Ahlaki duruşunu önemsediğim yazarları okurum

Hikâyemizin usta kalemlerinden, aynı zamanda diğer kitapları ve köşe yazıları vesilesiyle bizlere yeni ufuklar açan Fatma Barbarosoğlu'na okumaları hakkında bir kaç soru yönelttik. Ahmed Sadreddin sordu.

Ahlaki duruşunu önemsediğim yazarları okurum

 

 

Müslüman ilim, kültür ve sanat insanlarının ne okuduklarını ve nasıl okuduklarını merak ettik. Verecekleri cevapların bizlere yeni pencereler açacağına inanıyoruz.

Okumaları hususunda sorularımızı cevaplayan hikâyemizin usta kalemlerinden, aynı zamanda diğer kitapları ve köşe yazıları vesilesiyle bizlere yeni ufuklar açan Fatma Barbarosoğlu, daha çok ahlaki duruşunu önemsediği yazarları okuduğunu söyledi.

Şu an elinizde hangi kitap var ve neden o kitabı okuyorsunuz?

Aynı anda bir çok kitabı bir arada okurum. Her ay için bir şiir, bir öykü, bir roman ve inceleme tespit eder ve bunları bir bez torbanın içine koyarım… Kent, mekan, zaman, kimlik, biyoteknik ilgi alanım içinde.

Kendinize ait bir kitap okuma usûlünüz varmı? Kitap mı okursunuz yoksa konu mu?

İsmail Kara’nın, Bauman ve Sennet’in kitaplarını düzenli olarak okuma disiplinine sahip olduğumu söyleyebilirim. Ahlaki duruşunu önemsediğim yazarları okurum. Edebi eser olarak çağdaşlarımın kitaplarını takip etmeye itina gösteririm. Ancak son yıllarda bu çok mümkün olmuyor.

Kitap fuarlarına gider misiniz?

Eskiden giderdim. Kitap fuarlarında kitap bulmanın mümkün olduğu zamanlarda… Pop yıldızların, aşçıların kuru kalabalığı altında ezilme tehlikesinin olmadığı zamanlarda yani…

Takip ettiğiniz bir süreli yayın var mı, dergi ya da site?

İtibar, Dergâh, Türk Edebiyatı dergilerini takip etmeye çalışıyorum. Yaşlandıkça süreli yayın takip etme zorlaşıyor. Zaman daraldıkça klasik olana eğilim artıyor.

Varlığına dikkat çekmek istediğiniz ve okunmasını tavsiye ettiğiniz bir kitap var mı?

Kimin için, ne vesile ile? Bazı kitaplar ilaç gibidir. Hastanın ve hastalığın belirtilerini bilmeden olmaz. Bazı kitaplar, “nan-ı aziz ab-ı leziz” hükmündedir. Hürmeti olmayana takdim edilmez. Bazı kitaplar, bir “sır”ı fısıldar ifşa edeceklere teslim edilmez. Bazı kitaplar ata yadigarıdır; kıymet bilmeyene verilmez. Velhasıl kitaba çıkan yol, tavsiyenin taşları ile döşeli değildir.

 

Ahmed Sadreddin sordu.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2017, 14:26
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13