Açe İstanbul yurdunda kocaman bir ailem var

Açe’de ailesini tsunami felaketinde kaybeden 17 yaşındaki Dina ile konuştuk ve Ramazan’ı sorduk..

Açe İstanbul yurdunda kocaman bir ailem var

 

Tsunaminin yüz binlerce insanı yok ettiği topraklardan, Endonezya’nın Açe bölgesinden küçük bir yetim kardeşimizle konuştuk. Tsunamiden bu yana neler yaşadığından, bu Ramazan’da neler yapacağına kadar birçok şey anlattı bize.

Seni tanıyarak başlayalım.

Esselamun Aleyküm. Öncelikle tüm Müslümanları selamlıyorum. İsmim Dina, 17 yaşındayım. Yetimim. Endonezya'nın Açe bölgesinde yaşıyorum. Ailemi Endonezya'da yaşanan tsunami felaketinde kaybettim. Ailem vefat ettiğinde henüz 9 yaşındaydım. Benim için çok acı bir durumdu bu. Yapayalnız kalmıştım. Tsunami benim her şeyimi alıp götürmüştü.

Ama şimdi, Allah'ın bana bunu neden yaşattığını çok iyi biliyorum. O (c.c.) benim çaba göstermemi ve sabırlı bir kız olmamı istiyordu. Bunda da çokça hikmet olduğuna inandım hep. Rabbime karşı müteşekkirim, O (c.c.) bana şimdiye kadar hep gülümsedi.

Büyük bir imtihan... Peki, şimdi neler yapıyorsun?

Şimdi yeni bir ailem var. Önceden küçük bir ailenin ferdiyken, şimdi büyük bir ailede yaşıyorum. İHH'nın burada açtığı İstanbul yurdunda kocaman bir ailem var. Burada çok fazla kız kardeşim, ablam, abim var. Burada onlarla oyunlar oynuyoruz, ders çalışıyoruz, birlikte ağlayıp birlikte gülüyoruz ve beraberce hayaller kuruyoruz. Bunun dışında lise son sınıf öğrencisiyim. Dini dersler alıyorum, çünkü ileride din okutmanı/din görevlisi olmak istiyorum. Gelecekte Müslüman yetimler için yatılı bir okul yaptırmak istiyorum. Okumayı çok seviyorum. Çünkü okumak bilgiye açılan bir pencere gibi geliyor bana.

İnşallah hayallerinin hepsini hayırlı bir şekilde gerçekleştirirsin bir gün. İslamiyet senin için ne ifade ediyor?

Biz İslamiyet’i; Allah’a ve Rasülüne itaat, diğer Müslümanlara karşı beslenen muhabbet, birbirimize gösterdiğimiz saygı, dünyada barış içinde yaşama ve dünyayı suçlardan, savaşlardan, enkazlardan koruma konuları çerçevesinde konuşuyoruz. "el-Hakku ya'lü ve la yu'la aleyh" / "İslam yücedir, onun önüne geçilemez" hadisinde söylenildiği gibi İslamiyet mükemmel bir din, çünkü İslamiyet'te hayattaki her kaideyi düzenleyen bir sistem var.

Müslüman, sadece namaz kılan, oruç tutan, Hacc'a giden, zamanını mescidde geçiren kişi değildir. Müslümanlık; diğer insanları kendine dert edinmeyi, gelecekte de İslamiyet'in durumunu düşünmeyi, sadece kendi ülkemizdeki değil, diğer ülkelerdeki Müslümanlara da yardım etmeyi gerektirir. Çünkü tüm Müslümanlar tek vücuttur.

Endonezya'da İslamiyet adına ne gibi çalışmalar yapılıyor?

Öğrenci olduğum için ve geleceğe dair din görevlisi olma hayalimi iyi bir şekilde gerçekleştirmek istediğim için çok çalışmam gerekiyor. Bu nedenle Açe'de yapılan çalışmalara bire bir katılamıyorum. Ancak okul ve yaşadığım yerde çevremdeki insanlara İslam'ı anlatıyorum, İslam ülkeleri hakkında bilgiler veriyorum. Ara sıra İslamiyet hakkında makaleler yazıyorum ve onları okulda belli yerlere yapıştırıyorum.

Gelelim Ramazan’a… Ramazan ile ilgili planların nelerdi, neler yapıyorsun?

Ramazan geldi. Uzun zamandır bekliyorduk bu Müslümanlar için mübarek olan ayı. Ramazan; hayırseverliğin ve yardımlaşmanın arttığı bir ay. Bu Ramazan için bazı planlarım vardı, onları gerçekleştiriyorum. Öncelikle Kur'an-ı Kerim'i hatmetmeyi ve her gece teheccüd namazı kılmayı çok istiyorum. Bitirmeyi istediğim bazı kitaplar var ve bunların dışında arkadaşlarım için iftar yemekleri hazırlamayı istiyorum. Sınıf arkadaşlarımla birlikte buradaki yetimhaneyi ziyaret etmek istiyorum. Bir de kendi biriktirdiğim parayla benim gibi yetim olan küçük bir arkadaşıma Ramazan bayramı hediyesi için bir elbise almak istiyorum. Ben de yetim olduğum için, her şeyi diğer yetimlerle paylaşmak istiyorum.

Haydi röportajı senin edeceğin dua ile kapatalım.

Allah bu Ramazan'ı çok iyi şekilde değerlendirmemizi nasib etsin. Filistin, Suriye, Somali, Irak ve Etiyopya'daki Müslüman kardeşlerimiz için barış nasib etsin ve İslamiyet her zaman daha güçlü olup kazansın. Amin.

 

Hatice Sarı sordu

Yayın Tarihi: 26 Temmuz 2013 Cuma 16:09 Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2013, 11:39
YORUM EKLE

banner19

banner36