Lübnan'dan Brezilya'ya göçün filmi

İsrail işgaliyle göç etmek zorunda kalan Tarık'ın hikayesini anlatan Son Durak, Tarık'ı doğduğu topraklara götürüyor.

Lübnan'dan Brezilya'ya göçün filmi

Geçtiğimiz günlerde Yönetmen João Marcelo Gomes’in, Filistin’in işgaliyle Brezilya’ya göç eden bir Arap çiftin geride kalanlara özlemlerini docu-drama türünde anlatan Vidas Deslocada (Dislocated Lives- Yerlerinden Edilmiş Hayatlar) filmine değinmiştik.

Brezilyalı yönetmenler, 20.yüzyıl başında Osmanlı’nın dağılmasıyla ve İsrail işgaliyle ülkelerine göç ettirilen Ortadoğulu göçmenlerin dramına tanıklık etmeye ve bu hikayeleri dünyaya anlatmaya devam ediyor.

Brezilya’nın tanınmış yönetmenlerinden Márcio Curi, 1950’lerde Lübnan’dan Brezilya’ya göç eden Tarık’ın hikâyesini çekmeye başladı. Última Estação (The Last Stop, Son Durak) adlı drama türündeki filmde, Lübnan’da bırakmak zorunda kaldığı arkadaşlarını 50 yıl sonra aramaya karar veren Tarık’ın, sıla ziyareti konu ediliyor.

Brezilya’da İngilizce yayın yapan ANBA’ya konuşan Márcio Curi, filmin ana karakteri Tarık’ın mülteci yaşamına kolay adapte olduğunu, hayatın meşguliyetleriyle beraber işgal edilmiş hayatının üzerinden on yıllar geçince asıl dramını, doğduğu toprakları hatırladığını söylüyor.

Film gerçeklere dayanıyor

Curi, filmin ana hattını oluşturmak için 15 mülteci aileden oluşan odak grubu oluşturduklarını ve bu ailelerle derinlemesine mülakat yaparak hikâyenin seyrini zenginleştirdiklerini vurguluyor.

Tarık’ın hayatının uzunca bir bölümünü Brezilya’da geçirmesine ve çocukluk arkadaşlarının yerine yenileri gelmesine rağmen hep bir yanının eksik olduğunun altını çizen Última Estação’nun (The Last Stop, Son Durak) senaristi Di Moretti, hikâyenin ilhamını kayınpederinin hayatından alındığını ifade ediyor.

Filmin 90 dakika olacağını öngördüklerini vurgulayan yönetmen, filmin postprodüksiyon aşamalarının Haziran’da tamamlanacağını gala gösteriminin ise Temmuz başında olacağını kaydediyor.Marcio Curi, filmin çekimleri için Lübnan’da küçük bir kasaba bularak filmde 1950’lerin Lübnan’ını anlatacaklarını belirtiyor. Kendisi Arapça bilmemesine rağmen filmin yüzde 30’u Arapça diyaloglar ile çekilecekmiş.

Filmde Tarık rolünü ünlü Lübnanlı aktör Mounir Maasri canlandırırken Marcio Curi, mülteci olarak yaşayan diğer Arap halklarını da filmlere konu edeceklerinin altını çizmiş.

Yusuf Gökçek, haberdar etti.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2018, 17:10
YORUM EKLE

banner19

banner13