Öğretmenler izleyin!

2007 yapımı olan bu film için Hint yapımıdır deyip geçmeyin. 'Yerdeki yıldızlar' ı güzel aktarmış perdeye.

Öğretmenler izleyin!

Taare Zameen Par, sinema tarihinde ne var ne yok izleyeyim diyen seyirci tipinden ziyade, özgün denecek örneklerin seyrini önceleyenler için yetkin bir örnek. Konu örgüsüyle olmasa da başkahramanın sergilediği oyunculuk performansı ve yönetmenin örgüyü işleyişindeki samimiyet gerçekten etkileyici.

Taare Zameen ParBu film ne anlatıyor, fabrikasyon eğitim anlayışına bir eleştiri mi?

Disleksi(öğrenme bozukluğu) hastalığı yaşayan küçük bir çocuğun okul hocaları, ailesi, arkadaşları tarafından anlaşılmamasının verdiği acıyla gittikçe içine kapanmasının iç burkan kareleriyle başlıyor film. Derslerinde yaşadığı problemler sonucu hocaları tarafından devamlı azarlanan, anne babasının abi-kardeş kıyaslamasında hırçınlaşan küçük kahramanımız rolünü gerçekliğe hayli yedirmiş.

Ishaan ailesi tarafından çözüm olarak yatılı okula gönderildiğinde hayat gittikçe anlamsızlaşıyor onun için: “boş kaldı gözlerim gözyaşlarım bile terk etti beni sessizlik doldurdu kalbimi hissetmiyorum artık ne acı, ne his terk etti beni bütün duygular sanki boşluktayım sen her şeyi hissederdin anne değil mi anne?” 

Fakat bu umutsuz anlarında yeni resim öğretmeni Nikumbh, onu her haliyle ve duygusuyla anlayıp duyumsayabilen ilk öğretmeni olacaktır. Bundan sonraki kareler seyirciyi akıcılığından hiçbir şey kaybetmeden; Ishaan’ı okulda, hocalarının gözünde ve ailesinin nezdinde beklenmeyen bir yere getirdiği süreçle hoş bir finale taşıyacaktır. Ishaan, bu filmde gösterdiği başarıyla küçük yaşına rağmen en iyi erkek oyuncu ödülünü almaya hak kazanmış.

Filmin başarısında müziklerin de payı var

Karşımızdaki küçük kahraman bu kadar acı içinde yalnızlığa savrulurken filmde bu karelere ve diğer olayların arka planına yedirilen müzikler de izleyenin dikkatini çekecektir. Bu noktada seçimler iyi yapılmış.  Film ayrıca Bollywood’un önemli organizasyonu olarak görülen Filmfare tarafından en iyi film, yönetmeni Aamir Khan da en iyi yönetmen,  Ishaan (Darsheel Safry) da en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü. Bu film ve küçük kahraman bana Macidi’in “Cennetin Rengi” filmini hatırlattı. Ayrıca bu filmi diğer Hint filmi Slumdog Millionaire ile karşılaştıranlar iki farklı Hindistan fotoğrafından bahsediyorlar. Kıyası dileyen iki film arasında kendisi yapabilir. İzleyeceklere keyifli seyirler…

 

 

Hacer Kor paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2011, 20:57
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aysun
Aysun - 8 yıl Önce

eline sağlık Hacer, yazılarındaki tarafsızlığı hayranlıkla gözlemliyorum.

bu filmi, muhakkak ki internetten izledin. şu filmlerin telif haklarını alacak bir entel kuntel film şirketi yok mu yahu, sinemada da izleyebilsek, ya da orijinal dvdlerine ulaşabilsek? böyle bir çağrıda bulunamaz mısın insanlara.
hem kapısı kapanan her mekanda bir sinema atölyesinin açıldığı günümüz entel dünyasında bu tip filmlere helalinden ulaşmamız için adım atılmıyorsa hala, kimin eksiği bu? çağrı yap hacer :)

yaşar elmas
yaşar elmas - 8 yıl Önce

bi de filmin ( ve alt yazısını) hangi siteden ve nasıl en kolay haliyle ineceğini
paylaşabilirmisiniz?

hacer kor
hacer kor - 8 yıl Önce

filme ezgifilm.netten ulaşabilirsiniz.

aysun, benim sinema ile olan ilişkim bu tarz filmleri izlemekten ibaret. elbette büyük perdeden izlemeyi bende isterdim ama şartlar:) çağrı yap diyorsun da kime ve nasıl? hadi bu vesileyle yapayım desem şudur hepsi: entel kuntel geçinen film şirketleri, sinema atölyesi açmadan rahat edemeyen kurum kuruluş işte neyse, yerin şu çağda. helal olanın öncelenmesi için üzerine düşeni yap:)

AYŞE SECKİN
AYŞE SECKİN - 8 yıl Önce

ayşe seçkin
Efendim bu hint filmini severiz izleriz ,izletiriz amma velakin bizim gibi çarkı hızlı dönenler için hareketli ,yerinde bir film olmuş. Bu bahsettiğim sadece filmin mantosu... ilikler açılınca ceplerden mendilleri çıkarmak icab ediyor.. Evvela yanımızdakine farkettirmeden , sonrasında da artık Ishaan olmaya onun gibi bakmaya, yeni yeni mimikler edinmeyle birlikte bırakın aksın gözlerdeki birikintileriniz..vicdan muhasebeleriniz..Fazla söze hacet yok, herkes kendi vicdan mendilini eline

Ahmeteyn
Ahmeteyn - 8 yıl Önce

Filmi emule denen paylaşım programı ile indirebilirsiniz.
filmin ve altyazısının bulunduğu link:
http://forum.divxplanet.com/index.php?showtopic=120911
Yok ben rapid'ten indireyim derseniz, farklı rapid linkleri burada: kimi ölü, kimi büyük, kimi kota dostu, linkleri deneyerek bulun:
http://rapid-search-engine.com/index-s=TAARE%2BZAMEEN%2BPAR.html

Recep
Recep - 8 yıl Önce

Filmde anlatılmak istenen şey güzel. Gerçekten de öğretmen olarak kendime pay çıkardım. Ama şu Hint filmlerinin müzikal kısmı yok mu? Bayıyor! Alışmamış olanlar sadece o noktalarda sıkılabilir?

Nisa Berk
Nisa Berk - 8 yıl Önce

Sayfanızı okuduğum gibi hemen internette arayıp seyrettim.11 yaşından itibaren 5 sene geceli-gündüzlü yatılı okuyan ve şu anda da 7. ve 8. sınıfa giden bir anne olarak,ağlayarak seyrettim filmi.Yarış atı yetiştirme tipi eğitim tek bizde değil tüm dünyada varmış malesef.Ama önemli olan ailelerin çocuklarını tanımaya çalışmada samimi olması...

Nisa Berk
Nisa Berk - 8 yıl Önce

Ayrıca memlekette abuk-subuk filmlerin revaçta olduğu bir dönemde ailece seyredilebilir filmleri tanıttığınız için teşekkür ederim.... devamını beklerim..


banner19

banner13