banner17

Türk Sinemasında Milli Kahramanlara Yeterince Yer Verilmiyor

25 Mayıs’ta gösterime giren Hürkuş: Göklerdeki Kahraman filmi Türk sinemasında Birinci Dünya Savaşı havacılığını konu edinen ilk film olma özelliğini taşıyor. Filmin yönetmeni Kudret Sabancı, seyirciden şimdiye kadar oldukça olumlu dönüşler aldıklarını kaydetti.

Türk Sinemasında Milli Kahramanlara Yeterince Yer Verilmiyor

Hürkuş: Göklerdeki Kahraman filminin yönetmeni Kudret Sabancı, 25 Mayıs’ta gösterime giren film hakkında bugün bir değerlendirme yaptı. Yönetmen Kudret Sabancı, Türk tarihini değiştiren olaylar ve kişilerle alakalı bugüne kadar doğru düzgün bir film yapılmadığını belirterek, "Kendi tarihimizi anlatmıyoruz. Kendi tarihimizi anlatmadığımız için birileri gelip bize anlatıyor. Bunu biz anlatmasak kim anlatacak? 'Arabistanlı Lawrence' diye bir film vardır. O filmde Türkler oranın işgalcisidir, şöyle adidir, böyle asarlar, böyle keserler. Tamam İngiliz bakış açısı böyle olabilir. Türk bakışı nerede? Neden anlatmadık bunu? Neden Kuşçubaşı Eşref filmimiz yok?" dedi.

Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden Vecihi Hürkuş'un hayatını konu edinen Hürkuş: Göklerdeki Kahraman, Türk sinemasında Birinci Dünya Savaşı havacılığını konu edinen ilk film olma özelliğini taşıyor. Filmin yönetmeni Kudret Sabancı, yaptığı açıklamada, yaklaşık 100 yaşında olan Türk sinemasının, milli kahramanlara çok yer vermediğini söyledi.

"Türk sineması büyük yapımlara öncülük edecek yeni bir eşikte"

Sinemanın gücüne vurgu yapan Sabancı, şunları kaydetti: "Kaç tane Plevne filmimiz, Kurtuluş Savaşı filmimiz var? Bir İttihat Terakki filmimiz yok. Türk tarihini değiştiren adamlar bunlar. Doğru düzgün bir tane filmimiz yok. Kendi tarihimizi anlatmıyoruz. Kendi tarihimizi anlatmadığımız için birileri gelip bize anlatıyor. Tabii çok değerli tarihçilerimiz bu konuları kitaplarda anlatıyor ama film seyretmek başka bir şey. Her şey gözünüzün önünde olup bitiyor, tanık oluyorsunuz. Gazetelerin, kitapların satış rakamları da ortada. Bizim bunu filmlerle televizyon seyircisine anlatmamız, kendi tarihimizi bilmemiz, öğrenmemiz, ona sahip çıkmamız şart. Ancak o zaman bugünü anlıyoruz. Abdülhamid dönemini, Hicaz Demiryolunu anlamadan bugün Ortadoğu'da neler olduğunu anlamak mümkün değil. Bunu biz anlatmasak kim anlatacak?”

Kudret Sabancı, yazar Ömer Seyfettin'in de efsanevi bir hayat yaşadığını belirterek, "Ömer Seyfettin filmimiz yok. Ömer Seyfettin kadar önemli bir adamımız var mı? Bugün konuştuğumuz Türkçeyi, Türkiye'de hikâye anlatımını kuran, milli bilinci oluşturan adamlardan bir tanesi Ömer Seyfettin.” dedi.

Türk sivil havacılığının temelleri Vecihi Hürkuş'ta

Vecihi Hürkuş'un erken yaşta babasını kaybettiğini ve 3-5 ömürlük bir hayat yaşadığını söyleyen Sabancı, "1912 Balkan Savaşı'na gönüllü yazılıyor. Daha giderken Bulgarlar saldırıyor, uçağı ilk defa orada görüyor ve tayyareci olmaya karar veriyor. 1912'yi, pilot olmaya karar verdiği zamanı düşündüğünüz zaman uçağın zaten 9 yıllık bir geçmişi var." açıklamasında bulundu. Sabancı, dünyanın her yerinde savaşların olduğu o günlerin, aynı zamanda Türk tarihinin en hareketli dönemleri olduğunu dile getirdi.

Sabancı, Türk sivil havacılığının temellerini Vecihi Hürkuş'un oluşturduğuna işaret ederek, "Türk Hava Kurumu'nun oluşumunda, ilk uçağın yapılmasında, ilk hava yollarının kurulmasında, ilk sivil havacılık okulunun kurulmasında Vecihi Hürkuş var”. diye konuştu.

"Gençler Vecihi Hürkuş'u tanıdılar"

Hürkuş'un hayatının her döneminin sinemaya yansıtılması gerektiğini savunan Sabancı, birçok açıdan ilklere imza atılan filmde, Hürkuş'un ilk dönemini anlattıklarını belirtti. Hürkuş: Göklerdeki Kahraman filmine seyirci tepkisinin çok iyi olduğunu söyleyen Sabancı, bazı sinema yazarlarının filme yersiz eleştiriler yaptığını vurguladı.

Sabancı, bir savaş filmi yaptıklarını, Ramazan ve seçim atmosferine rağmen, 25 Mayıs'ta gösterime giren filmin gişede iyi bir sonuç aldığını aktararak, "Vecihi Hürkuş'u bilen biliyor, benim bilmeyenlere anlatmam lazım. Sinemaya gelenlere bakın, yüzde 90'ı genç ve gençler Vecihi Hürkuş'u tanıdılar." şeklinde konuştu.

Hilmi Cem İntepe'nin Vecihi Hürkuş'u canlandırdığı filmde Gizem Karaca, Ali Nuri Türkoğlu, Birol Ünel, Bora Akkaş, Cem Uçan, Bahadır Yenişehirlioğlu, Efecan Dianzenza, Eray Türk, Gurur Aydoğan, Hakan Yufkacıgil, Levent Can, Miray Daner ve Murat Arkın da rol alıyor.

Müziklerinde Gökhan Kırdar'ın imzası bulunan Hürkuş: Göklerdeki Kahraman, Kurtuluş Savaşı'nın ilk ve son uçuşunu gerçekleştiren, Türkiye'nin ilk özel havayolu şirketini kuran, TBMM tarafından üç kez takdirname verilen Vecihi Hürkuş'un, Balkan Savaşı ve 1. Duünya Savaşı'ndaki kahramanlık öykülerini anlatıyor. Film Türkiye genelinde 22 Haziran’a kadar gösterimde olacak.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 15:51
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20