Mülteci Filmleri İstanbul'da

19 Aralık Cuma gününden itibaren bir hafta süreyle İstanbul'da 'mülteciler' ana temasıyla bir sinema..

Mülteci Filmleri İstanbul'da

Mülteci Konulu Filmler İstanbul'da

 

19 Aralık Cuma gününden itibaren bir hafta süreyle İstanbul'da “mülteciler” ana temasıyla bir sinema festivali düzenlenecek. 11. Uluslar arası Sinema-Tarih Buluşması film festivalinde hem bu yıl dünya gösterimlerinde ödüller almış yapımlar, hem de Türk seyircisiyle ilk kez buluşacak filmler beyaz perdeye yansıtılacak.

Kimi yapımları şimdiden randevu defterimize yazdık. Oscar adaylığıyla gündeme tekrar gelen Mecid Mecidi'nin "Serçelerin Şarkısı" listenin başında. Batıdaki mültecilerin gözünden Filistin coğrafyasının işlendiği "Bu Denizin Tuzu", "Leyla'nın Doğum Günü" ve "Huzur İçinde Git Cemil"in neler anlatacağını merak ediyoruz. Ayrıca Eritre, Şili, Meksika, Darfur, Bosna Hersek gibi sıkıntılı toprakların hikayelerinden hayatımıza kim bilir neler düşecek?

Filmler, Cinebonus Maçka /G-Mall, Alkazar Sineması ve Fransız Kültür Merkezi'nde gösterilecek. Dünya tarihinde mülteci olunmasına en çok sebep olmuş bir geleneğin kültür merkezinde “mülteciler”in anlatılması ne kadar ironik.

Sömürünün kitabını yazan Batı kültürünün zamanı geldiğinde tarihi olayları unutturmasını, ezilenin yanında görünmesini daha önce de görmüştük. Yeni bir hadise değil yani. Festival filmleri seçilirken umarız “mülteci”lerin hislerine tercüman olan yapımlar tercih edilmiştir. Tarihi konu edinen filmlerin seçilmesinde Prof. Dr. İlber ORTAYLI'nın isminin geçiyor olması içimize su serpiyor. Özellikle “Mülteciler” ve “Ödüllü Filmler” başlıkları altındaki eserler dikkat çekici.

Uzak topraklarda adları, tarihleri unutulmaya bırakılmış mültecilerin yüzleri,  hatırlamamız gereken dertlerden biri. Özellikle Yeni Dünya Düzeni kurulmaya çalışılırken topraklarından, umutlarından koparılan 21. Yüzyıl sürgünlerinin hayatlarını tanımak ve onları anlamak için Taksim'e gitmeye değer sanırım.

 

Faruk Pekuz, mültecileri sinemada olsun yalnız bırakmayalım, dedi.

 

Program Afişi:

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2010, 21:37
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26