Yusuf Kaplan'a ve ekibe tebrikler!

'Bir Medeniyet Çizgisi HAT' isimli belgesel -'öykülü kurmaca film'- dün akşam gerçekleştirilen galayla birlikte seyircisiyle buluştu..

Yusuf Kaplan'a ve ekibe tebrikler!

Galaya katılanlar arasında Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın yanı sıra; Hat sanatının usta isimleri, belgesel kadrosu, gazeteciler, çok sayıda ünlü isim ve davetli vardı. Saat sekiz itibariyle Maslak Tim’de toplanmaya başlayan davetliler yaklaşık bir saat süren kokteylden sonra keyifli bir görsel sanat ziyafet sunan bu belgeseli izlemek için salondaki yerlerini aldılar.Yusuf Kaplan

İstanbul 2010 Kültür Başkenti projeleri arasında yerini alan belgeselin yönetmenliğini Gökhan Ateştürk, yapımcılığını ise Vahit Özdemir üstlenmiş. Müziği Gökhan Tamir’e ait olan belgeseli seslendiren isim ise Engin Noyan. Seyirlik fasıl başlamadan önce, işin koordinesini üstlenen Yusuf Kaplan heyecanını içeren kısa bir konuşma yaptı. Belgeseli çok önemli bulduğu her cümlesinden anlaşılan Kaplan, emeği geçen tüm ekip arkadaşlarına teşekkür etti.

“Yazı, insanlığın hafızası… Ve aynı zamanda eşsiz bir sanat…”

60 dakika süren belgesel, teknik açıdan olsun kullanılan görsel sahnelerin seçimiyle olsun gerçekten izlenmeye değerdi. Belgesel boyunca izleyici karşısına çıkan Hat sanatının usta isimleri, bu sanatın geçmişine, ince nüanslarına değinirken; arkasından gelen görsel malzemenin, verilen bilgiyle kurulan bütünlüğü çok etkileyiciydi. “Hat sanatıyla Hattı anlatmak” diye tarif ettiği husus Kaplan’ın bu anlarda gerçekliğini ortaya koydu. Sadece Türkiye ile sınırlı olmayan belgesel içeriği Çin’den, Suudi Arabistan’dan, Kahire’den ve Hindistan’dan izler taşıyor. “Kuşatıcı ve kucaklayıcı” bir bakışın hedeflendiği belgeselde farklı ülkelerdeki insanların her birinin bu sanata dair kalem tutuşları etki gücü yüksek sahnelerin bir diğeriydi. Prof. Dr. Seyyid Hüseyin Nasr, belgesel boyunca karşımıza çıkan önemli isimlerden sadece biriydi.

Gladaki HattatlarHat sanatında harflerin taşıdığı mana ve hikmete dair yapmış olduğu yorumlar arasında çok enteresan bilgiler vardı. Hat sanatında ilerlemek isteyen insanda elzem olan özellik ise sabır olarak vurgulandı. Anladığım kadarıyla, Hat sanatıyla hemhal olmak için insanın hayata teenni ile bakması şart; herkesin harcı değil binlerce defa “Rabbiyessir” yazarak hocasının terbiyesine razı olmak. Belgeselin akışı başarıyla hazırlanmış. Kalemin yontulması, mürekkebinin hazırlanışı, kâğıdın geçtiği merhaleler ve birçok ayrıntı seyirciyi sıkmaya mahal bırakmayacak çabuklukla sunulmuş. Ses efekti olarak benim en etkilendiğim sahne ise havanda mürekkebin dövüldüğü an oldu. İnsan ve hakikat ilişkisinin hat sanatıyla iç içe geçirilmiş yorumları ise hattın ustalarının hikmetli bakışlarından sunulan bir başka algılama biçimiydi. Bu belgesel film yoluyla “dünyaya bir başyapıt armağan etmeyi” hedefleyen ekibin, amaçlarını büyük oranda gerçekleştirdiklerini söylemek çok mu iddialı olur bilmiyorum ama Hat sanatını tanıtma adına gerçekten başarılı bir çalışma olduğunu söylemek kesinlikle mümkün.'Bir Medeniyet Çizgisi HAT'

Galaya katılanlara jest yapmayı ihmal etmemişler

Alkışlar eşliğinde sona eren gala çıkışında davetlilere sunulan çanta içinde ise belgeselin cd’si, kullanılan görsel malzemenin ve anlatıların albümü vardı. Tüm ekibe teşekkür ediyorum, özellikle samimi daveti ve emeği için Yusuf Kaplan’a. 
 

 

Hacer Kor 2010 bir ise yaradi diyerek bildirdi

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2010, 00:22
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
hacer
hacer - 10 yıl Önce

evet unutmuşum, hatırlattığınız için teşekkür ederim mert bey.

Ramazan Sercan Somuncu
Ramazan Sercan Somuncu - 10 yıl Önce

bir ekleme olarak, Yusuf Kaplan'ın konuşması oldukça önemliydi. Kısaca anlatmak gerekirse; Kaplan, filmin dil ve estetik açıdan çığır açacağını söyledi. Ayrıca, İstanbul’un yanlış tanıtıldığını, daima bir köprü gibi lanse edildiğini ve böylece İstanbul’u yanlış bir şekilde pasifize ettiklerini belirtti. İstanbul’un daima medeniyet kurduğunu ve Osmanlı’nın da medeniyetin üzerine oturduğunu söyledi.

Ramazan Sercan Somuncu
Ramazan Sercan Somuncu - 10 yıl Önce

Dünyanın başbaşa kaldığı sorunların nasıl çözülebileceğine dair belgeselde ipucu bulabileceğimizi söyleyen Kaplan, filmde bir dil çabası kurulduğunu belirtti. Hat diliyle, film dilini birleştirmeye çalıştıklarını ve geliştirilen bu dilde izleyicinin keşif yolculuğuna çıktığını bunun yanı sıra insanın kendisini de keşfetmeye yöneldiğini belirtti.

"aşk olmadan meşk olmaz"

mert kemertaş
mert kemertaş - 10 yıl Önce

Ben de bu müthiş belgeseli seyreden şanslı azınlıktaydım. Yazıda çok önemli bir ismi unutmuşsunuz. Bu güzelliği meydana getirenler arasında Savaş Ş. Barkçin hoca da var. Kendisi belgeselin metnini yazmış ve danışmanlığını yapmış. Onun ve herkesin ellerine sağlık. Mutlaka izlenmeli.

zehra çelebi
zehra çelebi - 10 yıl Önce

Belgeseli Cumartesi günü izleme şansına erişmiş biri olarak diyorum ki; görsellik, bütünlük, müzik ve anlatımı ile gayet başarılı bir çalışma ortaya çıkmış. Emeği geçen herkese çok teşekkürler. Kıymetli hattatların hayata ve hatta dair sözleri üzerine uzun uzun düşünülmesi gerekiyor kanımca. Fuat Başar'ın cümlesi ile NOKTAyı koymak isterim; "HAYAT KULLUĞUN MEŞKİDİR"

elif
elif - 10 yıl Önce

aşk ile defalarca seyredilecek bir belgesel...emeği geçenlere şükranlarımızla....

banner19

banner26