Amatör ruhun güzelliği şevkimizi artırıyor

'Taşrada en büyük sorun bana göre yetişmiş insan bulabilme sorunudur.' Rize'de faaliyet gösteren Ensar Vakfı Rize Şubesi yönetim kurulu üyesi ilahiyatçı Abdul Gafur Kesimal ile konuştuk.

Amatör ruhun güzelliği şevkimizi artırıyor

Dünya Bizim olarak, Anadolu'da kültürel alanda neler yapılıyor, bir canlılık/ hareketlilik var mı, böyle bir canlılık varsa bu ülke sathında bir kültürel "ayaklanma"ya/ şahlanışa vesile olabilir mi, bunları masaya yatıralım istedik. Ve Anadolu'daki vakıf ve derneklerin kapılarını çaldık. (“Anadolu'da Kültür Sanat” üst başlıklı bu söyleşi dizimizin gerekçesi: //www.dunyabizim.com/?aType=haber&ArticleID=20544 )

Söyleşilerimize Rize'de faaliyet gösteren Ensar Vakfı Rize Şubesi ile devam ediyoruz. Ensar Vakfı Rize Şubesi 1995 yılında açılmış. Şehrin ilk STK’larından biri. Taşın altına elini koyan duyarlı insanların bir araya gelerek ayakta tuttukları bir vakıf şubesi olarak Rize’de bir ağırlığı olan oluşum. Şube yönetim kurulu üyesi ilahiyatçı Abdul Gafur Kesimal ile konuştuk.

Vakfınız/derneğiniz hangi amaçlarla, ne zaman, kimler tarafından kuruldu?

Ensar Vakfı 1979 yılında ülkemiz insanını manevi yönden kalkındırmak, vatanına ve milletine bağlı inançlı bir nesil oluşturmak maksadıyla bir grup aydın tarafından kurulmuştur. Ensar Vakfı Rize Şubesi ise 1995 yılında Ensar Vakfı’nın 22. şubesi olarak açılmıştır.

Kurumunuzda ne tür kültürel/sanatsal faaliyetler yapılmakta? Sürekli faaliyetleriniz neler?

Ensar Vakfı Rize Şubesi üniversite öğrencilerine 240 kapasiteli iki yurt ve evlerde barınma imkânı sağlarken aynı zamanda onların yetişmeleri içinde kültürel faaliyetler yapılmaktadır. Bu kapsamda yurtlarımızda Osmanlıca Türkçesi dersleri, ney kursu, Arapça ve İngilizce kursları devam etmektedir. Liseler arası şiir okuma yarışmamız ise geleneksel hale geldi dersek yanlış olmaz. Vakıf binasında herkese açık dersler de yine hadis, felsefe, kelam gibi konularda devam etmektedir.

Etkinliklerinize gençlerin katılımı ne düzeyde?

Liseler arası şiir yarışmamız her yıl yoğun ilgiye mazhar olmaktadır. Öğrenci yurtlarımızda kalan talebelere yönelik kurslarımız ise heyecanı diri tutacak seviyededir. Yurtlarda kalan öğrencilerimizin tamamına yakını ilgilerine göre bir kursa devam etmektedir.

Kurumunuzda gençlere çeşitli sorumluluklar da veriyor musunuz? Varsa, ne tür sorumluluklar alıyor gençler?

Kültürel faaliyetler gençlerin katılımı olmadan hedefine ulaşamaz zaten. Bunun için azami paylaşım yapmaya özen gösteriyoruz. Bu hizmetleri bir sonraki nesle taşıyacak insan kaynağını yetiştirebilmek, amaca ne kadar ulaştığımızın da bir göstergesidir diye düşünüyoruz.

Matbu yayınlarınız (aylık bülten/dergi, kitap, vs.) var mı? Varsa neler?

Şubemizin matbu bir yayını yoktur. Vakfımızın ülke genelindeki yayınları herkesin malumudur.

İnternet siteniz var mı? Sürekli güncelleniyor mu?

www.ensarvakfirize.com internet sitemizden faaliyetlerimiz takip edilebilir, sitemiz periyodik olarak güncellenmektedir.

Taşrada faaliyet gösteriyor oluşunuzun artıları/ eksileri neler?

Taşrada en büyük sorun bana göre yetişmiş insan bulabilme sorunudur. Artısı olarak da amatör ruhun ortaya çıkardığı güzelliklerin başka faaliyetler için şevkimizi arttırmasını söyleyebilirim.

Şehrinizde kamu kurumlarıyla ortak faaliyetler de yürütüyor musunuz? Varsa neler?

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içerisindeyiz. STK olarak olmamız gereken yerde olma gayreti içerisindeyiz. Bunun için resmi kurumlarla koordinasyon olmazsa olmazdır.

Şehrinize değer katma noktasında kendi kurumunuzu hangi noktada görüyorsunuz? Geliştirdiğiniz/ yürüttüğünüz projeler var mı?

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteğiyle yürüttüğümüz “Yaylada Yaz Eğitim Kampı” projesi imam hatip gençliğine yönelik olarak halihazırda yürüyen bir projedir. Ayrıca vakıf bünyemizde imam Hatip ortaokulu öğrencilerine yönelik “Lider Gençlik” projesi de yürütülüyor.

Şu üç kavramın sizin için ne anlam ifade ettiğini birer cümleyle açıklayabilir misiniz?

* Şehir: Medine, medeni insanların oluşturduğu sosyal yapı.

* Kültür: Bedende ruh, toplumda irfan.

* Gençlik: Hayatın en verimli ama en az kıymeti bilinen gerçeği.

 

Halil Arslan konuştu

Yayın Tarihi: 14 Mayıs 2015 Perşembe 17:03 Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2015, 15:14
YORUM EKLE

banner19

banner36