Karatahta bombalara engel mi?

İran Irak sınırında Saddam'ın zulmünden kaçarken kara tahtasını sırtında taşıyıp okuma yazma öğretenleri anlatıyor Samira Mahmalbaf.

Karatahta bombalara engel mi?

1987-88 yıllarında süren İran-Irak Savaşı ve bu savaşın kaderini değiştirmek için atılan kimyasal bombalar tarafından aklını ve neslini kaybetmek üzere olan Kürtlere yazıyı ve matematiği öğretmek için sırtlarına yüklendikleri kara tahta olduğu halde dağlar bayırlar aşarak yollara düşen öğretmenler. Said ve Reboir de bu öğretmenlerden ikisi ancak yolları gruptan çok farklı.

Halepçe sınırına ulaşmaya çalışan bir grup, bomba sesleri nereden geliyorsa onun aksi istikamette ilerleyerek varmak istedikleri yere ulaşmaya çalışmaktadırlar fakat kaybolmaları kesindir. Tam bu halde çaresizce göçerlerken topluluğa bir genç öğretmen de katılır. Sırtında taşıdığı tahta ile herkese tek tek yazma ve matematik öğrenmeyi isteyip istemediklerini sorar hiçbirinden olumlu yanıt alamaz ancak topluluğu Halepçe’ye götürme karşılığında bir avuç cevize razı olur.

karatahta

Mehrim kara tahta!

Yolculuk sırasında geneli ihtiyar adamlardan oluşan topluluğa eşlik etmekte olan dul bir kadın ve çocuğu da vardır. Onları himaye etmekte olan kişi ise onların sorumluluğundan kurtulmak istemektedir. Ve dul kadını evlendirecek kişiyi sonunda bulmuştur topluluğa yeni katılan ve sırtında kara tahta taşıyan Said, Helale ile evlendirilecek uygun kişidir fakat onun da parası yoktur. Bu durumun da çözümü bulunmuştur kara tahtayı mehir ilan ederek ikisini imam nikahıyla karı koca ilan ederler. Ancak okuma yazma bilmeyen Helale öğrenmeye de yanaşmamaktadır ve anca kendi çocuğunun derdindedir.

Nesil kaygısı

Üzerlerine kimyasal bombalar yağdırılmış halkın sadece ihtiyarları ayaktadır ve onlar da iğdiş edilmiş durumdadır.  Nesilleri yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır ve her gördükleri yerde helikopterler üzerlerine ateş açmaktadır. Geleceği olmayan topluluğa ne Said’in ne de Reboir’in bir şeyler öğreterek para kazanma şansı vardır. Belki onların arasına girerlerse ve onlardan biri olurlarsa ancak biraz açlıktan kurtulabilirler. Said bunun kolay yolunu bulmuştur ve evlenmiştir fakat eşi evlenmelerine rağmen çocuğundan başka hiçbir şeyle ilgilenmemektedir.

27684

Eğitim bombalara karşı bir kalkan!

Üzerlerine bombalar yağarken Said ve Reboir sırtlarındaki kara tahtaları kalkan yaparak önemli bir mesaj vermektedirler halklarına. Ve o kara tahtaların altına fırsat bulup da sığınabilenler az da olsa ölümden kurtulmaktadırlar. Gizliden gizliye de olsa “eğitim şart” diyen bir film Kara Tahta.

Oyuncular arasında tanıdık bir yönetmen

Samira Mahmalbaf’ın yönetmenliğini yaptığı Kara Tahta filminin oyuncuları arasında bir usta yönetmen de var. Kaplumbağalar da Uçar, Sarhoş Atlar Zamanı , Yarım Ay gibi filmlerin usta yönetmeni Bahman Ghobadi Kara Tahta taşıyıcılarından birini, Reboir’i canlandırıyor.

Sami Yaylalı  akıllı tahtaları çöpe atın diyor

Samira Mahmalbaf'ın internet adresi: //www.makhmalbaf.com/persons.php?p=4

YORUM EKLE
YORUMLAR
xyz
xyz - 12 yıl Önce

"reboir" adı kürtçe rêbiwar (rê: yol + bi: ile + war: ocak: güvenilir, emin anlamında) olmalı. zaten filmde de rêbiwar şeklinde telaffuz ediliyor.

banner36