Ahiret endeksli dünyevi dertler!

Genç nesil hiç şüphesiz sınır ve kalıp tanımayan Hiphop müziği dinliyor. RapSantraL ise farklı bir rap'er..

Ahiret endeksli dünyevi dertler!

Bir Hiphop meraklısı olarak yılda birkaç kere internetin altını üstüne getirir hangi dilde olursa olsun toplumsal kaygılar besleyen müzisyenleri ararım, dinlerim.

Geçtiğimiz aylarda kaliteli alt yapısı, sağlam sözleri ve toplumda olan bitene kızgın bir rap’era rastladım. Bu arkadaş RapSantraL. Aşağıda en yumuşak parçalarından biri olan “Müslümanlar Nerede?” parçasını da röportaja ekledik. RapSantraL’in sözlerinin referansları; toplumun kendisi, tarih, Kur’an ve Sünnet.. buyrun söyleşimize:

Müslümanlar nerede?

“Müslümanlar nerede?“ İsimli parçanda Müslümanlar nerede? Konumlarını mı kast ettin yoksa Müslüman’ım diyenler var mılar yok mular? Bunu sormuş oluyorsun değil mi?

Aslında Evet. Hem şu an gördükleri ortak zulümde hala birleşmeyen Müslümanlara hem de ben müslümanım deyip arkasına yaslanan daha sonra da televizyon başında göbeğini kaşıyan Müslümanlara ithaftır bu şarkı sözleri.

Zaman, Müslümanların ölüm korkusu yaşadığı zamandır yani Ahmed-i Muhtar'ın dediği gibi (Hz.Muhammed s.a.v.); ''Öyle bir zaman gelecek ki ümmetimi ölüm korkusu saracak ve bu yüzden kâfirler onlara karşı zafer kazanacaktır.''Müslümanlar nerede?

Bu ölüm korkusu illa ki vücudun ölmesi anlamında anlaşılmamalı. Bu ölüm, beyinde, düşüncede, sosyal hayatta, adalette, devlette ve millette yaşanacak bir ölümdür ki şu anda da vaziyet öyle! İşte bu şarkıda da ölüm korkusunu atmalarını söyleme çabasındayım, Allah yardımcımız olsun.

Kaç yaşındasın? Bu raper’in okul geçmişi nasıl merak ediyorum?

22 yaşındayım. Okul hayatım sıradan geçti. İlkokula başlamadan önce aslında Latin alfabesi'nden oluşan Türkçe Alfabeyi öğrenmiştim ailem sayesinde, yani okula gitmeden okumayı biliyor az da olsa yazıyordum.

Bu sayede ilkokulda gerçekten çok rahat ettim. İlkokul bittiğinde artık lise dönemi başladı ve oturduğum semtin düz lisesinde okumaya devam ettim. Liseyi sözel bölümde bitirdikten sonra sırada üniversite vardı.

Bir yandan da futbolla ilgilendiğim için transferim gereği Çanakkale 18 Mart Üniversitesi'ne geçtim lakin okumak nasip - kısmet olmadığından geri dönmek zorunda kaldım.

Okul dönemim boyunca rap’le pek ilgilenmişliğim olmadı fakat lise 2'de başlayan tarih merakı o senenin sonunda yani lise 3'ün başında beni araştırmalara yöneltti yönelttikçe de küçük yaştan beri beynimize dikte edilen, çeşitli derelerden su getirilerek empoze edilen tarihin aslında “yalan tarih” olduğunu gördüm. Bir şeyler yapmam gerekiyordu ve şimdi buradayım!

Müslümanlar nerede?

Kendini öğretmen olarak görüyor musun? Yoksa sadece emin olduğun şeyleri mi şarkılarında aktarıyorsun?

Öğretmen olmak istemedim hiç. Sadece öğrendiklerimi aktarmak, ırk davasıyla birbirine düşmüş bu milleti gerçeklerle tanıştırmak, bu gerçekler eşiğinde de tekrar bir araya gelmelerini sağlamak isteyen, uyumaktan gözleri şişen Müslümanlara çalar saat, yan yollara sapmış kaybolmuşlara ise yol göstericiyim sadece.

Yine şarkı sözlerine döneceğim.. İnsanın böyle sözler yazması için ne gerekli? Sağlam beslenme kaynakları mı? Büyük toplumsal dertler mi?

Sağlam beslenme hiç ama hiç etken değil bende. Afrika'da insanlar açlıktan ölürken, Pakistan da Afganistan da Filistin de Müminler zulüm görürken, Türkiye de, Doğu Türkistan da ve tüm dünyadaki Müslüman Türkler zalime boyun eğerken ve Müslüman Kürtleri PKK denen illetle bölmek istenirken “beslenme” nasıl bir etken olabilir?

Toplumsal dert değil, Ahiret endeksli dünyasal dertler etkendir sözlerime. Sessiz bir ortam, kurşun kalem, Kur'an-ı Kerim ve müziğimin olması yeter.

Güncel konular ve tarihi karşılaştırıp birleştirdiğiniz zaman da sözler kendiliğinden oluşuyor!

Müslümanlar nerede?

Peki, neden RapSantraL diye bir isim?

Ben rap'e 2005 de başladım. Bundan önce bir başka mahlas daha kullandım ama o mahlası kullanış amacım, normal rap’çi statüsünde yani kafayı aşkla, ayrılıkla, ihanetle, kederle, gangstayla ve melankoliyle bozmuş bir tip oluşturmaktı.. Kaldı ki gayet de güzel oluştu. Bu tür şarkıları yaparken tabi ki vermek istediğim mesajı bir cümle de olsa şarkıya sığdırıp zemin hazırlıyordum.

Zamanın geldiğini düşündüğümde de artık mahlasla beraber her şeyin değişmesine karar kıldım ve bir gece bütün her şey değişti!

Aklımda bir sürü mahlas vardı ama öyle bir şey olmalıydı ki hem genel hem de tarafkâr.

Santral,her şeyin toplandığı merkez anlamına geliyor bir nevi,benim de amacım öğrendiğim ve öğreneceğim her şeyi tek ağızdan yaymak ve yol gösterici olmasını sağlamak olduğu için rapin santrali anlamına gelen RapSantraL mahlasını uygun gördüm ve yaklaşık 2 senedir bu mahlasla şarkılar yapıyorum.

E-mail'ime olsun, Facebook daki resmi sayfama olsun, çok öneri geldi, işte mahlasınız uymuyor bu görüşünüze,diye. Ben de o arkadaşları kırmadım ve bir şarkımda RapİslâmboL mahlasını kullandım.

Kullanış amacım; İslambol'un İstanbul'dan değil, İstanbul'un İslambol'dan türediğini anlatmaktı.. İstanbul kelimesinde ''s-t-a-n'' harflerinden oluşan bir gizli mesaj var; Stan : Şeytan demek! Hâlbuki Osmanlı da bu şehrin ismi İslambol dur. II.Mahmud zamanındaki akçelere ve daha sonraki akçelere iyi bakılmasını öneriyorum.

Bu amaç doğrultusunda da Bir kereliğine mahsus RapİslamboL mahlasını kullandım.

Facebook da sayfan var, ve “beğen” butonunu tıkladığım halde tekrar arayıp bulmak zorunda kalıyorum bunu açar mısın biraz ?

Facebook da sayfam var evet ama bu 12. kez kapanıp açılan bir sayfa.

Çünkü bazı vatandaşlar 5 yaşından bu yana, beyinlerine olmadık yalanları empoze edenlere soru sormamı veya onlara neden böyle yaptınız dememi pek istemedikleri için şikayetleri sebebiyle sayfalarım kapanıyor ama unuttukları bir şey var: Yenisi açmak 2 dakika sürmüyor!

Teşekkür ederim.

Müslümanlar Nerede? video klibini izlemek için tıklayın. 

 

Kerem Abadi RapSantraL'e davet ediyor  

Yayın Tarihi: 14 Kasım 2010 Pazar 15:45 Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2010, 08:22
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halil
Halil - 11 yıl Önce

Röportaj çok güzel olmuş...
benim çocuklar da dinliyor bu arkadaşı ama ben diğer şarkılarını da dinledim...
Belli ki bu arkadaş ne sagopa denilen cübbeli nin elemanı gibi muhafazakar ne de nasihat grubu gibi tasavvufçu !
Apaçık sapıyla beraber ŞERİATçıyım diyor diğer şarkılarında,yani Allah için cihad edin...
Bu genç adam,sanki bir halife varmış da onun sözcüsüymüş gibi yazıyor,söylüyor.
Çok üstüne düşülmeli bu arkadaşın yoksa kaybolur gider.

Hasan OğuzTürkü
Hasan OğuzTürkü - 11 yıl Önce

Sabah yedi buçuktan beri bütün şarkılarını dinliyorum ve gerçekten CİHAD EMRİ veriyor adam !
Puta Tapanlar Belgeseli,adını verdiği albümde 6.Bölümde Kebair adlı şarkısında her şey daha da ilginç hale geliyor ! şöyle ki nakaratı yazayım size,
''Allah'' deme; Aman çok yasak
Kur'an okumak,evvelden batak
İmamları teker teker asak
Böyle yapmadı mı KEBAİR !

''Allah'' deme; Aman çok yasak
Halifeyle dini biz atak
Kürtleri de diri diri yakak
Böyle yapmadı mı KEBAİR !!!

Çok ilginç Ç

İslam
İslam - 11 yıl Önce

:) :) Halil bey kimler kayboldu kimleeerrr :)
Tabi ki kaybolmamasından yanayız Allah yardımcısı olsun ve zihin açıklığı versin ama size katılıyorum sagopa muhafazakar bu adam şeriatçı apaçık ilan etmiş !

her şarkısını albümün bölümleri olarak vermiş ve ben 2.bölüme şimdiden hayran olmuş durumdayım :)
bize bu arkadaşı tanıttığınız için teşekkürler...

Evet DÜNYA BİZİM !

rıza güngören
rıza güngören - 11 yıl Önce

:) islam mücahidi kardeşin bahsettiği 2.bölümdeki şarkının adı hutamedki laikler :)
del mi lan bu çocuk :)

Kimse Siz
Kimse Siz - 11 yıl Önce

Kendisi hakkında yorum yapamayacağım zira kişinin içindekini ancak Allah(cc) bilir. Aşağıdaki adreste ilk 10 şarkısını(şu anda yayınlananların tümü) ve sözlerini indirebileceğiniz linkler mevcuttur. Linklerin hepsi aynıdır, yalnızca birini indirmeniz kafidir.
Adres: http://mir.cr/FZQWNCEG

gamze islambol
gamze islambol - 11 yıl Önce

süper mario özellikle ayrı bi şarkı...her dinlediğimde ilk kez duyuyomş gibi gülüyorum (:
devam devam...

Frasuva Ottoaman :)
Frasuva Ottoaman :) - 11 yıl Önce

Herkese selam,fransa amen den yunus ben,bu arkadaşın simasını gerçekten merak ediyorum :) :) delinin teki olmalı :) bir osmanlı sayfasında sagopayla karşılaştırılmıştı ama insanların atladığı bir şey var,bu adam radikal islami rap yapıyor,sagopa tasavvufi rap.
ikisi aynı yolda değil bu yüzden karşılaştırılmamalı kanaatimce ama en sevdiğim parçasıııı İHTARAT adlı 10.bölüm parçası,mükemmel yazılmış mükemmel söylenmiş HELAL OLSUN SANA DELİ :)

fan of the İSLAM
fan of the İSLAM - 11 yıl Önce

kardeş seni her yerde dinliyoruz,11.bölüm gerçekten harika olmuş,inşeALLAH ALLAH SENİ BİZE BAĞIŞLAR,kendine çok iyi bakmayı unutma bize lazımsın,röportaj için de size çok çok teşekkürler.

banner26