Yazarlık Atölyesinden Film Çıkar Mı?

Fransız yönetmen Laurent Cantet’in son filmi 'Atölye', yazmanın – kurmacanın- hakikatine dair işaretler vermesi ile değerli bir yapım. Film, an itibariyle Türkiye’de vizyonda. Serdar Arslan filme dair yazdı.

Yazarlık Atölyesinden Film Çıkar Mı?

Yazmanın doğuştan getirilen bir yetenek mi yoksa sonradan çalışma ile edinilen bir meziyet mi olduğu, bir cevapsız klişe sorudur. Yazarlık söz konusu olduğunda benzer soruları çoğaltmak da mümkün. Örneğin “kurmacanın inandırıcı olması için yazılanı yaşamak şart mıdır?” gibi.

Bir roman yazma atölyesini konu edinen Fransız yönetmen Laurent Cantet’in son filmi Atölye, bu tarz sorulara; yazmanın – kurmacanın- hakikatine dair işaretler vermesi ile değerli bir yapım. Film, an itibariyle Türkiye’de vizyonda.

Yazarlık atölyesinde yedi genç

Marsilya yakınlarındaki La Ciotat, eskiden birçok işçinin çalıştığı tersaneleri barındırmış bir kıyı kasabasıdır. Fakat zamanla tersaneler kapanmış ve kasabanın eski canlılığından eser kalmamıştır. Bu kasabada yaşayan 7 kişilik bir genç grup, ünlü bir polisiye yazarı rehberliğinde yazı atölyesine başlar. Yazar, gençlerden kasabanın sosyal yapısından da beslenen bir cinayet romanı tasarlamalarını ister. Fransa’da yaşayan birbirinden farklı etnik ve dini kimlikler taşıyan bu gençler çalışmaya başlar. Antoine adındaki genç, yazmaya yönelik yaklaşımı ve düşünceleriyle gruptakilerden ayrışır. Yazdıklarında ırkçılık ve İslam’a karşı hoşgörüsüz bir tutum sezilmektedir. Öldürme konusunda da arkadaşlarına göre daha soğukkanlıdır. Bu durum, atölyeye rehberlik eden Olivia Dejazet’in dikkatini çeker. Genç yazar adayı ve yazı hocası birbirlerinin peşine düşüp bir gerilim hattı oluştururlar.

Politik yükler yüklenmiş kelimeler

Filmde Antoine’nin tavırları üzerinden aktarılan yazmaya dair düşünce, tecrübenin yazılanı inandırıcı ve de estetik kılacağıdır. Yazılacak olan romanın bir cinayet romanı olması Antoine’ı potansiyel bir katil durumuna getirir. Film bu yönüyle, karaktere yönelik bakışın şekillenmesi açısından oldukça başarılıdır. Aşırı sağcı liderleri takip eden ve hiçbir değeri önemsemeden sadece eğlenmeyi seçen arkadaşları onun kimliğine dair düşünceleri güçlendirir. Bu düşünceler güçlendikçe filmin gerilim yükü de artar.

Antoine, her ne kadar bir arkadaş grubu ile zaman geçirse de temelde yalnız bir karakterdir. Yalnızlığı onu özgün bir bakış açısına kavuşturur. Fakat her söylediği politik yükleri ile algılandığından fikirleri grup içerisinde sert tartışmaların yaşanmasına yol açar. Bu noktada filmin gündemine dahil ettiği önemli bir konu, politik olan karşısında kişisel olanın imkânsızlığıdır. Bu imkânsızlık hali, aslında yazmanın mümkünatına dair de işaretler verir. Politik yükler yüklenmiş kelimeler ile yazmanın ne kadar mümkün olduğu temel sorudur.

Yazabilmek için kişinin kendisi olması gerekir

Antoine, yazmadan önce yazmayı düşündüğü şeyi tecrübe etmeye yönelik bir eyleme kalkışır. Fakat korkulanı yapmaktan vazgeçer. Bir süredir devam etmediği atölyeye son defa katılır, yazdığı oldukça başarılı metni okur. Okuduğu metin, kendi karakterini samimiyetle ortaya koymanın yanında, derslerde tartışmalara yol açan konulara dair bilgiler vermektedir. Eylemlerin ve de yazmanın temelde kişinin kendisinden kaynaklanması gerektiğinin altını çizer. İnsanların genelde kendi kişisel zaaflarını gizlemek için politik olanı ön plana çıkardığını ve böylece sorumluluğu kendisi dışında bir alana taşıdığını vurgular. Oysa iyi bir anlatı kurmanın yolu, kişinin kendisinde kalarak meselelere yaklaşması, toplumsal ve politik izahları arka plana atmasıdır.

Bir cinayet romanı yazmak amacıyla çıkılan yolda bir roman yazılmaz fakat anlatmanın gerçeğine dair birçok detaya ulaşılır. Sözkonusu atölye oldukça başarılı bir filme dönüşür.

Laurent Cantet, 61. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’ne layık görünen Sınıf filmi gibi bu filminde de dar alanda, anlam açısından genişleyen dengeli bir anlatı kurmayı başarıyor.

 

Serdar Arslan

Yayın Tarihi: 25 Haziran 2018 Pazartesi 12:07 Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2018, 18:18
banner25
YORUM EKLE

banner26