Kaç kamera yeter İsrail zulmünü çekmeye?

2012 TRT Belgesel Günleri’nin açılış filmiydi ‘5 Kırık Kamera’. Siyonist İsrail zulmüne bir köylünün kamerasından tanık olduk..

Kaç kamera yeter İsrail zulmünü çekmeye?

İşgalin filmi nasıldır? Siyonist İsrail zulmünü kaç kamera çekebilir, kaç kamera dayanır bu savaşa? Ödüllü belgesel film “5 Kırık Kamera” bu soruyu soruyor bize. 2005 yılından 2010'a kadar o kadar çok katliam yaşanmıştır ki Filistin’de… Sadece küçük bir köyde yaşananları izliyoruz bu belgeselde. Bombalarla iç içe yaşayan insanların, çocukların hayatlarına tanıklık ediyoruz 90 dakika boyunca.

Unutmamak için film çekmiş!

Eski yaralar iyileşmeye fırsat bulamadan yenileri kaplıyor yerlerini. Bu yüzden, yaşadıklarını unutmamak için film çekiyor Filistinli köylü Emad Burnat. Hayatlarını filme almasının sebebini böyle açıklıyor. Sahip olduğu 5 kırık kamerası var. Askerler kırdıkça, mermi isabet ettikçe yeniliyor kamerasını. Çekim yapmak onun için bir tutkuya dönüşüyor zamanla. Bu uğurda yaralansa da, ölümlerden dönse de askerlerin “Kapat şu kamerayı!” ikazlarına aldırmıyor. 2005 yılında, dördüncü oğlu Cibril doğduğunda ilk kamerasını alıyor ve oğlunun büyümesine tanıklık eden kamera, aynı zamanda, çok da uzak olmamamız gereken acı dolu hayatları görmemizi istiyor. Kendilerine ait olmayan günleri olan insanların hayatlarını…  Öyle ki, İsrailli askerlerin ne zaman gelip tutuklayıp götürecekleri belli değil, ölümün hangi mermide beklediği de.

Oğlunun büyümesini, ilk konuşmalarını kayda alıyor bir de; ne hazindir ki çocuk, “ordu”, “duvar”, “fişek” gibi kelimeler sıralıyor. İşgalin ortasında büyüyen bir çocuktan daha iyisi beklenemez oysa. O bir çocuk olsa da, çocukluğunu yaşayamadan büyüyüp bu kelimeleri kullanmak zorunda çünkü.

Kamerası neden kırılır bir insanın?

Emad'ın köyünün adı Bil'in. Batı Şeria'daki diğer yerleşim yerlerinden pek de farklı olmayan bu toprakta yaşayan insanların kaderi İsrailli yerleşimciler yüzünden oldukça zor günlere gebe. Her geçen gün daha çok toprak alan İsrailliler diktikleri kocaman apartmanlarıyla gittikçe köyün yakınına gelmekte. 5 kameranın hikâyesi de buradan sonra başlıyor. Köyün topraklarının tam ortasından geçen bir bariyer inşa ediyor işgalciler. Ve köylüler bu duvara karşı direniş hareketi başlatıyor.

Her cuma namazından sonra köyde yapılan protestoları izlediğim belgesel gerçek. Acı kadar gerçek. Sanki hemen yanımızda patlayan bombalar bize de değecek. Genç, yaşlı demeden tüm köy halkı meydan okuyor ve korkusuz olduklarını haykırıyor askerlere. “Bu topraklar bizim”, “Allah ömür verdiği sürece bu topraklarda yaşamaya devam edeceğiz” diye bağırıyorlar. Köylüleri direnişten yıldırmak için İsrail askerleri köyü daha sık ziyaret(!) ediyor.

Kalbiniz nerede sizin?

Her girişlerinde, tutukladıkları insanları yanlarına alıp, şehit edilen gençleri, çocukları, buldozerlerle yıkılan zeytin ağacı görüntülerini ve harabe evleri arkalarında bırakarak terk ediyorlar köyü. Emad Burnat sürekli kamerasıyla beraber. Her seferinde yeniden tamir ettiği ya da yenilemek zorunda kaldığı kamerasıyla kayıt altına almaya devam ediyor çatışmaları. Kamera da bunlardan nasibini alıyor. Kiminde mermi kameraya isabet ederek sahibinin hayatını kurtarıyor. Kimi baskında ise bu kadar kolay kurtulamıyor Emed ve arkadaşları. İçlerinden, hâlâ umutlu olan ve dünyayı düzeltmeyi hayal eden, çocukların sevgilisi 'Fil' lakaplı genci şehit ediyor askerler. Malesef ölüm etrafta kol gezerken şiddet içermeyen protesto yapmak gittikçe zorlaşıyor. “Ölüm yakınınızdan birine gelince ölmeye hazır hale gelecek kadar öfkeleniyorsunuz” diyor Emed.  Ve köylülerden birinin İsrail askerine sorduğu soru herşeyi özetliyor: “Kalbiniz nerde sizin?”

Siyonist İsrailliler yıkıyor, Filistinliler yeniden yapıyor; bu bir döngü!

Çektiği görüntüleri zaman zaman köy halkıyla beraber izleyip direnişlerini diri tutuyorlar. Çevre köylere gidip oradakilerin de desteğini alıyorlar. Bil'in halkı yılmıyor ve bariyere karşı açtıkları davayı kazanıyor. Konvoylarla, eğlencelerle kutluyorlar bu zaferi, köy bir anda bayram yerine dönüyor. Mahkeme kararından 1 yıl sonra da olsa duvarın bir kısmı yıkılıyor. Bariyerler bir süre sonra kalksa da toprak onların izlerini taşımaya devam ediyor.

Kaç kamera yetecek bu işgali çekmeye!

Burnat, İsrailli film yapımcısı Guy Davidi'nin desteği ile çektiği görüntüleri belgesel haline getirmeyi başarıyor ve ortaya “5 Kırık Kamera” isimli bu belgesel film çıkıyor. Yaşamak için keyif aldığımız işleri yaparak ümidimizi tazelemeye ihtiyacımız var. Belki de Emed Burnat şu an 6. kamerası ile çekime devam ediyordur kim bilir!

Ayşegül Sena Kara izledi ve haberdar etti

Yayın Tarihi: 13 Ağustos 2012 Pazartesi 17:15 Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2020, 15:04
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emrah Atsız
Emrah Atsız - 10 yıl Önce

Kamera sayısını bilmem ama bu zulmü görecek göz ve kalpte lazım...

banner19

banner26