banner17

Kepenkleri indirilmiş sokaklar

Rafi Pitts son yıllarda İran'ın dikkat çeken yönetmenlerinden. Bu yıl çektiği The Hunter (Avcı) filmiyle Berlin film festivalinde..

Kepenkleri indirilmiş sokaklar

İşini kaybeden her şeyini kaybedebilirRaffi Pitts

 

2006 yılında İranlı yönetmen Rafi Pitts’in çektiği Kış Zamanı filmi Berlin film festivalinde altın ayı ödülüne aday gösterilmiş ancak kazanamamıştı.

Kış Zamanı filmi işsizliği konu edinen bir film. İran’da işsizliğin artması dükkânların birer birer kapanıyor olması, birçok aileyi derinden etkilemektedir.

Kadınlar tekstil fabrikalarında düşük ücretli işler bulabilirken erkeklerin bu şansları da yoktur. Dükkânlar kapanınca erkeklerin birçoğu çareyi İran dışına gitmekte bulur. Rafi Pitts’in filminde konuyu anlattığı aile de böyle bir yapıya sahiptir. Evin erkeği (Moktar) çalıştığı dükkan kapanınca yeni bir iş bulamayacağını düşünerek İran dışına gitmeyi planlamıştır. Hanımı (Khatoun) tekstil fabrikasında çalışmaktadır. Oradan kazandığı az da olsa maaşla kızına ve annesine bakacaktır. Moktar iyi para kazanacak olursa ailesini de yanına aldıracak ya da para göndermeye devam edecektir.

Kış Zamanı

Bir yiğit gurbete düşse

Bir yiğit gurbete düşse ailesine göndereceği paradan önce acı haberi gelir, ağlar gözünden yaş gelir. Khatoun, bu durumu bizzat yaşar eşi gurbete para göndermek vaadiyle gitmiştir ama uzun bir süre geçmesine rağmen henüz para göndermemiştir.

Khatoun çaresiz kalınca evdeki eşyaların bir kısmını satılığa çıkarır. Ne de olsa ne misafir gelmektedir evlerine, ne de bu eşyaları kullanmalarını gerektirecek bir durum vardır ortada.

Kış Zamanı

Bir süre sonra polis acı haberi verir. Moktar, çalıştığı işte bir iş kazasına kurban gitmiştir. Khatoun çöker, ne yapacağını bilemez. İşine devam etmek zorundadır, gider gelir ancak genç ve güzel bir kadın sahipsiz kalınca tehlike içindedir.

Khatoun bu tehlikelerden kendini kurtarmak için bir başkasıyla evlenir. Fakat yaşananlar hiç tahmin edilemeyecek bir şekilde gelişir.

Muhammet Rıza ŞeceryanMüzikler Muhammet Rıza Şeceryan’dan

Rafi Pitts’in Kış Zamanı filminin müziklerini Muhammet Rıza Şeceryan yapmış. Filmin başında ortasında ve sonunda Şeceryan’ın seslendirdiği Kış Zamanı parçasına yer verilmiştir.

Şarkının sözleri şu şekilde:

Kış Zamanı
(+)

"Selamını almazlar

Kafaları yakalarının içinde büzüştüğünden

Hiç kimse ne karşılık görmek ister

Ne de selamına karşılık verirler

Gözleri yeri ve ayaklarını görür

Yol karanlık ve kaygan olduğundan

Selamına karşılık verilmez

Kasvetlidir hava, kapalıdır kapılar

Yakaları içinde büzüşmüş kafalar

Ağaçlarda yaprak kalmamış

Adeta İskelete dönmüştür

Kış gelmiştir…"

 

 

Sami Yaylalı yeni bir yönetmen keşfetmenin hazzıyla yazdı

Samiyaylali(at)gmail.com

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2010, 12:33
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20