Kaddafi'nin elinde sokak sokak Libya'nın çöküşü

Muammer Kaddafi’yi ve Libya’yı ürkütücü bir sona sürükleyen Libya Devrimini anlatan 'Libya’nın Çöküşü & Zenga Zenga' iki bölümden oluşuyor. Suleyha Şişman yazdı.

Kaddafi'nin elinde sokak sokak Libya'nın çöküşü

Nereye giderse gitsin geleneksel kıyafetlerini üstünden hiç çıkarmadı. Gittiği her yere bedevi çadırını taşıdı. Libya’ya gelen dünya liderlerini o çadırda ağırladı. Güvenliğini ise etten bir duvar ören kadın korumalarına bıraktı.

Uzun yıllar boyunca terörü destekleyen liderler listesinin başında yer aldı. Otuz yıl Libya’yı işgal etmiş İtalya’ya, yakasına Ömer Muhtar’ın İtalyanlar tarafından zincire vurulmuş fotoğrafını asarak ayak bastı. Suudi kralını şeytanla işbirliği yapmakla, BM Güvenlik Konseyini ise terör konseyi olmakla suçladı.

Dünyanın en sıradışı liderlerinden biri Muammer Kaddafi... O Kaddafi ki Arap ve Afrika ülkeleri içinde 42 yıl boyunca en uzun süre iktidarda kalmış, Libya’nın önderiydi.” cümleleriyle başlıyor belgesel... Arap Baharı’nın etkisiyle Libya’da yaşananları, dört yıldan sonra çatışma sahasında bulunan iki TRT Türk ekibinin gözlemlerinin izleğinden sunuyor. Libya’yı çetin bir savaş alanına döndüren ateş hattında haber peşinde koşan gazetecilerin şahitlikleri... Biri Trablus, biri Bingazi merkezli iki ayrı yayın... Türklerin Samsun ve Ankara gemileriyle tahliyesiyle başlayan süreç.... Ve bir tarafta Kaddafi’yle yapılmış son röportaj, diğer tarafta uçak savarların, jetlerin korkutucu sesi...

Benim yanımda milyonlar var; gücü büyük Allah var. Siz kimsiniz!”

Muammer Kaddafi’yi ve Libya’yı ürkütücü bir sona sürükleyen Libya Devrimini anlatan “Libya’nın Çöküşü & Zenga Zenga” iki bölümden oluşuyor. İsmini Kaddafi’nin devlet televizyonundan protestolara verdiği cevapta geçen iki kelimeden alıyor: “Zenga Zenga” yani “Sokak Sokak”. Diğer ülkelerin liderleri gibi geri çekilmeyeceğini ülkesini asla terk etmeyeceğini ve gerekirse bir şehit olarak öleceğini söylediği konuşması şöyle: “Üzerlerine milyonlarca insan göndereceğiz, Libya’yı bunlardan temizleyeceğiz. Karış karış, ev ev, oda oda, sokak sokak (zenga zenga), fert fert... Vatanımız pisliklerden temizlenene kadar Libya’nın elimizden kayıp girmesine izin vermeyeceğiz. Kim buna müsaade eder! Benim yanımda milyonlar var; gücü büyük Allah var. Elbet bir gün pişman olacaksınız. Evi camdan olan başkasına taş atmaz. Siz kimsiniz! Hareket etme zamanı geldi. Temizlik yapma zamanı geldi. Zafer vakti geldi. Geri dönüş yok. İleri, ileri, ileri! Devrim, devrim...”

Tabii, Fransız uçakları, NATO bombardımanı sonu belirliyor. Gazetecilerden Fatih Er’in şu tesbiti çok etkileyici: “Fransızlar girdi ya işin içerisine, o bana ağır geldi. Ve şunu gördüm. İki tarafın da özenle dikkat ettiği o tarihi miras... Camiler hiçbir zaman hedef alınmamıştı. Fransızlar camileri vurdular. Fransızlar anayolları vurdular. Fransızlar köprüleri vurdular. Bunu Kaddafi’nin ordusu yapmamıştı.”

Gazeteci Mehmet Akif Ersoy da Kaddafi’nin linç sahnesi için, “Kaddafi’nin öldürülüş biçimi İslam âlemi açısından bir utanç vesilesiydi, cesedinin sergilenmesi de...” diyor.

Kısa bir Libya tarihi anlatmak değil hedefim, nihayetinde bunları yazmam da esere dikkat çekmek için. Bendenizin dikkatini çekti. İki bölümü peşpeşe, heyecanla izledim. Libya’nın çöküşünü kalem kalem görmek, öğrenmek; bir ülkenin akıbetinin başkalarınca nasıl belirlendiği anlamak için güzel bir belgesel olmuş. Tavsiye ederim.

 

Suleyha Şişman, yazıya değil belgesele bakın dedi

Yayın Tarihi: 31 Ağustos 2015 Pazartesi 12:51 Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2015, 15:00
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Doğukan Okuyucu
Doğukan Okuyucu - 4 yıl Önce

Kendi ülkesini dişini canına takarak onca pislikten kurtaran bi liderin yani Kaddafi’nin rezil bir şekilde ölmesi gerçekten utanç verici Libya halkı böyle bir liderin kıymetini demek ki hiç bilememiş...

banner19

banner26