Sizi ağlatan film hangisi?

Şefik Memiş'in Bir Nokta Kitaplığı'ndan çıkan kitabı bize film izlerken hüzünlenmeyi, onun yanında da akletmeyi öğütlüyor.

Sizi ağlatan film hangisi?

 

Bir Nokta dergisi 2007 yılında beş güzel kitapla çıkmıştı okurun karşısına. Dergide yazıları yayımlanan yazarların verimleri kitap olmaya başlamıştı. Bu güzel halkaya bu sene de yeni kitaplar eklendi.

Biz, 2007 yılında yayınlanan o kitaplıktan birine değineceğiz.Şefik Memiş

‘Hüzün’ bizim medeniyetimizde özel ve önemli bir yere sahiptir. Bunda “Ben, hüzün peygamberiyim” diyen Peygamber Efendimizin etkisi büyüktür şüphesiz.

Şairlerimiz hüznü konu etmiş şiirlerine, yazarlarımız kahramanlarının yüreklerinin bir yanında hep hüznü tutmuş, hüznü beslemiş.

Kadim medeniyetimiz hüzne bu kadar sırtını verdiği içindir ki Şefik Memiş'in kitabı Afişler Gibi Yüzün aynı noktaya getiriyor sinemayı.

Bir Nokta dergisinde peyderpey yayınladığı film yazılarını bir araya getiren Şefik Memiş, okura –izleyiciye, Türk sinemasında dünya sinemasında klasikleşmiş filmleri farklı bir bakış açısından izlemeyi, izlerken filmin kodlarını çözmeyi salık veriyor.

Şefik Memiş, Afişler Gibi YüzünKitaptaki yazılar film eleştiri değil, daha çok filmler üzerine okumalar. Eleştiri yazıları filmlerin kılcallarına indiği için erbabı ve meraklısı için önemlidir; ancak Memiş’in yaptığı gibi film okumaları herkese hitap etmesi açısından daha önemlidir. Hele ki filmler üzerinden hüznü, sevgiyi, bağlılığı, fedakârlığı, incelikleri yakalayabiliyorsak…

Dokuz yazıda dokuz filmi okumaya çalışıyor Şefik Memiş. Her filmin genel olarak konusu verilmiş.

Kitabın hüznü referans alan en belirgin yazısı bir Metin Erksan filmi olan Sevmek Zamanı’nı işlediği Neden Yağmurla BeklenirYitik Sevgili yazısı…

Şöyle diyor Şefik Memiş: “İnceden inceye yağan yağmur hayatın hızlı akışını birden yavaşlatır. Melâli ve hüznü taşır bize; kaybettiklerimiz düşer aklımıza. Yağmur insanlığımızı hatırlatır bize. Evet, aradıklarımız kaybettiklerimizdir; kaybettiklerimiz ise kemale giden yolun anahtarları…”

Kitapta; Kazablanka, Rüzgâr Gibi Geçti, Selvi Boylum Al Yazmalım, Kırık Bir Aşk Hikâyesi, Sevmek Zamanı gibi Türk ve dünya sinemasında klasikleşmiş filmler Bir Nokta dergisisu gibi akıcı bir üslupla okura ulaşıyor.

Şefik Memiş’in Bir Nokta Kitaplığı’ndan çıkan kitabı bize film izlerken hüzünlenmeyi, onun yanında da akletmeyi öğütlüyor.

Afişler Gibi Yüzün, Şefik Memiş – Bir Nokta Kitaplığı, Şubat 2007

 

Yılmaz Yılmaz; okudu, tavsiye etti.

Yayın Tarihi: 14 Aralık 2009 Pazartesi 18:21 Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2010, 11:21
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Faruk
Ahmet Faruk - 11 yıl Önce

Beni ağlatan film : "KARPUZ KABUĞUNDAN GEMİLER YAPMAK" tır. Ömrümüz, karpuz kabuğundan yapılma nice gemilerle doludur. .
Rahmetli Ahmet ULUÇAY' ın mekanı cennet ola..

hayt
hayt - 11 yıl Önce

ŞEFİK MEMİŞ, PERTEV AŞKIN ADIYLA YAPTIĞI ŞİİR ÇEVİRİLERİ USTACADIR. DÜZ YAZILARIYLA DA TEMİZ DENEMENİN EN GÜZEL ÖRNEKLERİNİ VERİR. LİRİKTİR HEM DE TERTEMİZ LİRİK.

Ati
Ati - 11 yıl Önce

1-black
2-cennetin rengi
3-sarhoş atlar zamanı
4-utanç
5-mommo kız kardeşim

banner26