Nasıl Nuri Bilge Ceylan oldu?

Ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan, Boğaziçi Üniversitesi tarafından fahri doktora ünvanıyla taltif edildi.

Nasıl Nuri Bilge Ceylan oldu?

“Uzak”, “Mayıs Sıkıntısı” gibi filmleriyle tanıdığımız ödüllü yönetmen Nuri Bilge Ceylan’a, Boğaziçi Üniversitesi tarafından fahri doktora ünvanı verildi. 4 Haziran akşamı saat 18.30’da başlayan tören, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kadri Özçaldıran’ın açılış konuşmasıyla başladı. Rektör, konuşmasında, “Nuri Bilge Ceylan sinemada bir otoritedir. Zaman ve mekân dışında bir melankolisi vardır. Ve her zaman reel sonuçlara ulaşmakla birlikte duygusal sonuçlara da varır” diye konuştu.

Her şeyin başlangıcı kütüphane

'Uzak' filmi afişi
(+)

Açılış konuşmasının ardından üniversite bünyesindeki Mithat Alam Film Merkezi

Tarafından yönetmene dair kısa film gösterimi yapıldı. Film gösteriminden sonra Ceylan’a fahri doktora belgesini vermek üzere fen-edebiyat fakültesi dekanı, rektör ve Nuri Bilge Ceylan sahneye çıktı. Cübbe giyimi ve verilen fahri doktora belgesinin ardından Ceylan da kısa bir konuşma yaptı.

Nuri Bilge Ceylan; “Okula ilk geldiğim günlerde çok başarısız bir öğrenciydim. O günlerde bu okuldan doktora unvanı alacağımı söyleselerdi inanmazdım. 8 yılda okulu bitirdim. Sinema bölümü olmamasına karşın, sinemayı burada fotoğrafçılık ve diğer sanat kulüpleri sayesinde öğrendim. Okulun kütüphanesinden ve felsefe derslerinden maksimum derecede yararlandım. Sabahtan akşama kadar burada sinemaya dair vaktimi geçirdiğim günler oldu. Benim için her şeyin başlangıcı kütüphanedir. Ve bu bilgilerin toplamı bugünkü Nuri Bilge Ceylan’ı oluşturmuştur” diye konuştu.

Tören klasik müzik konseriyle sonlandı. Törenden sonra Nuri Bilge Ceylan, akademisyenler, gazeteciler ve öğrencilerle tek tek hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Sami Akbıyık haber verdi

15831

Yayın Tarihi: 08 Haziran 2010 Salı 09:57 Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2010, 19:01
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
...
... - 12 yıl Önce

Adam güzel laf etmiş. Herşeyin ama herşeyin başlangıcı kütüphane.

Hatice Algın
Hatice Algın - 12 yıl Önce

Küre yayınlarından Nuri Bilge Ceylan'ı okumalı...

selman doğan
selman doğan - 11 yıl Önce

sami akbıyık'ın bu site de yazdığını öğrenmek bana mutluluk verdi.ilk haberilerinden birisi olmasına rağmen üslübunun müthiş olduğunu düşünüyorum.inşallah ileriki zamanlarda daha etkili haberlere imza atması dileğimle.başarılar...

ismail talaş
ismail talaş - 11 yıl Önce

Kardeşim bu benim sitede ilk kez gördüğüm yazın tebrik ederim.Serkan acayip sevdi Nuri bilge'yi.

banner26