Mecidi'den çocuklar için bildirge

Mecid Mecidi'nin Baduk isimli 1992 yapımı filmi Mecidi'nin ilk uzun metraj filmi. Adeta bir insan ve çocuk hakları bildirgesi..

Mecidi'den çocuklar için bildirge

Mecid Mecidi, BadukBaduk!

Mecid Mecidi’nin Baduk isimli 1992 yapımı filmi Mecidi’nin ilk uzun metraj filmi. Adeta bir insan ve çocuk hakları bildirgesi.

Mecidi’nin çocuk hakları bildirgesi

Baduk yapım tarihinin eski olması (1992) ve yapımcı şirketin tutumu nedeniyle çok fazla ismini duyuramamış bir film. Film, Mecidi’nin daha sonraki yıllarda çektiği filmlere nazaran oldukça sönük. Ancak filmin konusu oldukça ciddi bir konu: çocukların köleleştirilmesi ve kaçakçılık.

Filmlerinin büyük bir bölümünde çocuk karakterlere yer veren Mecidi Baduk’ta gasp edilen çocuk haklarına özellikle batılı ülkelerin ve cehaletin sebep olduğunu filmin ilk sahnesinde açıkça belirtiyor.

Ülke hudutlarından mal kaçırmak için öksüz  yetim sahipsiz kalan çocukları cebren kullanmalarının yanında henüz daha 9-10 yaşlarındaki kız çocuklarının diğer ülkelere adeta ihraç edilmesi insanı çok rahatsız ediyor. Zaten “Baduk” ismini buradan alıyor.

BadukBadukMecid Mecidi

Kaçakçı (Baduk)

Mecid Mecidi, BadukBabaları ölen Cafer ve Cemile ismindeki iki çocuğun, akbaba gibi üzerlerine çöken kaçakçıların elinden kurtulma çabaları ve birbirlerini arayışları filmin ana konusu olmakla birlikte film boyunca sürekli karakterler arasındaki güven kayıpları hikâyeyi giriftleştiriyor.

Senaryoda savunmasız ve korunaksız çocukların sürekli hırpalanması, tehdit edilmesi, kandırılması ve bu sahnelerdeki kurgu-montaj sorunları oldukça amatör çocuk oyunculardan oluştuğu fark edilen film ekibini yönetmen Mecidi’nin tek tek işleyip yönlendirmek ve eğitmek zorunda kaldığını ve bu işi yaparken oldukça zorlandığını gösteriyor.

Mecidi filmlerinin dramatik tadı belki de Kaçakçı, ilk uzun metraj filmi olması sebebiyle henüz tam oturmamış. Mecidi’nin daha sonraki filmlerini düşününce gelişiminin ve değişiminin ne kadar da olumlu olduğu görülüyor.

 

 

Sami Yaylalı ilgiyle izledi

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2010, 18:55
YORUM EKLE

banner19