banner17

100 girişimciye 100 bin TL!

Genç girişimcilerle konuşmaya devam ediyoruz. Bu sefer Kamil Levent Kaya ile konuştuk.

100 girişimciye 100 bin TL!

Türkiye'de girişimci neden az, gençliğe neden önem veremiyoruz? Ahlakî, iktisadî, fikrî, ilmî bakımdan neden önem vermiyoruz? Genç girişimcilerle konuşmaya devam ediyoruz. Bu sefer Levent Kaya ile konuştuk.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Özellikle hangi alanda faaliyet gösteriyorsunuz?

Kamil Levent Kaya. 1981 İstanbul doğumluyum. Selçuk Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum, aynı üniversitenin endüstri mühendisliğinde yüksek lisansımı yaptım. Şu anda İstanbul’da şeritli testere tezgâhı imalatı yapan aile firmamızda görev yapmaktayım. Aynı zamanda üniversitedeki girişimci arkadaşlarımızla Sanayi ve Ticaret Bakanlığı desteğiyle kurduğumuz enerji alanındaki firmamız Konya’da faaliyetine devam etmektedir. Genç MÜSİAD bünyesinde eğitim biriminde çeşitli kademelerinde yaklaşık 3 yıldır aktif olarak çalışmaktayım.Biyosfer AŞ

Girişimcilik konusunda farklı çalışmalarınız var mı? Türkiye'de olmayan ya da bilinen ama farklı bir çalışmanız var mı?

Farklı sayılabilecek çalışmalarımız var, şöyle ki üniversitedeki mühendis arkadaşlarımla T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın “100 Girişimciye 100 bin TL” teknogirişim sermayesi adı altında verdiği destekten faydalanarak Biyosfer adlı firmamızı Konya’da kurduk. Firmamızın destek konusu ise orman ve tarım artıklarından katı yakıt oluşturma esasına dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Bu yakıt yakıldığında kömüre yakın bir kaloriye sahip olmasına karşın doğaya zararı olan gaz salınımı bulunmamaktadır. Doğadaki doğal döngüyü tamamlayan bir Peletyakıt durumundadır. Bu yakıt piyasada pelet olarak anılan ancak mevcut durumda sıkıştırma işlemi için kimyasal kullanılmasıyla zararsızlığını kaybeden bir ürün konumundadır. Biyosfer AŞ, üretimi kimyasal madde kullanmadan yapmaktadır.

Sanırım gençlerimizde kendini ifade edememek gibi bir sorun var değil mi?

Bu soru için teşekkür ediyorum sizlere. Aslında Genç MÜSİAD’ın yapmaya çalıştığı şey budur. İşadamları, gençler ve devlet birimleri arasında köprü oluşturmak. Bu sadece gençlerin sorunlarını iletmek değil. Gençlere de gençlerden beklentileri anlatmak demektir. Bunun birçok dalı var Üniversite-sanayi işbirliği gibi, doğru staj yapabilme gibi, girişimci yetiştirebilme gibi. Biz bu konularda yaptığımız çalışmalarla (Girişimcilik Kongresi, Girişimcilik Yayınları, Staj Eğitimleri -hem öğrenciye hem firmalara-) çok yönlü besleme gayreti içerisindeyiz.

Genç nüfus çok ama genç müteşebbisimiz niye az?

Gençlerin girişimci olma konularında çekingen ve yeterli bilgiye sahip oldukları kanaatinde değilim. Ülkemizdeki genç girişimci sayısının az olmasını sadece gençlere bağlamak hakkaniyetli olmayacaktır. Bunu etkileyen unsurlar arasında başta eğitim sistemi, gençlerin özgüvenlerinin yetersiz olması, başvurabilecekleri kurumlar ve izleyecekleri yollar hakkında bilgi sahibi olmamaları, desteklerin sınırlı olması gibi bir çok madde sıralayabiliriz. Bu sebeplerden dolayı fikri olanlar girişimci, girişimci olanlar ise ürün veya hizmetini ticarileştiremediği için iş sahibi olamıyorlar.

Biz Genç MÜSİAD olarak girişimcilik kongreleri düzenleyerek gençlerin özgüvenlerini yerine getirmeye, onları bilgilendirmeye gayret ediyoruz.Kamil Levent Kaya

Müteşebbis sayımız nasıl artar?

Bunun en temel kaynağı eğitimdir. Üniversitelerimiz lisenin devamı gibi 'yüksek lise' anlayışını terk etmezlerse, gençleri araştırmaya, öğrenmeye teşvik edemez ve yönlendiremezlerse bu oranın artması çok güçleşir. Bunun yanında doğru ve etkili bir staj, meslek sevgisi, daha iyiyi arama isteği gençlere aşılanmalıdır.

Gelecekteki farklı çalışma ve hedeflerinizden de bahsedebilir misiniz? Gelecekle ilgili neler düşünüyorsunuz? Girişimcilik açısından özellikle...

Öncelikle ürettiğimiz ürünleri ticarîleştirme çalışmalarını yoğunlaştırmak, Avrupa’nın kullanmaya başladığı pelet yakıtlarını ülkemizde de yaygın hale getirmek ve orman-tarla artıklarını değerlendirme çalışmalarının genişletilmesi konularında çalışma yapmak istiyoruz.

Üniversite-sanayi işbirliği şart… Yani öğrenci okurken girişimci olarak yetiştirilmeli ama tam tersi Türkiye'de vize-final vb. gibi sınav merkezli bir sistemle öğrenci mezun oluyor, piyasadan kopuk. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

Efendim bugün büyük bir firmada staj yapan gençler patent alacak çalışmalara imza atabiliyorlarsa bu gençlerin potansiyelinin yüksek olduğunun en büyük göstergesidir. Üniversitede sadece öğrencilerimiz değil hocalarımız da sanayiden kopuk olduğu için karşılıklı bilgi alışverişi sağlıklı olarak yapılamamaktadır. Bu konularda köprü vazifesi görecek olan gençlerdir. Hocalarımız gençleri sanayideki küçük problemleri çözmek üzere görevlendirse, gençler sorunu yerinde görse, bunu üniversiteye taşısa ve tartışsa, ölçüm-gözlem yapsa, çözüm üretse soruda bahsettiğimiz sıkıntılar aşılacaktır diye düşünüyorum.

 

Fahri Sarrafoğlu konuştu

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2010, 16:26
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20