Artvin'de ilk ney ve hat kursunu şubemiz açtı

'Anadolu'da Kültür Sanat' söyleşilerimize Artvin'de faaliyet gösteren Ensar Vakfı Artvin Şubesi ile devam ediyoruz. Şube başkanı Tamer Yıldırım ile konuştuk.

Artvin'de ilk ney ve hat kursunu şubemiz açtı

Dünya Bizim olarak, Anadolu'da kültürel alanda neler yapılıyor, bir canlılık/ hareketlilik var mı, böyle bir canlılık varsa bu ülke sathında bir kültürel "ayaklanma"ya/ şahlanışa vesile olabilir mi, bunları masaya yatıralım istedik. Ve Anadolu'daki vakıf ve derneklerin kapılarını çaldık. (“Anadolu'da Kültür Sanat” üst başlıklı bu söyleşi dizimizin gerekçesi: http://www.dunyabizim.com/?aType=haber&ArticleID=20544 )

Söyleşilerimize Artvin'de faaliyet gösteren Ensar Vakfı Artvin Şubesi ile devam ediyoruz. Şube başkanı Tamer Yıldırım ile konuştuk.

Vakfınız/derneğiniz hangi amaçlarla, ne zaman, kimler tarafından kuruldu?

2011 yılında Ensar Vakfı’nın bir şubesi olarak kuruldu. Amacımız toplumun manevi dinamiklerini zenginleştirecek eğitim ve kültürel faaliyetler yapmak. Konferans, seminer ve kurslar açmak, burs vermek. Çoğunluğu eğitimci olan gönüllü 10 kişi tarafından kurulmuştur.

Kurumunuzda ne tür kültürel/sanatsal faaliyetler yapılmakta? Sürekli faaliyetleriniz neler?

Hafta sonları yıl içinde devam ettirdiğimiz 4 kurs var. Bunlar Hat sanatı kursu, ney kursu, ebru sanatı kursu ve ortaokul öğrencilerine yönelik değerler eğitimi kursu.

Bunlara ek olarak hafta içi çarşamba akşamları tefsir okumaları gerçekleştiriyoruz. Ayda bir ise ülkemizde tanınmış bir aydın, yazar, gazeteci veya akademisyeni ağırlayıp halka açık konferanslar düzenliyoruz.

Etkinliklerinize gençlerin katılımı ne düzeyde?

Seminer ve konferanslara gençlerin katılım oranı yüksek düzeydedir.

Kurumunuzda gençlere çeşitli sorumluluklar da veriyor musunuz? Varsa, ne tür sorumluluklar alıyor gençler?

Tabii ki veriyoruz. Konferansları onlara organize ettiriyoruz. Reklam çalışmalarında, programın hazırlanıp sunulmasında gençlere yer veriyoruz.

Matbu yayınlarınız (aylık bülten/dergi, kitap, vs.) var mı? Varsa neler?

Bizim yok ancak genel merkezimizin var. Genel merkez 6 aylık bültenler çıkarıyor. Ayrıca merkezimizin kitap basımı da oldukça fazladır.

İnternet siteniz var mı? Sürekli güncelleniyor mu?

Var. Ancak çok sık güncelleyemiyoruz. Faaliyetlerimizi sosyal medyadan duyuruyoruz.

Taşrada faaliyet gösteriyor oluşunuzun artıları/eksileri neler?

İnsanların sosyal etkinliklere daha aç olması taşranın artısı. Yapılan çalışmaların “müşterisi” oluyor. Herkese ulaşmak daha kolay ve samimiyet daha fazla.

Eksileri ise şunlar: Sponsor bulmak zor, maddi sıkıntılar fazla. Nitelikli insanlara ulaşmakta zorluklar var.

Şehrinizde kamu kurumlarıyla ortak faaliyetler de yürütüyor musunuz? Varsa neler?

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve MEB ile ortak faaliyet yürütebiliyoruz. MEB ile öğrencilere yönelik yarışmalar düzenleyip duyuru ve katılımda ortak hareket edebiliyoruz. Gençlik ve Spor il müdürlüğünden ise seminerlerimizde ve gezi faaliyetlerinde salon tahsisi ve maddi destek alabiliyoruz. Ayrıca kurslar açma konusunda iki kurumla da beraber çalışabiliyoruz.

Şehrinize değer katma noktasında kendi kurumunuzu hangi noktada görüyorsunuz? Geliştirdiğiniz/yürüttüğünüz projeler var mı?

Şehrimize sosyal ve kültürel faaliyetlerle katma değerimiz var. Her ay halka açık bir konferans tertip ederek güncel konularda aydın insanları şehrimizde ağırlıyoruz. Ayrıca ilimizde hiç açılmamış hat sanatı kursu, ney kursunu açtık. Öğrencilere yönelik manevi seminerler veriyoruz.

Şu üç kavramın sizin için ne anlam ifade ettiğini birer cümleyle açıklayabilir misiniz?

* Şehir: Yoğunluk ve kargaşa.

* Kültür: Geçmişten geleceğe taşıdığımız manevi miras.

* Gençlik: Çabalıyorum ama biraz ümitsizim.

 

Halil Arslan konuştu

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2015, 17:20
YORUM EKLE

banner19