Uzak İhtimal, Monna Rosa'nın filmi mi?

Bu soruyu TYB’deki sinema söyleşisinde filmin yönetmeni M. Fazıl Coşkun'a sordum.

Uzak İhtimal, Monna Rosa'nın filmi mi?

 

Mahmut Avcı, Bir Nokta Dergisi’nin Kasım 2009 sayısında “Monna Rosa Sinemada Uzak İhtimal midir?” başlıklı bir yazı yazmıştı. Daha sonra Dünyabizim’de de yayımlanan o yazının ana fikri: Uzak İhtimal filminin bilinçaltında Üstat Sezai Karakoç’un Monna Rosa şiirinin olduğu yönündeydi.

Mahmut Avcı iyi bir avcı mı?Uzak İhtimal

Mahmut Avcı yazısında gerçekten şiirin mısraları ile filmin sahnelerini iyi bir yorumla birbirine bağlamıştı. Yaptığı tespitleri zorlama bulanlar olduğu gibi, Mahmut Avcı’nın iyi bir avcı olduğunu, seyircinin gözünden kaçan bu gerçeği, sadece onun yakaladığını ifade edip görüşlerine katıldıklarını söyleyenler de oldu.

Peki, gerçekten öyle mi?

Filmin, Monna Rosa’nın sinemaya uyarlanması olup olmadığı konusunda kesin bir bilgiye ulaşmanın yolu; filmin senarist, yönetmen veya yapımcısından böyle olup olmadığını öğrenmekti.

Cumartesi günü Türkiye Yazarlar Birliği’nde (TYB); TYB ile Film Arası Dergisi’nin ortaklaşa düzenlediği -her ayın ilk haftası mutat olarak düzenleniyor- yönetmen söyleşilerinin konuğu filmin yönetmeni Mahmut Fazıl Coşkun’du. Yönetmene bu soruyu sordum. M. Fazıl Coşkun, film sürecinde bilinçli olarak şiirden yararlanmak gibi bir eğilimlerinin olmadığını fakat Sezai Karakoç’u tabi ki okuduklarını ve mutlaka etkisinde kaldıklarını ifade etti. Demek ki direkt filmin olmasa bile yönetmen ve senaristlerin bilinçaltında bu şiir vardı.

Daha iyi şeyler olacak!

Bilinçaltı Sezai Karakoç gibi büyük sanatçıların muştuları ile ışıyan sinemacılar, sinemamız ve bizler için iyiye delalet. Allah hakikat diliyle konuşan kalem ve kameraya zeval vermesin.

 

Serdar Arslan sordu, öğrendi

Yayın Tarihi: 06 Aralık 2011 Salı 07:16 Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 15:53
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Esra Sevimli
Esra Sevimli - 10 yıl Önce

Mahmut Avcı'nın ilgili yazısının linki de olsa da biz de google'a başvurmak zorunda kalmasak ne iyi olurdu...

şule canayakın
şule canayakın - 10 yıl Önce

uzak ihtimal; türkeyenin hristayanlıştırılması projesine, herkese sevimli gelmesine özen gösterilmiş, bir katkıdır.

banner26