Savaşın acı yüzü 'Halime'nin Yolu' filminde

Savaştan bugüne çekilen birçok Bosna filmi savaş yıllarını anlattı, “Halime’nin Yolu” ise savaş bittikten sonraki Bosna’yı anlatıyor bize… Nevra Neretva yazdı.

Savaşın acı yüzü 'Halime'nin Yolu' filminde

Savaştan bugüne çekilen birçok Bosna filmi savaş yıllarını anlattı, “Halime’nin Yolu” ise savaş bittikten sonraki Bosna’yı anlatıyor bize… Müslüman bir kadın olan Halime, Bosna Savaşı’nda Sırplar tarafından öldürülen ve toplu mezarlardan birine gömülen oğlunu bulmaya çalışır. Ancak oğlunu teşhis etmesi için DNA testi yapılması gerekmektedir ve Halime kan vermeyi reddeder. Yıllardır kimsenin bilmediği bir sırrı saklamaktadır. Oğlu evlatlıktır ve Sırp bir baba ile Boşnak bir annenin öz oğludur. Oğlunun kalıntılarını teşhis edebilmek için yola çıkar, aynı zamanda oğlunun katilinin evine gidiyordur. Gerçeği söyleyip oğlunun kalıntılarına kavuşması mı doğrudur, acısını tarihe gömmek mi?

Film aynı zamanda savaş öncesinde bu topraklarda birlikte aile kuran, komşu olan üç ırkın nasıl bir senaryonun içine sürüklendiğini de gözler önüne seriyor. Yugoslavya toprakları olarak bilinen bu topraklarda insanlar üç ırk, üç din birlikte yaşamayı başarırken savaş tanımadıkları yeni bir kader çiziyor insanlara…

Savaşın asıl yüzünü özetliyor

Bugünlerde Bosna’da artık çok görülmeyen Sırp - Boşnak evlilikleri savaştan önce yaygın olduğundan, savaş sonrası bu iki ırklı aileler Bosna’yı ya terk etmiş ya da şehirden uzak kırsal bölgelerde yaşamayı tercih etmiş. Film aynı zamanda ne Sırp ne de Boşnak tarafında tutunamayan bir kadın ve adamın hikâyesini de gerçek hayattan alıntılayarak anlatıyor bize… Halime ise her şeye rağmen savaş uğruna toplu mezara oğluna bir mezar yapmak için koyulduğu yolda karşılaştığı gerçekle savaşın asıl yüzünü özetliyor.

Alma Prica, Olga Pakalovic ve Mijo Jurisic’in oyunculuğu paylaştığı filmin Hırvatistan, Bosna, Slovenya ortak yapımı olması ise ayrı bir Balkan dramı… Savaş yıllarında sessiz kalan Slavlar sadece sanatla da olsa Bosna Savaşı’nda haklının penceresinden bakıyor.

Yönetmen koltuğunda Arsen A. Ostojic var. Hırvat yönetmenin üçüncü filmi olan “Halime’nin Yolu” (Halime’s Path) yönetmenin adını da film sektöründe duyuran film olmuş. Diğer iki filmi ise “A Wonderful Night in Split” (2004) ve “No One’s Son” (2008). 1965 doğumlu Hırvat Arsen A. Ostojıc yoluna hem senarist hem de yönetmen olarak devam ediyor.

Hırvatistan’da bir festivalden en iyi yabancı film ödülüyle birlikte 8 ayrı ödül alan “Halime’nin Yolu” filmi bir Bosna trajedisini önümüze boylu boyunca seriyor. Kaç Sırp baba öz oğlunu tanımadan katletti bu topraklarda… Bu gerçekle bugün hâlâ Bosna kendi dramını kamerasız çekiyor.

Nevra Neretva

Yayın Tarihi: 24 Eylül 2020 Perşembe 10:03 Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2020, 10:02
banner25
YORUM EKLE

banner26