Onlar Türk mü?!

Beyaz Sinemanın 40. yılı festivalinde Mesut Uçakan ile Ali Murat Güven'in söyleşisini dinlemeye gittim..

Onlar Türk mü?!

Sinema yazarı Ali Murat Güven’in özverileri ile gerçekleşen Beyaz Sinemanın 40. Yılı festivalinde 22 Ekim Cuma günü Mesut Uçakan söyleşisi vardı. Reis Bey’in de gösteriminin yapıldığı programda, Mesut Uçakan’ın kendisinden “beyaz sinema”, kendi sinema anlayışı ve anılarını samimi bir üslupla dinleme imkânı bulmuş olduk.Beyaz Sinema

Mesut Uçakan, 2005 yapımı “Anne ya da Leyla” isimli alegorik filminden bahsederken filmin aslında içine pek fazla sinmediğinden söz etti. Yetersiz bir bütçe ve yetersiz teknik imkânlarla çektiği bu filmden önce sinemaya çok uzak kaldığına ve bunun sonucunda da kendisinden beklenen bir iş çıkarmadığına değinen Uçakan’ın anlattığı anılar maddî zorlukların anlaşılması açısından son derece önemliydi.

“Onlar Türk mü?!”

Almanya ziyaretlerinde  “Filmlerinde kaç metre film kullanıyorsunuz?” sorusuna muhatap olmuş. Almanya’da reklam filmlerinin bile 15.000 metre filmle çekildiğini söyleyen Uçakan, kendisinin bu soruya “5000” diye cevap vermesinin ardından gelişen diyalogları şöyle anlatıyor: “Bu cevaba çok şaşırdı. O sırada içeriye biri daha girdi. Yeni gelen kişi konuştuğumuz konuyu bilmiyor ve bizi tanımıyordu. Konuştuğumuz kişi, 'Bu adamlar 5000 metre film ile uzun metrajlı film yaptıklarını söylüyor’ diye ona söyleyince adamın cevabı şu oldu: ‘Onlar Türk mü?’

Anne Ya Da LeylaSinemanın pahalı bir sektör olduğuna ve iyi işler için büyük paralar harcandığına değinen Uçakan, Anka Kuşu filminde dekor olarak kullanmak üzere kiralamak istedikleri bir kamerayı dahi kiralayamadığını anlattı.

Ali Murat Güven de Mesut Uçakan’ın dijital teknolojinin gelişmediği bir dönemde Uçakan’ın filmlerindeki jeneriklerin çok özenle hazırlanmış olmasının dikkat çektiğini belirtti.

Tarihi anlar

Söyleşiye katılım çok yüksek değildi. Ancak ‘Beyaz Sinema’nın gelişimindeki emeği takdire şayan olan bir yönetmenin samimi bir söyleşisine şahit olmak; dahası Reis Bey’i bir kez daha ve yönetmeni ile beraber izlemek, merhamet ağacımızı yeşertirken filmin yönetmeni ile aynı havayı solumak, en azından benim için, tarihî bir ana tanıklık etmek demekti.

Mesut Uçakan sinema macerasını bitirdi mi?

Mesut Uçakan, bir röportajında “Taşıma suyla finanse edilen filmler çekmeyeceğim.”  demesinin ardından, bunu “sinemayı bırakacağım” şeklinde algılayanların kendisine üzüntülerini büyük bir sitemle belirttiklerini anlattı. Böyle anların onun iyi işler yaptığını anladığı anlar olduğunu söyledi. Ali Murat Güven de “Bugüne kadar defalarca istifa etme kararı aldım. Ancak istifa etme kararı aldığım günlerde e-postamı kontrol ettiğimde gelen minnet dolu mesajları görünce hep bu kararımdan vazgeçtim.” diyerek bu alanda doldurulan büyük boşluğa dikkat çekti.

Mesut Uçakan ve Ali Murat Güven

Ayrıca Ali Murat Güven ayrıntılarına pek değinmediği, baharda yapılacak daha kapsamlı bir film festivalinin müjdesini verdi.

 

 

Görkem Evci beyaz sinemayı özledi

Yayın Tarihi: 26 Ekim 2010 Salı 10:12 Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2010, 11:29
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ALİ MURAT GÜVEN
ALİ MURAT GÜVEN - 12 yıl Önce

Sevgili kardeşim Görkem, Allah şahittir ki hazırlıklarını haftalardır dehşetengiz maddî-manevî sıkıntılar çekerek yürütüp, yine Rabbimize şükürler olsun ki hiç bir onur kırıcı durum gerçekleşmeksizin başarıyla tamamladığımız bu vefa etkinliğine sevgi ve saygıyla yaklaşan bireysel haberin için gönülden teşekkür ederim. Allah senden ve senin gibi düşünen herkesten razı olsun.

ayşenur
ayşenur - 12 yıl Önce

mesut uçakan'ı yeni yeni filmlerle görmek istiyoruz. keşke bu bütçe sorunları yaşanmasaydı da bizim sesimizi duyurabilecek olan yönetmenlerimizin önü tıkanmasaydı. ayrıca bu etkinlikten geç habersar olup, kaçırdığım için çok üzgünüm.. :(

ömer
ömer - 12 yıl Önce

müslümanlar bir yandan bunu beğenmedim şunun şurası eksik vesaire..konuşup durur ya da efendim benim harcayacağım daha güzel şeyler olabilir sinemaya da para aktarıp ne yapacağız veya sinemaya izlemeye bile çok müslüman gitmiyor.ama tabii evinde internetten indirip izlemeisini de biliyor..

daha çook yol var gidecek işin garibi birgün bunlar düzelecek nasıl olsa.islam yine aynı islam ama sorun neden bir 10 yıl daha beklemek zorundayız.

banner19

banner26