Yönetmen Kemal Tebrizi İstanbul'daydı ama…

Kendine has bir dil kurabilmeyi başaran İran sineması İstanbul’da festivaldeydi.

Yönetmen Kemal Tebrizi İstanbul'daydı ama…

III. Mistik Sanat Festivali

Mistik Sanat Festivali

16-20 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Mistik Sanat Festivali birçok etkinliğe ev sahipliği yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün düzenlediği festivalde; film gösterimleri, konserler, sema gösterileri, tasavvuf kitapları sergisi gibi çeşitli etkinlikler yapıldı. Etkinliklerin ana mekânı Eminönü Halk Eğitim Müdürlüğü’ydü.

İran Sineması:Hakikat’ten Haberdar Olmak

Etkinlik kapsamında gösterilen filmlerden bir bölümü İran filmleriydi. İran Sineması, kendi varlığına sırt çevirmeyen ve aynı zamanda varlığına dışarıdan bakmayan yönetmenlerin kurduğu, kimlik sahibi bir sinema. Kendi varlığını temaşa etme suretiyle kurdukları sinema dili, İran Sineması’nı aynı zamanda hakiki bir sinema kılıyor. Ve bu sinema, insana da hakikate dair bazı fısıltılarda bulunuyor.

O yönetmenlerden biri Tebrizi

Kemal Tebrizi de İran’ın nev’i şahsına münhasır yönetmenlerinden biri. Tebrizi, festivalin konuklarındandı. 19 Aralık Pazartesi günü, gündüz Şeyda isimli filmi gösterilen Tebrizi, akşam da söyleşi için halk eğitim merkezindeydi. Söyleşide İran Sinemasının özelliklerine değinen Tebrizi, İran Sineması’nın varlığını, kendi değerlerini işlemesine borçlu olduğunu, birçok sıkıntıya rağmen hakiki tavırların hangi konuda olursa olsun başarıya ulaşmayı sağlayacağını ifade etti. Nasrettin Hoca ile ilgili bir film çekeceği müjdesini de verdi.

Film ve yönetmen burada, izleyici nerede?Kemal Tebrizi, Şeyda

Festivalde dikkatimi çeken durumlardan biri film izleyicisinin azlığıydı. Aynı durum söyleşide de yaşandı. Oldukça büyük olan salonda film seanslarında 5-10 kişi bulunurken söyleşide de 20-25 kişi bulunuyordu. Fazla görünmemiz için görevliler bizi bir araya topladı. Söyleşi sırasında aklıma “Sinema televizyon okuyorum” derken fiyakasını cümlesinin kenarına iliştiren öğrencilerin, vakıflardaki, sanat merkezlerindeki sinema seminerlerinde salonu dolduran sinefillerin, gösterişli etkinliklerde halay başını çekenlerin nerede olduğu geldi.

Aynı dilin aynı halin adamıyız

Toplum olarak kapalılığımız sanırım bu tarz etkinliklerde de kendisini gösteriyor. Arkadaşımızın, ailemizin, hocamızın gösterdiği dışında beslenme kaynakları olduğunun pek farkına varamıyoruz. Aynı dili konuştuğumuz, aynı yaklaşımları paylaştığımız insan ve ortamların dışındaki imkânların ya farkına varmıyoruz ya da o imkânlardan yararlanmak istemiyoruz. Ya da önemli olan fiyaka, gerisi angarya…

 

Serdar Arslan imaj hiçbir şey hacı, dedi

 

 

Yayın Tarihi: 26 Aralık 2011 Pazartesi 21:24 Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 15:52
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüsnü
Hüsnü - 10 yıl Önce

aynen öyle hacı

aziz
aziz - 10 yıl Önce

şeyda filmini mutlaka izleyin.

banner26