabını en güzel bu güzide şahsiyetlerin hayatlarında bulabiliriz diye düşünüyorum.

İş adamı neden erdemli olmak zorundadır?

Öncelikle; “Ameller niyetlere göredir” hadis-i şerifini hatırlatmak istiyorum. Yani yaptığımız amelden alacağımız sevabı niyetimiz belirler. İş hayatı da böyledir. Çünkü Allah Tealâ bir kudsi hadiste: "İki kişi iyi niyetle ortak olduklarında üçüncü ortakları ben olurum (bu ortaklığı bereketli kılarım), ortaklardan biri hainlik yaparsa, emanete hıyanet ederse ben aradan çıkarım" buyuruyor. Şimdi ben size sorayım: Allah’ın ortak olduğu bir iş başarısız olur mu? Elbette olmaz… Allah’ın ortak olmadığı bir iş de başarılı olamaz. Esasında Erdemli İşadamı dediğimiz işin başlangıcı da bu: İyi niyet… Eğer iş adamlarımız ve çalışanları iyi niyetlerle bir araya gelirlerse bereket olur, bolluk olur. Şu anda en çok ihtiyacımız olan şey de bereket değil mi? Yoksa üretim ve sermaye kayıtlı insanlık tarihinde olmadığı kadar bol, ancak bereket olmadığı için vahşi bir savaş veriliyor.

Yani iş adamlarımızın bir araya gelmeleri önem arz ediyor. Öyle değil mi?

Sevdiğim bir söz var: Bir araya gelmek başlangıçtır, bir arada durabilmek ilerleme, birlikte çalışmak ise başarıdır. Dolayısıyla hizmet edebilmek için birlikte olmak lazım. Birlik olmakta bereket vardır. Bu yüzden birlikte, yani cemaatle namaz kılmak ayrı kılmaktan daha sevaptır. Öte yandan işin bir de manevi psikolojik faydası vardır. O da şudur ki sevinçlerimizi paylaşarak çoğaltabilir, üzüntümüzü de paylaşarak azaltabiliriz. Sevinçlerimizi arttırdığımız, üzüntülerimizi azalttığımız zaman zaten hayatın tadı da artacaktır. Ticari anlamda baktığımız zaman da pazarlama iletişimcileri ‘İş, iletişim ve ilişkiyle gelişir’ diyorlar. İşte birlikte olunan ortamlar, aynı zamanda iletişim ve iş geliştirme platformlarıdır. Açıkçası ben de birlikte olmanın bereketini bizzat yaşayanlardanım.

İşadamlarıyla Kainat Kitabı’nı okuma fikri nasıl çıktı, anlatır mısınız?

İlim ve iman konusundaki çalışmalarıyla bilinen Ümit Şimşek Hocamızı yıllardır takip ederim. Kainattaki iman esaslarını yazı ve görsel eserleriyle en güzel şekilde aktaran Ümit Şimşek Hocamızın son kitabı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından “Kur’ân’ın ve Kâinatın Dilinden İman Esasları: İslâm İnanç İlmihali” ismiyle basıldı. Diyanet İşleri Başkanımızın bizzat isteği üzerine hazırlanan eser kısa sürede büyük beğeni toplayınca ben de kişisel olarak kendi bilgilerimi yeniden tazelemek istedim ve aynı adla bir ders yapalım istedim. Esasında ben bu dersi kendim için düşünmüştüm, ancak diğer dostlarımın da bu güzellikten istifade etmesini düşünerek kapsamı genişlettik ve ortaya bir vakıf projesi çıkmış oldu. Şu anda her hafta cumartesi günleri sabah saat 7’de buluşuyoruz. Yaklaşık 50 işadamımızın katıldığı program görüntülerini internet sitemizden de izleyebilirsiniz. (Utesav için tıklayın)

 

 

Aydın Başar konuştu

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2012, 13:32
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13