Kendi Filistin belgeselini kendin yap

El-Cezire, 'Filistin Remiks' ile interaktif kullanımla site ziyaretçisini Filistin işgali ve işgal altındaki halk ile yakınlaştırmayı ve bu konudaki materyallere ulaştırmayı amaçlıyor. Rumeysa Kılıç yazdı.

Kendi Filistin belgeselini kendin yap

Çocukluğumda belgesel denildiğinde aklıma çöllerdeki safarilerden başka bir şey gelmezdi. Zaman geçti ve bu alanla ilgili araştırmalarım beni oldukça şaşırttı ve şaşırtmaya da devam ediyor. Belgesel öyle bir üretim alanı ki kitlelerin hakikat formunda zihinlerine kabul ettikleri bir propoganda ürünü de çıkartılabiliyor, iyi bir yapımcı ile gerçeğin tam ortasından evimize, odamıza, kalbimize görüntüler de düşürebiliyor. Bu yüzden izlenilen belgeselin yapımcısı, yönetmeni ve finansörü önemli.

Bilindiği gibi BBC, Vice News, El Cezire gibi bir çok belgesel kanalı var. Aralarında en dikkatli takip ettiğim kanal olan El-Cezire’nin belgesel alanındaki üretimleri kesinlikle göz ardı edilmemeli.

Belgesel, henüz Türkiye’nin uluslararası alanda varlık gösteremediği bir tür. Her ne kadar TRT kurumsal olarak çaba gösterse de dünya genelinde kabul gören bir belgesel kanalımızın olmaması çok büyük bir eksiklik.

Farklı dil seçenekleriyle Filsitin'le ilgili 17 farklı belgeseli izleyebilirsiniz

Geçenlerde yaptığım bir belgesel taramasında El-Cezire’nin Filistin Remiks ismi ile interaktif kullanımla site ziyaretçisini Filistin işgali ve işgal altındaki halk ile yakınlaştırmak ve bu konudaki materyallere ulaştırmak amacıyla kurulmuş bir sitesine rastladım. Sitede dört farklı dil seçeneği mevcut. Arapça, İngilizce, Boşnakça ve Türkçe’den bir tanesini seçerek site içeriklerine ulaşabiliyor, 17 farklı belgeseli seçtiğiniz dilde izleyebiliyorsunuz. Bu da, dil bilmeyenlerin, İsrail’in işkenceleri ile ünlü iç güvenlik birimi Şin Bet, 1967’den bu yana İsrail’in hapsettiği 700 bin Filistinli, 1948’den öncesine dayanan 750 bin Filistinli Arabın göç ettirildiği Nekbet, şu anda haberlerde duyduğumuz su sıkıntısının da birincil sebeplerinden Gazze’deki sistematik elektrik kesintileri, karadan denizden havadan ablukaya alınmış neredeyse iki milyon Gazzeli, Batı’da Filistin’e bakış, İsrailli radikallerin gözünden işgal gibi konuları yakinen öğrenmesini sağlıyor.

Bunun dışında sitede, Filistin’in dünya haritasında daralan yeri, Filistin’e dair bakış açıları, kronolojik olarak işgal ve bununla ile ilgili bilginizi ölçmenizi sağlayan kolaydan zora testler bulunuyor.

El Cezire ekibi siteye oldukça emek vermiş

Ancak sitenin en önemli artısı siteye adını da veren belgesel remiksleme özelliğinin bulunması. Herhangi bir program indirmek gerekmeksizin, 17 farklı belgeselden istediğiniz kısımları çok basit bir metin kopyalama yöntemi ile kendi Filistin belgeselinizi oluşturmakta kullanabiliyorsunuz. Bu şekilde önemli bulduğunuz kısımları birleştirerek kendi Filistin belgeselinizi çok kolay bir şekilde oluşturmuş oluyorsunuz. Daha önce Gazze’de yaşanan elektrik kesintileri ile ilgili bir belgeseli Dünyabizim sayfasına taşımış fakat Türkçe altyazı bulamamıştım. Burada böyle bir sıkıntı yok çünkü bütün belgesellerin Türkçe dublajlı hali sitede mevcut. Bu, çok ciddi bir kaynak zenginliğine dil engeli olmadan ulaşabilmek demek olduğu için çok önemli bir durum.

El Cezire ekibi siteye oldukça emek vermiş. Bana kalırsa Türkçe altyazı koyup da geçebilirlerdi ve o da gayet güzel olurdu. Proje yöneticisi Rawan Damen, "Sadece Filistin'in hikayesinin ne kadar önemli olduğunu anlatmak istemiyoruz. Proje, yeni hikayeler anlatmakla ilgili. Size Filistin'i anlamak ve anlatmanın yeni bir yolunu sunmak istiyoruz. Öykü anlatmanın gücünü size sunmak için Filistin Remiks'i yarattık" diyor. O halde buyurun ve ‘hikayeyi siz de anlatın.’

//interactive.aljazeera.com/ajt/PalestineRemix/index.html

 

Rumeysa Kılıç haber verdi

Yayın Tarihi: 22 Ekim 2015 Perşembe 16:50 Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2015, 10:37
banner25
YORUM EKLE

banner26