5. Uluslararası öğrenci buluşması başlıyor

Bâb-ı Âlem Derneği yönetim kurulu başkanı Mehmet Ali Bolat’la yaklaşan Uluslararası Öğrenci Buluşması öncesi Bâb-ı Âlem’i ve öğrenci buluşmasını konuştuk…

5. Uluslararası öğrenci buluşması başlıyor

 

 

Bâb-ı Âlem Derneği yönetim kurulu başkanı Mehmet Ali Bolat’la yaklaşan Uluslararası Öğrenci Buluşması öncesi Bâb-ı Âlem’i ve öğrenci buluşmasını konuştuk.Mehmet Ali Bolat

Bâb-ı Âlem yolculuğu nasıl başladı?

Yaklaşık 8 yıl önce rahmetli Burhanettin Gövercin önderliğinde bir gurup İHH gönüllüsü arkadaş olarak SADER (Sosyal Araştırmalar ve Kültürlerarası Dayanışma Derneği)’i kurduk. Bir yıl sonra kurucu başkanımızı elim bir trafik kazasında kaybettik. 4 yıl kadar önce de Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği’ni kurarak çalışmalarımıza başladık.

Bu yola çıkarken isteğimiz, ülkemize gelen misafir öğrencilere ev sahipliği yapmak, dertleriyle hemhal olmaktı. O gün bugün, onlarla beraber olmaya devam ediyoruz.

Ülkemizde ne kadar yabancı öğrenci var. Gerçi siz “misafir öğrenci” diyorsunuz. Biz de öyle diyelim. Ne tür sorunlarla karşılaşıyor bu öğrenciler?

Ülkemizde 152 ülkeden 26.200 öğrenci eğitim görüyor. Lise, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi alan misafir öğrencilerin en büyük problemleri, toplum tarafından tanınmamaları, bilinmemeleri ve “yabancı öğrenci” olarak kabul edilmeleridir. Farkında olunmayan bir kitle olarak her gün sokakta vatandaşların arasında yaşıyorlar. Onlara mülteci ya da saat satmak için gelen işçiler olarak bakılıyor. Oysa yolda karşılaştığınız bir Afrikalının tıp fakültesi ya da mühendislik fakültesi öğrencisi olma ihtimali çok yüksek.

Öğrencilere yabancı muamelesi yapılması ise çok sayıda probleme esas teşkil ediyor. Emniyet işlemlerinin zorlaşması, her işte prosedürlerin önlerine dağ gibi çıkarılması, meşru talep ve isteklerinin yerine getirilmemesi hep bu “yabancı öğrenci” tanımı sebebiyledir. Yabancı kelimesi, bilinmeyen, güvenilmez, hatta yer yer düşman anlamında kullanılmaktadır. Yabancı öğrenci tabiri, zihinlerde iyi bir intiba bırakmamaktadır. Onun yerine “misafir öğrenci” tanımı, olanca sıcaklığıyla, kültürümüzün övgüyle bahsettiğimiz bir özelliği olan misafirperverliğimize atıfta bulunmaktadır.

Bab-ı Alem

Takip edebildiğim kadarıyla yabancı öğrenciler için Türkçe dersleri veriyor, çeşitli konularda konferanslar, sunumlar yapıyorsunuz.  Biraz yapıp ettiklerinizden bahsetseniz…

Misafir öğrencilere Türkçe ve diksiyon seminerleri düzenliyoruz. İstanbul ve Türkiye gezileri yaparak bizi tanımalarını sağlıyoruz. Piknikler ve spor turnuvalarıyla kaynaşmalarına yardımcı oluyoruz. Konferans ve seminerlerle eğitimlerine katkıda bulunuyoruz. Onları birbirleriyle tanıştırarak, dünyalarının genişlemesine vesile oluyoruz.

Çeşitli yayın faaliyetleriniz de var. Bir derginiz, hatta El-sine isimli bir de şiir derginiz var.

Sefine adından bir dergimiz mevcut. Misafir öğrencilerin yazılarından oluşan Sefine’nin 15. sayısı şu günlerde hazırlanıyor. Yabancı bir dilde makale yazmak, röportaj yapmak, edebî ürünler vermek, takdir edersiniz ki çok zordur. El-sine de 4. sayısına hazırlanan, Sefine gibi misafir öğrencilerce meydana getirilen bir şiir dergisidir. Her sayısında ortalama 20 dilden örnekleri barındıran bir şiir dergisi anlayacağınız. Şiirler yazıldıkları dilde ve Türkçe yayınlanıyor. Yani Amharice, Rusça, Farsça, Svahilice, Arapça, Bengalce, Boşnakça şiirleri Türkçe tercümeleriyle okuyabiliyorsunuz.

Bâb-ı Âlem Derneği’nin irtibatta olduğu başka öğrenci dernekleri de var mı? Bunlarla irtibatınız ne durumda?

Derneğimizin de içinde olacağı bir uluslararası öğrenci dernekleri federasyonu hazırlıkları devam ediyor. Türkiye genelinde aynı işi yapan 11 dernek var. Bunlar: İstanbul’da bizimle beraber Sefire-i Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği (UÖD), Konya’da Mevlana UÖD, Bursa’da İpekyolu UÖD, İzmir UÖD, Kayseri UÖD  (Kuder), Samsun UÖD, Trabzon’da Karadeniz UÖD (Kulder), Eskişehir’de Yunus Emre UÖD, Ankara’da Asma Köprü UÖD ve Isparta’da Güldünya UÖD.

Yine derneğimizin kurucuları arasından bulunduğu ve 5. Öğrenci Buluşması’nı organize eden Misafir Öğrenci Çalışması Yapan STK’lar Platformu da, bu alanda çalışma yapan kuruluşların çatı oluşumudur. Dernek olarak biz, platformda da en aktif çalışmaları yapma gayreti içindeyiz. Her türlü faaliyeti diğer derneklerle birlikte yapmaktan mutlu oluyoruz.

Bu yıl beşincisini düzenleyeceğiniz öğrenci buluşması önümüzdeki günlerde Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleşecek. Nelerle karşılaşacağız orada?

Bab-ı Alem

75 ülkeden 1100 misafir öğrenciyle karşılaşacaksınız. Olayın püf noktası, 75 ülkeyi Türkçe konuşarak, oradan gelmiş rehberler eşliğinde gezeceksiniz. Yerel kıyafetlerini, mutfak eşyalarını ve yerel yemeklerini, kültürlerini, toplumsal yapılarını göreceksiniz. Dünyanın ne güzel bir yer olduğunun farkına varacaksınız.  Şeki tatlısını yerken mango suyu içeceksiniz. Türkistan pilavını kerkede ile tadacaksınız. Kafkas dansıyla coşup Fars şiiriyle mest olacaksınız. İlahilerle feyz alıp Kuran ziyafetiyle nurlanacaksınız.

Tüm aktiviteler profesyonel ekipler tarafından sunulmayacak. Tam aksine, izledikleriniz, tattıklarınız, yıllardır yanı başınızda yaşayıp giden misafir öğrencilerin amatör çalışmaları, alın terleri olacak. Misafir öğrencilerin kendilerini, kültürlerini göstereceği faaliyetler gerçekleşecek.

Çok farklı kültürlerden, coğrafyalardan gelen yüzlerce öğrenciyle ilgilenmek nerden baksanız zor. İşinizi kolaylaştıran, yorgunluğunuza alan bir şey var mı?

İnsanlarla tanışmak çok güzel bir şey. Her işi severek yapmak, yorgunluğu engeller. Biz de yorgunluğumuzu bu çalışmaları severek yaptığımız için unutuyoruz. Bir muhacire “ensar” olabilmek, misafire ev sahibi olmak çok mutluluk verici durumlar. Siz hiç misafirinin kendisine verdiği yorgunluktan şikâyet eden ev sahibi gördünüz mü?

 

 

Besim Bal ilgiyle takip ediyor

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2016, 10:57
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
muzaffer tekin
muzaffer tekin - 7 yıl Önce

süper,emeği geçenlerden razı olsun rabbim,ayrıca İstanbul dışında da olmalı,mümkünse herşehri ziyaretleri sağlanmalı ÜMMETİN GENÇLĞİNİN..

Migele Arhan
Migele Arhan - 7 yıl Önce

we are really thank Babi alem.... we dont miss our home when we are with them.... they are working for us... THANK YOU BABI ALEM...

banner19

banner13