Rıdvan Şentürk İTM'de!

İTİCÜ Öğretim Üyesi Rıdvan Şentürk'ün Film Estetiği ve Dünya Sinemasındaki Akımlar başlıklı konuşmaları sürüyor…

Rıdvan Şentürk İTM'de!

İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim üyelerinden Rıdvan Şentürk İstanbul Tasarım Merkezi’nde ayda iki defa sinema üzerine konuşma yapıyor. Bu konuşmalardan biri de 23 Şubat günü gerçekleşti.

Rıdvan Şentürk
Rıdvan Şentürk

İstanbul Tasarım Merkezi’nde yani Özbekler Tekkesi’nde her konuşmadan önce çay ikramı yapılıyor. Erken gelenler çaylarını yudumlayarak konuşmacının gelmesini bekliyor. Akabinde konuşma başlıyor. Bu sebeple biraz erken gelip soluklanmanızda fayda var.

Rıdvan Şentürk’ün konuşmaları birbirini takip eder bir çizgide sürüyor. Hal böyle olunca da Şentürk’ün konuşmalarını düzenli olarak takip etmek gerekiyor.

Sinemada yeni dalga

Şentürk son konuşmasında Yeni Dalga hareketi üzerinde durdu. Yeni Dalga hareketi Fransa’da ortaya çıkmış bir akım. Yeni bir arayışın sonucu ortaya çıkan Yeni Dalga hareketinin yönetmenleri ilk olarak sinema üzerine kafa yormuş, bu işin felsefesini yapmış insanlar. Sinema üzerinde ciddi ciddi düşünüyorlar. Sonrasında film çekmeye başlıyorlar. Öncelikle işin entelektüel boyutunu hazırlamış oluyorlar böylece.  Bu yönetmenlerin birtakım ortak özellikleri de var. Bunların başında senaryo ve yönetmenin aynı isimde toplanması yer alıyor. Yani yönetmen sineması dediğimiz mesele. Bu yönetmenlerin ideolojik ve estetik kaygıları var. Özellikle sinemadaki klasik anlatıma savaş açmış durumdalar… Çünkü sinemaları bir bunalımın sonunda ortaya çıkıyor. Yeni Dalga hareketini ortaya çıkaran bir takım olaylar var. Kendi içine doğru çöken modern düşüncenin geldiği “bunalım”  noktasında Yeni Dalga hareketi yeni bir anlatımla film çekiyor. Gerçeğin belli bir stilize tarzda sunulmasını yıkmak için yeni bir estetik, söylemsel, eleştirel bir sinema anlayışı doğuyor.

Godard
Godard

Türk sineması nerede?

Yeni Dalga hareketi bir “bunalım”ın sonucu ortaya çıkmış bir hareket iken ülkemizde kıyametin koptuğunu ama yine de bunun sinemaya aksetmediği söyleyen Şentürk, 80’lere kadar Türk sinemasının 1914’teki Amerikan sinemasını aşamadığını iddia etti. Bunalımın bir yaşam belirtisi olduğunu söyleyen Şentürk, “Bunalım yoksa yaşamıyorsun!” dedi. Ülkemizde bu kadar radikal değişiklikler varken bunun bunalımı çekilmemişse yaşamıyorsun, ölüsün demektir.  Şentürk’e göre bugün Türk sinemasından bahsediyorsak son 10-15 yıla bakmak gerekir. Onun öncesinde bir şey yoktur çünkü.

Truffaut
Truffaut

Godard…

Konuşmasını Yeni Dalga hareketini anlatarak ve Yeni Dalga hareketi içinde yer alan yönetmenlerden bahsederek sürdüren Rıdvan Şentürk, Godard’ın hareketin kurucusu ve zirve ismi olmasından bahsetti. Godard’a konuşmasında kısaca değinerek gelecek programda sadece onun üzerinde duracağını söyledi.

Program sonunda Yeni Dalga hareketinin önemli isimlerinden Truffaut’un Piyanisti Vurun filmi izlendi. Önümüzdeki programda ise Rıdvan Şentürk, Godard’tan bahsedecek ve akabinde onun meşhur filmi Serseri Aşıklar gösterilecek. Şimdiden bir kenara not etmekte yarar var…

 

Besim Bal bildirdi

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2011, 16:25
YORUM EKLE

banner19

banner13