Artık kitap bütçeme kızım ve oğlum da ortak

Tasavvuf kurumları ve şiiri üzerine yaptığı çalışmalarla kendinden söz ettiren Prof. Dr. Bilal Kemikli’yle, okumaları ve kitaplar hususunda konuştuk. Ahmed Sadreddin sordu.

Artık kitap bütçeme kızım ve oğlum da ortak

 

 

Prof. Dr. Bilal Kemikli’ye okumakta olduğu kitaplar ve okumaları hakkında sorular yönelttik. Roman ve şiir okumalarına yeniden döndüğünü söyleyen Bilal Kemikli, hatıra ve biyografi eserleriyle yeniden buluştuğunu ifade etti.

Şu an hangi kitabı/kitapları okuyorsunuz?

Elimde üç kitap var... Biri hatıra, ikisi şiir. Hatıra, yıllardır okumak isteyip de bir türlü fırsat bulamadığım bir kitap olan, Tevfik Sağlam Paşa’nın, “Nasıl Okudum?” adlı kitabı. İşaret Yayınları bunu yeniden yayınladı, güzel de oldu. Şiir ise, ilki değerli dostum Erdal Çakır’ın Hece’den çıkan “Hüznün Efendisi” kitabı. Erdal Çakır, kıymeti bilinmeyen bir şair. Gönlü şen. Mü'min şair... Ötekisi ise, öğrencim ve meslektaşım Şenol Korkut’un yine Hece’den çıkan “İrade” adlı kitabı.

Kendinize ait bir kitap okuma usûlünüz var mı?

Daha çok akademik okumalar yapardım... Zaman zaman kendime zevk için okuma vakitleri ayarlamaya çalışırdım, ama bu pek az olurdu. Şimdi her hafta Bursa-Kütahya arası git-gellerim oluyor. Bu, benim yeniden romana ve şiire dönmeme vesile oldu. Geçen sene Amin Maalouf'u yeniden okudum. Şimdi daha çok hatıra ve biyografi okuyorum.

Kitap fuarlarına gider misiniz?

Evet, ama son bir yıldır gidemiyorum. Son yıllarda kitaba ayırdığım bütçeye ortaklarım çıktı: Kızlarım ve oğlum... Artık fuar ve kitap alma işi onlara kaldı. Bırakın fuarı, mutad gittiğim kitapçıma, Emirhan'a bile uğrayamaz oldum.

Takip ettiğiniz bir süreli yayın, dergi ya da site var mı?

Evet, Dergâh’ı mutlaka takip ederim... O gelir. Ayvakti, Edebiyat Ortamı, Sultan Şehir, Keşkül, Bizim Külliye, Yağmur... Bunları mutlaka takip ederim, gözlemlemeye çalışırım. Bendeniz dergicilikle birazcık uğraştığımdan, süreli yayınların kıymetini bilirim.  Derste öğrencilerime tanıtırım.

Site ise, iki siteye bakarım: dunyabizim.com ve tukislamedebiyati.com. İlkinden haberler, kültür ve edebiyat ortamlarını, ikincisinden alanımı takip ederim. Katkı da veririm. Mesela iyibilgi.com’a ara ara da olsa yazarım.

Varlığına dikkat çekmek istediğiniz bir kitap, dergi ve ya yazar var mı ?

Evet, çok kitap var... Ama şimdi aynı zamanda bir fakültenin kurucu dekanıyım; kendi elemanlarımın reklamını yapayım. Dr. Mehdin Çiftçi’nin Kitabevi’nden çıkan ve daha geçtiğimiz hafta neşredilen eseri, “Süleymaniye Darulhadisi” adlı çalışmasını zikretmek isterim.

 

Ahmed Sadreddin sordu

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2017, 14:21
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26