Uzun Hikâye tipik bir yeni Yeşilçam filmi

‘Uzun Hikâye’ filmini izledim. Film yer yer başarılı olsa da, bazen Osman Sınav sineması değil de dizisi tadı gelmiyor değil..

Uzun Hikâye tipik bir yeni Yeşilçam filmi

 

Birçok farklı kesim tarafından beğenilerek okunan Mustafa Kutlu’nun Uzun Hikâye kitabı, Türkiye’nin tanınan yönetmenlerinden Osman Sınav tarafından sinemaya uyarlandı. Filmin 25 Eylül’de Kanyon Alışveriş Merkezi’ndeki basın galasına katılma imkânı buldum. Film gelecek hafta yani 12 Ekim’de vizyona girecek.Uzun Hikaye filmi

Hikâyeyi özetlersek, “Uzun Hikâye” filmi, yıllar önce Balkanlardan göçmen olarak gelen pehlivan Mustafa ile torunu Ali’nin Eyüp’e yerleşmeleriyle başlıyor ve Ali ile Münire’nin aşkını konu ediniyor. Münire’nin ailesi bu evliliğe şiddetle karşı çıkarlar. Bir türlü Ali ile Münire’yi vazgeçiremezler. Münire bir gün Ali ile kaçar. O kasaba senin bu kasaba benim dolaşıp dururlar. Ve her gittiği yerde de birileriyle takışmak zorunda kalır Ali. Çünkü Ali haksızlığa gelen biri değildir. Ve bundan dolayı da lakabı “sosyalist Ali”ye çıkar.

İkinci çocuğunun doğumunda karısı Münire’yi kaybeden Ali, oğlu Mustafa ile beraber yaşamaya devam eder. Bu arada oğlu ile hem dayanışmalarını hem de çatışmalarını filmde çokça görürüz.

Ali’nin oğlu Mustafa, Hanyeri ilçesinin savcısının kızı Seda ile birbirini severler ancak savcı buna karşı çıkar. Bu kişisel mesele zamanla savcıyı rahatsız eder. Savcı, Ali’nin Hanyeri’nin Sesi gazetesindeki yazısını bahane ederek hakkında dava açar. Ve Ali ayrımcılık suçundan dolayı hapse atılır. Bu durum bile Mustafa ile Seda’nın birlikteliğini bozmaz. Savcının ikna olamayacağını gören gençler beraber kaçmaya karar verirler.

Film, yönetmeni Osman Sınav’ın dizilerine benziyor

Filmin yönetmeni Osman Sınav genel anlamda hikâyeyi anlatmakta başarılı görülse de, filmin, yönetmenin çektiği dizilerden çokça izler taşıdığını görürüz. Bu da yönetmeni tam olarak başarılı görmemizi engelliyor. Böylesi güzel ve etkileyici hikâyeyi film formatından çok dizi formatıyla izleyiciye sunması filmin etkileyiciliğini azaltıyor maalesef. Türkiye’nin en çok izlenen birkaç dizisinin (Deli Yürek, Acı Hayat) yönetmeni olan Sınav’ın, dizilerdeki başarısını maalesef sinema filmlerinde sürdürdüğünü söylememiz güç. Bu diziler içinde özellikle Acı Hayat’ın film ile benzerliğinden bahsedebiliriz. Film kostümleri ise başarılıdır. Film müziği de hikâyeyi anlatmakta paralellik gösterir. Filmde yer yer hikâyeyi sıcak kılan anlatım da, yönetmenin hanesine artı olarak yazılmalıdır.

Uzun Hikaye filmiFilmin başrolünde oynayan Kenan İmirzalıoğlu, Ali rolündedir. Ali, mert bir kişi olması yanında, güven veren bir kişiliğe de sahiptir. Ve haksızlığa karşı olan tavrından dolayı da bazı kişiler tarafından hiç sevilmez. Ali’nin eşi Münire (Tuğçe Kazaz), İstanbullu bir ailenin kızı olmasının getirdiği nezaketi üzerinde taşır. Ali ile olan ilişkisinde de birçok kadının sahip olmadığı ince fikirliliğe sahiptir. Tuğçe Kazaz’ın oyunculuğuna baktığımızda vasat kaldığını görürüz. Bu vasat oyunculuk, izleyici ile film arasında bir mesafenin oluşmasına da yer yer sebep oluyor.

Ali’nin oğlu Mustafa rolünde ise dönemsel olarak farklı oyuncular rol alırlar. Mustafa duygusal bir gençtir. Annesini erken kaybetmenin etkin olduğu bu duygusallıkta, sık sık göç etmelerinin de payı vardır. Bir türlü hayatını bir düzene sokamaz Mustafa. Dönemin İspanyol paça pantolon ve uzun faulleri modası belirgin olarak Mustafa’nın üzerinde etkisini gösterir.

Yeni Yeşilçam’ın tipik bir örneği mi?

Uzun Hikâye filmine baktığımızda dönemin sosyo-politik gerçekliğini yansıttığını görüyoruz. Bu gerçeklik oyuncular üzerinden verilmekten ziyade, o dönemin halkının diyalogları üzerinden bilgilendirir yönetmen bizi. Film ne tam olarak Yeşilçam sinemasının özelliklerini taşıyor, ne de yeni sinemanın özelliklerini… Filmde gerçeklik boyutunun kırpıldığını görüyoruz. İzleyicinin hoş vakit geçirmesine yönelik çekilmiş film izlenimini veriyor Uzun Hikâye. Bu tür filmleri sınıflandırırken “ikinci Yeşilçam” diyebileceğimiz gibi “yeni Yeşilçam” da diyebiliriz.Uzun Hikaye filmi

Aynı zamanda filmde konu ile anlatım arasında tam olarak barışık olmayan bir sinema dilinin olduğunu görüyoruz. Bu film bir yönüyle de Bernardo Bertulucci’inin epik destanı olan “1900” ile kıyaslandığından, ne demek istediğimizin daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum. Bu anlamda bir diğer önemli film de 1972 yılında Yılmaz Güney’in çektiği “Umut” filmidir. Yönetmen filmi sıkmıyor. Direk hikâyeyi anlatma yoluna gidiyor. Oysaki “Uzun Hikâye”de yönetmen, dönemin gerçekliğinden ziyade kendi düşüncesini hikâyeye uyarlamaya çalışmıştır.

Maalesef son dönemlerde kitaplardan uyarlanan sinema filmlerinde genel anlamda bir başarısızlığın olduğunu görüyoruz. Bunu biz en son Zeki Demirkubuz’un, Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar romanından uyarlanan “Yeraltı” filminde de gördük. Bu başarısızlıkta, uyarlama maliyetlerinin büyük bir payı olduğu kadar, yönetmenlerin uyarlamalara genel anlamda çok önem vermemelerinin de payı var bizce.

 

Huseyn Palewî yazdı

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2012, 04:09
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serpico
Serpico - 7 yıl Önce

Kitaba pek de sadık kalın(a)mamış. Zaten kitabı bir kez daha okuyup öyle gideceğim filme. Ne olursa olsun, bu filmi sinemada izlemek lazım; sonra lüzumsuz lüzumsuz ah vah etmeyelim, sinemamız ilgi görmüyor diye.

kıvanç dağ
kıvanç dağ - 7 yıl Önce

hüseyin bey, osman sınav'a ve uzun hikaye filmine haksızlık ediyor. uzun hikayeyi bir yeşilçam filmi diye nitelendirmek için hiçbir geçerli sebep sunamıyor. bu yazıda söylenenlere katılmak mümkün değil. kitap olarak uzun hikaye ayrı güzel, film olarak ayrı güzel. mutlaka gidip izleyin derim.

göçebe
göçebe - 7 yıl Önce

Eleştiriler şefkat tokadı niteliğinde olursa bundan sonra kültürel mirasımız artar yoksa ölü doğan bebekler çoğalır hergün cenaze kaldırırız değişik kesimler de bundan prim elde eder diye uzun cümleli düşünesim geldi.

kübra
kübra - 7 yıl Önce

evet dizi tadında ama başarısız diyemezsinz çok da güzel bir film olmuş uzun hikaye. izlediğiniz için pişman olmazsınız. kenan mirzalıoğlu zaten çok başarılı. mustafaların hepside çok çok güzel oynamışlar. emeği geçenlere çok teşekkürler...

banner19

banner13