Ölmeyen Masumiyetin Şarkısı

"Dolls" Bebekler, Ölmeyen Masumiyetin Şarkısı. Takeshi Kitano'dan bir unutulmaz eser daha..

Ölmeyen Masumiyetin Şarkısı

"Dolls" Bebekler

Ölmeyen Masumiyetin Şarkısı

 

 

Dünyaya filmleriyle yeni bir soluk getiren iki ülke var. Bu iki ülke de çok orjinal. Nevi şahsına münhasır bir duruşları var dünyanın tam orta yerinde. Hele ki Holivıt ve Bolivıt filmlerinin dünyanın tüm vicdanına sünger çektiği bir zamanda, İran ve Güney Kore sinemaları vicdanı yok eden, efekt ve görüntü  cambazlığına karşı "insanî" olan filmleri icra ediyorlar. Zaman zaman  sevdiğim filmleri yazacağım. Ama en çok da, Güney Kore, Japon, İran ve  bağımsız filmleri tercih edeceğim.

 

Romantik Drama'nın en seçkin örneği olan "Bebekler" modern çağın en çok  saldırıya uğrayan yanını anlatıyor: Söz!

Verilen sözün ne kadar önemli  olduğunu inatla anlatan Takeshi Kitano, Bebekler filminde bu "söz"ün ağızdan  yahut yürekten çıktıktan sonra insanı deli edecek kadar kıymetli olduğunu seyircinin vicdanına anlatıyor.

 

Bu anlatı sırasında unutulan tüm sözler, affedilesi güç suçlar ortaya dökülüyor seyredenin vicdanında.

 

Alt tarafı nişanını atan bir genç ve nişanı atılan bir genç kız. Ne anlatabilir ki, çağın yahut modern insanın vicdanına? Anlatmıyor Kitano, hissettiriyor, kemiğe dokunan soğuk bir bıçak gibi dokunuyor sahneler insana. Film, Japonya'nın nerdeyse her tarafında ve her ikliminde geçiyor.

 

Tüm renkleri, özellikle kırmızı ve yaprak sarısını yoğun gördüğümüz filmde, geleneksel Japon Kukla sanatının da canlandığına şahit oluyoruz.

 

Filmi seyrederken mümkünse dünya ile tüm bağlarınızı koparın. Zaten bağlantılarınızı koparmazsanız, bir yakuza, bir popstar hayranının gözüne çekilen mil, kaybettiklerini hatırlamak için yollara düşen aşıkların o bitimsiz yolculuğu fena koparacaktır sizi. Biz aşkı kirlenmiş yanından

gördük biraz da Yeşilçam filmlerinde.

 

Her daim bir af, bir ihanet, bir yalanın uzak kıldığı aşıklar vardı ekranlarda. Bebekler'de bu hallere düşmeden, bir gaflet anının nelere kadir olduğu, insanın kalbini yerinden oynatırcasına anlatılmış.

 

Bu arada, Takeshi Kitano'ya dikkat edin derim. Bir trafik kazası sonucu yüzündeki mimikleri kaybetmiş ancak insan mimiklerini çok iyi anlatıyor. Güney Kore deyip, Japon sinemasının örneğiyle başladım. Doğrudur. Lakin Kore'yi anlamak için Japonya'yı bilmeye ihtiyacımız var.

İyi seyirler efendim.

 

 

 

Zeki Bulduk, insanı anlatan filmleri tavsiye etti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2010, 10:41
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
sami yaylalı
sami yaylalı - 12 yıl Önce

14 aralık pazar akşamı tv8 de takeshi kitanonun bir deniz manzarası filmi gösterilecek. Bu bebekler filmini 2yıl önce izlemiştim. Gerçekten orjinal bir filmdi.

Yılmaz YILMAZ
Yılmaz YILMAZ - 12 yıl Önce

Bizde Onur Ünlü'nün Polis filminin esin kaynağı da Kitano'dur. Kitano'nun Hana-Bi filmi de izlenmeli...

Acem Aşiran
Acem Aşiran - 12 yıl Önce

Takeshi Kitano sinema anlayışımı derinden etkileyen harika bir yönetmendir. Desem sanırım bir yargı cümlesi kurmuş ve yargıya varmış olurum.
Adam on parmağında oniki marifeti bulundurabilen şahsiyetlerden. Bu film biraz ağır kaçabilir fast food gençliğine. O yüzden öncelikle yönetmenin Brother filmini izlemeyi salık veririm. Hatta bu filmini mümkünse en sona bırakmak gerekir zannımca.
Ah yazarımız bir de Zatoichi filminden bahsetse de ben de burada ölsem bir katana kılıcının son darbesiyle.

Aybike Fırıncı
Aybike Fırıncı - 12 yıl Önce

"Elin elimde olsun da,kapı kapı dilenek"
bebekler filmi çok iyidir. muhteşemdir.

banner19

banner26