banner17

Türk sinemasında iyi hoca!

Zehra Giray, Eşrefpaşalılar filminin oyuncuları ve yönetmeniyle film hakkında bir röportaj gerçekleştirdi..

Türk sinemasında iyi hoca!
Eşrefpaşalılar
(+)

5 Martta gösterme bir Türk filmi, Eşrefpaşalılar girdi. Mesajı, içeriği, başarısı ya da başarısızlığı çok konuşulacak belli. Otoriteler seslerini yükseltmeden, filme emek verenler konuşsun istedik, filmin galasında oyuncular ve yönetmenle kısa kısa sohbet ettik.

Hüdaverdi Yavuz - Yönetmen

Bir sevgi filmi yaptık

Filmin yönetmenisiniz, başta planladığınız film oluşturulabildi mi?

Evet çıktı ama biraz salon kaygısı sebebiyle filmi kısaltmak zorunda kaldık. İçime sinmeyen bir o oldu. Onun dışında gayet memnunum.

Çalışmalar nasıl geçti?

Biz bir sevgi filmi yaptık. Bu sevgi filmini yaparken, kendimiz de sevgiyle hareket ettik. Beraber çalıştığımız teknik ekip olsun oyuncu kadrosu olsun herkes birbirini sevdi. Sevince de zaten işler kolaylaşıyor.

Hüdaverdi YavuzSizce seyirci ilgi gösterecek mi filme?

Ben ilgi gösterileceğini düşünüyorum. Şuan da gelen ön satış rakamları bize bu konuda fikir veriyor. Ön satışlarda uzunca bir süre kırılamayacak bir rekoru kırdık. Zannediyorum seyirci sayısında da hiç kimsenin beklemediği sayıda seyircinin bu filmi izleyeceğini düşünüyoruz. Çünkü bu filmi yaparken samimiydik. İnanmadığımız hiçbir şey yer almadı filmde. Tabi ki alternatif bir filmiz. Çünkü klişelerden uzağız. Bir yerlere bir şey söyleme, bir yerlere şirin gözükme derdinde değiliz. Dolayısıyla bu yaptığımız işe de yansıdı.

Filmde değişik şeyler var, mesela, ana karakter iyi hoca, sonra ‘racondan ziyade merhamet iyidir’ gibi mesajlar var. Bu Türk sinemasında çok da verilmeyen bir mesaj değil mi?

Her film varlığıyla bir mesajdır zaten ama biz insanlara ‘iyi ve doğruyu yapın, yaparsanız kaybetmezsiniz’ diyoruz. Bunun da çok matah bir şey olduğunu zannetmiyorum. Olması gereken bir şey zaten ama bizim özellikle görsel medyada kaybettiğimiz bir şeydi bu. Nelerin revaçta olduğu işte yapılan diziler ya da programlar gösteriyor. Yemek programı yapıp da başka şeyleri göstermek, başka yaşamları empoze etmek ya da dizilerde erotizmi ön plana çıkartarak bir şeyleri pazarlamak doğru muydu, değildi! Buna itiraz eden bir kitle yok muydu, vardı! Bizim seyircimizde onlardan olsun. Ben herkesin bu filmi izlemekten keyif alacağını düşünüyorum ama bazı filmlere ciddi alternatifiz onu da biliyorum.

Turgay Tanülkü Turgay Tanülkü - Oyuncu

Bu film, şiddet ve komedi anlayışına farklı bir boyut getirecek

Filminiz gösterime girecek birkaç güne kadar, neler söylemek istersiniz?

Bu film sadece bizim değil, yönetmenimiz, yapımcılar, setteki arkadaşlarımızın emekleri var. Herkesin emeğine cevap vereceğine inanıyorum. Çünkü bu ince bir çizgiden, insanlara küfretmeden, sataşmadan, adam öldürmeden de bir şeylerin aktarılacağını öğretecek bir film. Bir aile ekibi gibiydi. O bakımdan da mutluyum. Sonuçta, halka ne kadar ulaşacağı önemli.

Sizce sinema izleyicisi filme ilgi duyacak mı?

Bu ülke Nasrettin Hoca fıkraları ile gülmeyi öğrenmiş. Çocukluğumuzda veya gençliğimizde küfürlere çok gülen bir yapımız yoktu. Yeşilçam ahlakı vardı. Yeşilçam 1970lerde lekelendi. Günümüzde de şiddeti, adam öldürmek, gırtlak kesmek olarak anladık; komediyi de küfürlere bağlayarak izledik. Bu filmin farklı bir boyut getireceğini düşünüyorum. Belki eskiye dönüş gibi gelebilir insanlara ama hayır. Sanatçılık öğretmenlikle eş anlamlıdır. İlk önce sanatçı sanatçılığını öğrenecek bu ülkede, sonra da iş üretecek.

Sinan Taymir Albayrak Sinan Taymir Albayrak - Oyuncu

Karakterim, temiz yüzlü bir hoca

Sinan bey, bu kez ‘hoca’ rolündesiniz, bu karakteri bize biraz anlatır mısınız?

Diğer rollerimden farkı, abdestli bir rol. Yumuşak karakterli, gerçekten inandığını güzel bir şekilde yansıtan bir imam. Eski Türk filmlerinden alışık olduğumuz o kötü karakter imamlardan ya da hocalardan değil. Olması gerektiği gibi, temiz yüzüyle bir mahalleye gelen biri. Son derece keyifli insanların yaşadığı ama uyuşturucu satışının, hırsızlığın, kavgaların, kulak kesmelerin olduğu bir mahallede ilk önce neye uğradığını şaşıran biri. İnsanlar onu bir yabancı olarak görüyorlar, sivil polis sanıyorlar, ‘karga’ diyorlar ona mesela. Karşılıklı olarak birbirlerini keşfetmeleri ve muhabbet kurmalarını anlatan bir film bu anlamda.

Anse ekibi hakkında ne düşünüyorsunuz, ilk sinema filmleri?

Aslında endişeliydim ilk etapta çünkü tiyatrodan kamera karşısına geçen bir ekip. Fakat çalışmaya başladıktan sonra inanılmaz keyif aldım. Sanki kırk yıldır kameranın karşısındalarmış gibi oynadılar. Onlar biz sizi örnek aldık diyorlar ama, hayır, ben onlardan çok şey kaptım. Karşılıklı birbirimize güzel hediyeler sunduk.

İzleyiciler filmi sevecek mi sizce?

Filmi beğenecekler. Senaryoyu okuduğum zaman senaryonun dilini çok sevdim. Çok güzel bir jargonu var argoyu çok güzel kullanmışlar. Küfür yok diyoruz küfre de gerek yok zaten.

Burak Tarık Burak Tarık - Oyuncu, Senarist

Hiçbir filmle yarışmıyoruz 

Burak Bey, hem filmin senaristisiniz hem de oyuncularından biri. Bize Eşrefpaşalılar’ı biraz anlatabilir misiniz?

Buluşma filmi diyebiliriz buna. İnsanların maneviyatla, belki de mahalle insanlarının ya da çirkef dünyada yaşayan insanların maneviyatla buluşması ile alakalı bir proje olarak düşünülebilir. Bunun tabi misyona bakan tarafla ilgili kaygıları, düşündüğümüz, planladığımız şeyler vardı.

Mevcut filmlere alternatif olarak mı üretildi film?

Bunla alakalı ama temel itibariyle mevcut filmlere bir tepki olarak değil bu kendi kulvarında ilerleyen bir proje Eşrefpaşalılar. Dolayısıyla başka projelerle yarışmak, onları geçmek, onların gerisinde kalmak bizi çok ilgilendiren bir şey değil. Farklı kulvarlarda, farklı spor tesislerinde koşan sporcularız. Dolayısıyla yenmek, yenilmek, onları geçmek, geride kalmak gibi bir şey söz konusu değil.

Size bu hikayeyi yazdıran sebep neydi?

Birçok sebebi var. bu hikaye esasında 5 sene öncesine dayanıyor. Mutlaka belli başlı kaygılar var. Bu bazen bir histir, bazen acıdır, bazen gece sizi uyandıran bir sıkıntıdır. Sanat ise bu sıkıntıları farklı metotlarla anlatmaktır. Bunları birebir dile getiriyor, insanlarla paylaşıyor olsaydım zannediyorum senaryo yazmak, tiyatroyla uğraşmak gibi bir alanı seçmezdim.

Film ilgi görmezse ne yapmayı düşünüyorsunuz, senaryoya, sinemaya devam edecek misiniz?

Biz doğru bildiklerimiz üzerine gidiyoruz. Doğru bildiklerimiz zaten Anadolu’nun kökenlerinde var olan değerler olduğu için mutlaka kadirşinas Anadolu toplumu bunlara sahip çıkıyor. Dolayısıyla hiçbir zaman da kendimizi yalnız bulmuyoruz. Sahnede de hiçbir zaman yalnız kalmadık. Birçok tiyatro otoritesine rağmen yerleşmiş kalıpları 8 yıldır anse olarak kabul etmiyoruz.

Serkan Öztürk Serkan Öztürk - Oyuncu

Tüm aileyi filme bekliyoruz 

Serkan bey, galanız gayet kalabalık, sinemalarda böyle dolup taşacak mı sizce?

İzleyicinin ilgi göstereceğini düşünüyorum. Bizim bu filmde, şu anda revaçta olan bir anlayışa itirazımız var. Tiyatro oyunlarımızın Anadolu’da tutmasının belki en önemli sebebi de buydu. Biz yüz kızartmadan komedi yaptık, her aileden en az üç kişi bekliyoruz. Tüm ailenin birlikte izleyebileceği bir film, böyle bir kaygımız var. Seyirciye fısıldamak istediğimiz bir derdimiz de var. Ayrıca filmin Türk sinemasına da bir katkısı olduğunu düşünüyorum. Birçok insan film yapmaya niyetli ama duvarlar var önlerinde. ‘Siz film yapamazsınız’ ya da ‘film yapmak istiyorsanız hem maddi bazı birikimlerinizin olması lazım’ gibi işi zorlaştıran şeyler söyleniyor. Anse bu filmi yaparak film yapılabilineceğini gösterdi. İnşallah salt biz film yapmış olmayız, iyi bir film yapmış oluruz.

Sermin Hürmeriç Sermin Hürmeriç - Oyuncu

Sermin hanım, genç oyuncularla çalışmak nasıl bir duygu?

Çok güzel, beni gençliğime götürdüler. Ben her zaman şuna inanırım, gençlerden de öğrenecek çok şey oluyor, çünkü sizin unuttuğunuz bazı şeyleri size hatırlatıyorlar. Yeniden bir dinamizm kazanıyorsunuz. Keşke mümkün olsa da hep onlarla çalışsam.

Filmin mesajı, günümüzde ilgi uyandıran diğer filmlerden biraz farklı, sizce seyirci sevecek mi?

Umudumuz o, zaten öyle düşündüğümüz için bu işe girdik. Senaryomuz gerçekten çok sağlam ve çok güzel. Eğer başarıyla biz bu işi yapabilirsek mutlaka seyirci de sevecektir.

Savaş Bayındır Savaş Bayındır - Oyuncu

Savaş Bey, rolünüzden biraz bahseder misiniz?

Mahalleyi anlatıyoruz. Ben de mahalleden birisiyim ve mahalle tarafından da seviliyorum. Memduh aynı zamanda bir şöhret yolculuğunda esasında. Çok yetenekli değil ama yetenekliymiş gibi zanneden, etrafındaki insanlar da onu gazlayan birisi. En sonunda da bir şarkı yapıyor, o şarkının patlamasını bekliyor.

Genel hikayemizin içersindeki Memduh da hikayenin tamamına hizmet eden karakterlerden birisi. Kendisini mahalleye yeni tayin edilen hocaya çok yakın hisseden, hocanın gelişiyle hemen hocanın arkasında saf tutanlardan bir tanesi.

Film Fragmanı: 

Filmin konusu:

İzmir Eşrefpaşa’dan gelip İstanbul’a yerleşmiş iki dosttan biri olan Tayyar (Hüseyin Soysalan), güç ve iktidar tutkusu ile büyük bir mafya lideri olurken; Davut (Turgay Tanülkü), küçük mahallesinde namusuyla kahvesini işletmektedir. İkisi de aynı kadını sevmiştir fakat Madam Eleni (Sermin Hürmeriç) Davut’u sevmesine rağmen Tayyar ile evlenmek zorunda kalmıştır. Bir de kızı Duygu (Deniz Özpınar) dünyaya gelir. Fakat Tayyar, Madam’ın gönlünün Davut’ta olduğunu bildiğinden bunu sindiremeyip kızı ile birlikte Madam’ı ortada bırakır. Tayyar bir şekilde intikam alacaktır ve bunu Davut’un evlatlığı Nusret’i kendi yoluna çekerek yapacaktır. Mahalle kabadayısı Nusret ise bir tarafta sevdiği kız, sevdiği insanlar; diğer tarafta ise para ve saltanat arasında kalır. Bu iki dünya arasında bocalarken mahallenin metruk camisine bir hoca (Sinan Taymin Albayrak) tayin olur ve olayların seyri değişmeye başlar.

Filmin künyesi:

Tür : Dram / Komedi

Yönetmen: Hüdaverdi Yavuz

Yapımcı: M.Yusuf Kulaksız

Yapım: Anse

Senaryo: Burak Tarık

Uygulayıcı Yapımcı: İsmail Özer

Görüntü  Yönetmeni: Rico

Müzik: Yücel Arzen

Oyuncular:                                                                                                      
Sinan Taymin Albayrak, Turgay Tanülkü, Burak Tarık, Hüseyin Soysalan, Sermin Hürmeriç, Deniz Özpınar, Savaş Bayındır, Serkan Öztürk

http://www.esrefpasalilar.com.tr/

 

Zehra Giray Kömür izledi ve sordu

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2010, 16:54
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
feyza öztürk
feyza öztürk - 9 yıl Önce

izlemek lazım gelir. bilhassa müzikleri merak ettim

fatih
fatih - 9 yıl Önce

sahip çıkalım bu filme dostlar. ne dünya sinemasında , ne de türk sinemasında müslümanların sesi çıkıyor. hep kötü imam karakterleriyle cumhuriyeti yüceltmeye çalışan cumhuriyet dönemi sonrası filmler, 70 dönem erotik furyası vs.
imanın insanları nasıl değiştirebileceğine dair bu film bir ilk. ve ümitliyim devam gelecek. sinema dünyası ihmale gelmemesi gereken bir mecra.

Hatice Algın
Hatice Algın - 9 yıl Önce

basında da küfürsüz film diye duyuruldu genelde. sırf bu yüzden izlemeyi tercih edeceğim bir film:) kısa söyleşiler yapman çok güzel olmuş Zehra.

Esra ÇELİK
Esra ÇELİK - 9 yıl Önce

Daha da güzel yapımlarımız için şimdi elimizdekine sahip çıkalım,
ivedik'e yahşi batı'ya akın edip bu gibi filmlere gitmeye tenezzül etmeyen kardeşlerime gönül koyuyorum..

enes
enes - 9 yıl Önce

iyiliği desteklemek adına, izlenmeye değer bi film...

Kerziban
Kerziban - 9 yıl Önce

Bence sanatsal bir film kaygısı içinde değilde yitirilmeye yüz tutmuş samimi duygular için desteklenmesi gereken bir film...

halil iplikoğlu
halil iplikoğlu - 9 yıl Önce

filmi izledim şans eseri bir arkadaşımla gittim.ama çok beğendim film ekibinin emeğine sağlık

Bilal Cilbiroglu
Bilal Cilbiroglu - 9 yıl Önce

Samimi olmak gerekirse eger; alistigimiz hollywood goruntu ve ses kalitesinden tabii ki daha iyi degil diyemeyiz. Turkiye standartlari uzerinde lakin. Onun garantisini verebilirim.

Hikaye guzel. Arada kalmisliklar, haram hayatlar, umutlar..

-O hoca colde bahcivanlik yapiyor!
En etkileyici replik buydu galiba.

banner19

banner13

banner20