Yunus Emre filmi Ulupamir'de çekildi

"Yunus Emre, Aşkın Sesi" adlı sinema filminin son sahneleri, Erciş'in Kırgız köyü Ulupamir'de çekildi.

Yunus Emre filmi Ulupamir'de çekildi

 

Ocak ayında vizyona girmesi beklenen "Yunus Emre, Aşkın Sesi" adlı sinema filminin son sahneleri için, Van'ın Erciş ilçesinde Kırgız Türklerinin yaşadığı Ulupamir köyü tercih edildi. Ulupamir köyünde yaşayan Kırgız Türkleri çok sayıda belgesel ve sinema filmine konu oldular. Köy, son olarak Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen, Kürşat Kızbaz'ın yönettiği "Yunus Emre, Aşkın Sesi" filminde Moğollar tarafından bir obanın yakılmasına sahne olurken, 100 Kırgız Türkü de film de rol aldı.

Yönetmen Kızbaz, filmin çekimleri henüz tamamlanmadan 20 ülkeden gösterim için dâvet aldıklarını belirterek, 3 yıl önce hazırladıkları projenin son 1 yılında çekimleri tamamlamaya çalıştıklarını söyledi. Filmin 10 Ocak 2014'te vizyona gireceğine değinen Kızbaz, filmin, bugüne kadar Yunus Emre hakkında yapılan en geniş kapsamlı ve en özel sinema filmi olduğunu ifade etti. Kızbaz, filmin son çekimlerini yaptıkları Ulupamir köyünde başarılı sahneler çektiklerini bildirerek, film ile Yunus Emre'nin sevgi, barış ve hoşgörüsü ile onun İslâm bilgeliği vasfını dünyaya anlatmaya çalışacağız" dedi.

Ulupamir köyü muhtarı Kasımbeg Varol ise, köylerinde böylesine güzel bir filmin çekilmesinin memnuniyet verici olduğunu, köy halkının bu tür faaliyetlerde görev almak için her zaman hazır olduğunu ifade etti.

 

Hamza Türkyıldız haber verdi

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 13:28
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13