Türk sinemasında kıyamet geliyor!

Türk sinemasına korku filmi türünü ikame etmeye çalışan yönetmen Hasan Karacadağ İstanbul'da kıyameti koparttı!

Türk sinemasında kıyamet geliyor!

Amerikan sinemasının felaket tellalı  olarak nam bulan yönetmeni Emmerick 2012 ile kıyameti koparmıştı. Biz, aman kıyamet bizden uzakmış, diye sevinirken Türk sinemasına korku filmi türünü ikame etmeye çalışan yönetmen Hasan Karacadağ İstanbul’da kıyameti koparttı!

Türk mistik korku sineması yolculuğunda, temel amacı sadece “Tür” sinemasına hizmet eden bileşenleri kullanmak olan Hasan Karacadağ, [email protected] 2’de İstanbul’daki kıyamet sahnelerine özel önem verdi. Türk korku filmlerinde görmeye alışkın olmadığımız köprü parçalanması, yıkılması ve büyük yangınlar gibi görkemli felaket sahneleri filmde dikkat çekecek. [email protected] 2, Özen Film’in dağıtımıyla 25 Aralık 2009’da, yaklaşık 200 kopya olarak vizyona girecek.

Dabbe 2

Filmin ilham kaynağı Kur’an-ı  Kerim’de geçen şu ayet: “Şimdi sen göklerden gelecek ve insanları kuşatacak o dumana bak! bu acı bir azaptır” (Duhan Suresi 10-11)

Dabbe 2Dabbe 2 Yapım Notları

1. [email protected] 2’de, Kurtlar Vadisiyle özel bir fanatik kitlesi edinen Sefa Zengin başrolde oynuyor.

2. İncinur Daşdemir, Deniz Olgaç, Muharrem Dalfidan ve Leyla Göksun’dan oluşan genç ve yetenekli oyuncu kadrosuna sahip olan [email protected] 2, yaz aylarında dört haftada çekildi.

3. Filmdeki klostrofobik zaman akışını daha ürkütücü hale getirmek için gerek çekim, gerekse bilgisayar animasyon efektlerinde yeni 3D ve modelleme teknikleri kullanıldı.

4. Filmdeki cami yıkılma, Boğaziçi Köprüsü parçalanma ve İstanbul sokaklarının istila edilmesiyle ilgili sahnelerin daha gerçekçi ve etkili olması için tüm mekanların bilgisayar ortamında 3D olarak modeli yapıldı.

5. Filmin stüdyo çekimleri, İstanbul şehir çekimleri ve mahşere yürüme sahnesi için 200’e yakın figüran ve özel cast kullanıldı.

6. Filmin patlama ve şehir-yıkılma sahnelerinin etkili olması için gerçek doğal felaketler incelenerek İstanbul’a uyarlandı. Tüm modeller sıfırdan tasarlanarak ek animasyonlarla daha ürkütücü hale getirildi.

Dabbe 2

7. [email protected] 2’de, Kuran’da kıyamete yakın göklerden ineceği bildirilen ve ürkütücü bir DUMAN olarak tasvir edilen DUHAN güvenilir kaynaklar incelenerek bilgisayar ortamında değişik ve farklı tarzlarda modellendi. Tüm modeller konunun uzmanlarına gösterilerek, mutabık kalınan en gerçekçi DUMAN biçimi filme dâhil edildi.

Dabbe 2

[email protected] 2 – Filmin Konusu:

Kıyamet Saati Yaklaşıyor…  İnternet yoluyla tüm dünyaya hızla yayılan ve her eve giren Dabbe, ona eşlik eden Cinler ve bilinmeyen gölge varlıklar dünyadaki tüm elektromanyetik sistemleri ve interneti ele geçirerek son saldırı için göklerden gelecek bir işareti beklemektedirler. Huzursuz ve tedirgin edici bir İstanbul şafağında göklerde beliren garip ve siyah bulut kümeleri ağır ağır açılırken arkalarına saklanmış olan “DUHAN” az sonra başlayacak kara istilanın ilk işaretidir. Kuran’da Duhan suresinde belirtilen ve aniden göklerden inecek olan ürkütücü kıyamet alameti DUHAN artık yeryüzüne doğru hareket etmeye başlamıştır. İstanbul’da son saatin yaklaştığından habersiz ve kendi dünyalarında sessizce yaşayan bir grup insan, kara bir felaketin arkasına gizlenmiş, sır varlıklarla karşılaşmanın dehşetini yaşayacaklardır. Kıyametin en korkunç alameti olan DUHAN’dan bir kaçış yolu var mıdır?

 

Yılmaz Yılmaz, merak etti ve haber verdi.

Yayın Tarihi: 23 Aralık 2009 Çarşamba 09:20 Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2009, 09:57
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Seyfullah
Seyfullah - 11 yıl Önce

Allah aşkına bu mu sinema! Fragmanda 3D acemilikleri, böğür böğür bağırmalar, saçma sapan sahneler. Hikayesi olmayan, sadece bilgisayar efektleriyle, korkunç yüzler ve çığlıklarla korku sineması mı yapılırmış!

feyza
feyza - 11 yıl Önce

bu tür filmler izlenmez deriz ama her seferinde meraktan çatlamamak için geceriz ekran başına ve izleriz bu saçmalıkları :) 1.si çok kötüydü, saçmaydı. 2.si izlemeye değer bişey olur diye umut ediyoruz :)

Serhat Alaca
Serhat Alaca - 11 yıl Önce

bence girişim takdiri hak ediyor. evet, dabbe 1 çok yavan, çok sıkıcı bir filmdi. ama bizim beslenme kaynağımız olan Kur'an referans alındığı için ilkti. belki 2'de de bu yönde sıkıntılar vardır, olacaktır. Bunlar ilk adımlar Kur'an ışığında ilerleyen yıllarda daha iyi filmler olması için bunların da olması gerekiyor. güvercin adımları diyelim biz bun filmlere. ben şahsen gösterime girdiğinde salt bu düşüncelerle de olsa izleyeceğim filmi.

Yılmaz
Yılmaz - 11 yıl Önce

dabbe ve semum filmleriyle başladığım türk korku sineması oluşturma çabasına, dabbe-2 ile devam etmekteyim.ilk iki filmimden gerek ulusal, gerekse uluslararası anlamda edindiğim tecrübeler doğrultusunda yeni filmin senaryosunu yazarken olabildiğince beynimi özgür bıraktım.bu defa bana gelen anlamsız taleplere veya günümüzün moda-klişe anlatımlarına değil de,türk korku sinemasına katkısı olabileceğini düşündüğüm yeni ve denenmemiş kurgusal-mistik temalara yöneldim.dünyada denenmiş onlarca

Yılmaz
Yılmaz - 11 yıl Önce

korku sineması anlatımı modeli olduğunu düşünürsek,kendi arayışımı "metafizik kurgu" olarak özetleyebilirim.mesaj veren,eğiten ve öğreten her türlü filmden nefret eden biri olarak; düşündürten,kışkırtan veya araştırtan sinema modelini baz alarak "metafizik-kurgu" üzerine çalışmaya devam edeceğim.et üzerinden değil de,ruh üzerinden yapılan korku filmlerine duyduğum ilgi benim oluşturmaya gayret ettiğim türk korku sineması modeli hakkında fikir verebilir.izleyicinin ilgisini ve türk korku sine

Yılmaz
Yılmaz - 11 yıl Önce

modeli hakkında fikir verebilir.izleyicinin ilgisini ve türk korku sinemasına olan bağlılığını ayakta tutabilmek adına rahat izlenebilir ama aynı zamanda düşünceye sevk edebilecek bir anlatıma ulaşmak adına öykülerimi yerel ve kültürel konseptte anlatmaya "şimdilik" devam edeceğim.yapılan diğer tüm türk korku filmlerine ciddi anlamda saygı duymaktayım ve bu anlamda atılan her türlü adıma elimden geldiğince destek olmaya devam edeceğim. bana gelen ve gelecek olan her türlü-olumlu olumsuz eleşti

Yılmaz
Yılmaz - 11 yıl Önce

her türlü-olumlu olumsuz eleştirileri önemsediğimin ve katkıya dönüştürmeye gayret edeceğimin bilinmesini isterim.

Tarık Cebeli
Tarık Cebeli - 11 yıl Önce

dabbe1..
-özel efektleriyle türkiye'de korku filmi kalitesini artıran yapım
-fakat amatör oyuncuların yer yer izleyiciyi güldürdüğü film

hasan karacadağ..
-japonya'da sinema eğitimi almış bir genetik mezunu
-japonya kültür bakanlığı'nın 5000 sanatçı arasından ödüle layık gördüğü yönetmen..(sanırsam 2002'de)

[email protected]
kurgusunun ve oyuncularının diğerine nispeten daha profesyonel olduğunu düşündüğüm film..


banner26