Umudunu kaybetmeyenlerin filmi

1957 yapımı bir klasik; "Kabirya Geceleri"..

Umudunu kaybetmeyenlerin filmi
Le Notti di Cabiria
(+)

Cabiria'nın geceleri filmi, 1957 İtalya-Fransa yapımı bir dram filmi. Özgün adı "Le Notti di Cabiria". Hayat kadınlığı yaparak hayatını kazanan Cabiria'nın (Giulietta Masina) gerçek aşkı arayışı ve hayal kırıklıklarının hikayesinin anlatıldığı film Roma'nın kenar semtlerinden Ostia'da geçiyor.

Filmin ilk dakikaları kendisine ait küçücük bir evi, bankada bir miktar parası olan Cabria ile sadece parası için birlikte olan ve Cabria'nın biriktirdiği parayı alıp kaçan Giovanni’nin ihanetiyle başlıyor. Aradığı gerçek aşkı bir türlü bulamayıp hayal kırıklıklarına uğrayan Cabiria bu sebeble film boyunca etrafa karşı sürekli tepkili ve asabi bir tavır sergiliyor. Her şeye rağmen umudunu yitirmeyerek kendisini sevecek bir adam ile sürdürmekte olduğu bu hayattan birgün kurtulup farklı ve temiz bir hayatın umudu ile günlerini geçiriyor.

Le Notti Di CabiriaKırılgan ve savunmasız olan Cabria film boyunca benzer olaylarla aşağılanıp hırpalansa da, cesur ve gözü pek olduğu için yıkılmaz ve bir süre sonra Oscar adlı genç bir adamla tanışır. Bu sefer gerçek aşkı bulduğuna inanarak...

Her başlangıç bir umut...

Oscar’ı çaresizce ve umutla sever. Sonsuz bir mutluluk Cabiria'yı bekler görünmektedir. Ama işler umduğu gibi gelişmez ve tekrar hayal kırıklığına uğrar. Ancak Cabiria'nın filmin sonunda şarkı söyleyen bir topluluğa karışıp onlarla birlikte yola düşmesi, hayatının hiçbir zaman aynı olmayacağını anlatır gibiydi.   Le Notti Di Cabiria: Giulietta Masina

Oyunculuklar çok samimiydi. Özellikle Cabria'yı canlandıran Giulietta Masina'nın minik bedeni ve tavırları biraz Charlie Chaplin'i anımsatıyordu. Rolüne iyi adapte olması belki de yönetmenin kocası olmasıydı? Diğer oyuncular François Perier, Aldo Silvani, Amedeo Nazzari, Christian Tassou, Dorian Gray, Ennio Girolami, Franca Marzi, Mario Passente de ancak bu kadar gerçekçi oynayabilirlerdi. Filmde tüm oyuncular çok iyi iş çıkarmışlar.

İyilik yapanın şart koşulmuş bir adresi yok

Filmin Cannes'daki galasından sonra filmin sonuna doğru yoksullara ekmek dağıtan ama din adamı olmayan birinin yer aldığı sahne iyiliğin ve cömertliğin sadece din adamlarının tekelinde olması gerektiği düşüncesiyle kilisenin baskısı sonucu filmden çıkartılmış ancak bu sahne sonradan tekrar filme eklenmiş.1998 yılında film restorasyondan geçirilerek kurgudan çıkartıldı ve yedi dakikalık bir sahne tekrar filme eklenerek gösterime sunuldu. Filmin yeni versiyonu 117 dakika.

Li Notte Di Cabiria

Yönetmenliğini dünyaca ünlü İtalyan yönetmen Federico Fellini’nin (d.1920 - ö.1993) yaptığı Cabiria'nın Geceleri filmi Oscar ödülü de dahil olmak üzere pekçok ödül almış. Oscar almış olması bir filmi kaliteli yapmasa da çekildiği dönemde de hayli ses getiren bir yapım imiş.

Cabiria, oradan kaçsana!Karı koca: Frederico Fellini ve Giulietta Masina

Hayat kadınını canlandıran Cabiria'nın filmdeki diğer hayat kadınlarından farklı olarak bulunduğu durumdan kurtulmaya çalışıp tertemiz bir hayata başlama isteği beni fazlasıyla etkiledi. Cabiria, başına gelen kötü olaylar sonucu umudunu kaybetmeyerek daha da güçlenip yola devam etti. Cabiria'nın traji-komik hikayesi hiçbir zaman iyimserliğini kaybetmiyor. Etkisini her zaman sürdürecek bir klasik.

 

 

Ebru Keskin sinemayı keşfe çıkalım dedi

 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2010, 22:09
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26