İslam öyle değil diyen bir film!

Habibullah El Shirazi'nin meşhur romanının filmi Sevgi Ayetleri. Yönetmenliğini Hanung Bramantyo'nun yaptığı bir Endonezya filmi..

İslam öyle değil diyen bir film!
Ayat Ayat Cinta
(+)

İslam gerçeğini göstermek gibi bir kaygıyla yapıldı

Sevgi Ayetleri 11 Eylül sonrasındaki süreçte İslam’a ve Müslümanlara yönelik haksız iddialara İslam’ın gerçek yüzünü anlatma iddiasıyla karşılık vermek isteyen bir film.

Fakir bir ailenin çocuğu olan Endonezyalı bir gencin(Fahri) kazandığı bursla geldiği Mısır’ın El Ezher üniversitesinde başarılarıyla çevresindeki bayanların ilgisini çekmesi ve onların paylaşamadığı biri haline gelmesi anlatılıyor filmde.

Mısırda yaşayan Müslüman ve Hıristiyan ailelerin kızlarının yanında Amerikalı ve Almanyalı kadınların ilgisi de Fahri’nin üzerinde.Fahri ise bu durumu sadece Telakki derslerinin hocası ve bir anlamda şeyhi olan kişiyle paylaşmaktadır.

Fahri’nin ağzından olayların cereyan edişine göre İslam’da flörtün uygun olmadığı, yabancılara karşı ülkelerine iyi amaçlar için geldikleri takdirde hiçbir zarar verilmemesi gerektiği, mazlumlara ne şart altında olursa olsun yardım edilmesi gerektiği vurgulanıyor filmin muhtelif sahnelerinde. 
 

Güncel bir Yusuf Masalı

Almanya vatandaşı olan Müslüman zengin bir ailenin kızıyla, kendi isteğiyle evlenen Fahri’nin, kendisine ilgi duyan diğer bayanların kıskançlıklarına yenik düşerek bir anda tecavüz iftirasıyla Fahri’yi hapse düşürmeleri ve Fahri’nin Mısır hapishanesinde geçirdiği zamanın Hz. Yusuf kıssasına benzetilmiş olması oldukça başarılı. 

Ayat Ayat Cinta

Fahri’nin idam cezası  ile yargılanırken hapishanedeki geçen günleri ve elde ettiği her şeyi bir anda kaybetmiş olması onun birçok şeyi yeniden daha derinlikli düşünmesini sağlar. An gelir namaz kılacaktır ama namaza nasıl başlayacağını bilemez çünkü unutmuştur. 

İslam’ın kadına verdiği değer 

Filmde İslam’ın kadına bakış açısı birkaç yönüyle vurgulanıyor. İslam’da kadının alçaltılmadığı ona cennetin ayakları altına serileceğinin müjdelendiği belirtiliyor. 

Aile içi şiddete İslam’da kolay kolay izin verilmediği sadece çok aşırı itaatsizlik durumlarında olabileceği anlatıldığı gibi bu yolu sürekli gereksiz yere kullananların da kendilerinin İslam’la alakasının olmadığı filmde izleyiciye fark ettirilmekte. 

Çok eşli evlilikler mevzuu filmde mecburiyet hali olduğunda ve eş olacak kişinin İslam’la müşerref olma ihtimali göz önünde bulundurularak gerçekleştiriliyor ancak birkaç replikte de geçtiği üzere “Eşler arası adaleti sağlamak imkânsızdır ancak siz adil olmaya çalışırsanız Allah size yardım eder” deniliyor.  

Ayat Ayat CintaAyat Ayat CintaAyat Ayat CintaAyat Ayat Cinta

Resimleri büyütmek için üzerini tıklayın

Kibrin tükettiği kimlikler

Kibir filmde bir anlamda gurur olarak da değerlendirilmiş. Eşinin zengin olup kendisinin fakir olmasını kabul edemeyiş, birçok ilgi duyan bayanı reddedip tek bir bayanı seçmek zorunda kalmayı beğenmemek, yaşantısındaki tüm detayları eşiyle paylaşmamak gibi tutumlar kibir olarak değerlendiriliyor filmde. 

Filmin oyuncuyla birlikte anlatmak istediği durumlardan birisi de nereden mezun olursanız olun ne kadar bilgili olursanız olun davranışlarınızı bilginizle birlikte yönetemezseniz aciz bir durumdasınız düşüncesi. 

Müslümanların Titanik'i 

Sevgi ayetleri filmi çeşitli internet sitelerinde titanik filmiyle karşılaştırılmış. Muhtemelen bu karşılaştırma aşk ve sevgi konularını işleyişinden ötürü. Ancak filmde aşk ve sevgi konusu sadece bir araç. Filmin amacı farklı ve bunu da başarıyor. 

Filmi izleyen insan gayrimüslim ise onun Müslümanlara bakış açısını kitleselden bireysele kaydırmayı hedefliyor. Yani birkaç kişinin yaptığı hatalarla bütün bir din ve o dinin mensupları asla eleştirilmemelidir deniliyor. 

Filmi izleyen bir Müslüman ise onu da birçok yönden eğitiyor. Güncel hayatımızı etkilemesi gereken ayetleri, hadisleri yorumlarıyla birlikte hatırlatarak taklidilikten ziyade düşünerek hareket etmeyi, işin derinine nüfuz etmeyi öğütlüyor. 

Not: Sevgi Ayetleri filmi youtube vesaire video paylaşım sitelerinde de yer aldığı için bulup izlemek oldukça kolay. Filmin orijinal ismi “Ayat Ayat Cinta” 

 

Sami Yaylalı aşkla izledi 

GYY'nin notu: Filmde bak İslamda kadın hakkı da var, terör merör de yok tarzında batıya modernist kaygılarla cevap verme kompleksi taşıdığı hissediliyor Sami kardeşimizin sunumundan. İnşallah çok da öyle değildir!

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2010, 17:53
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
senem önal
senem önal - 9 yıl Önce

ben yerli yabancı bir çok film izledim.. ama bu film beni gerçekden çok etkiledi.. allah razı olsun bu filmi yapanlardan..müstehçen sahnelerin olmadığı bir film bulmak çok zor..bu film her yaşa hitap ediyor bence..çok anlamlı ve manidar gedi bana..tabi zevk meselesi herkes sevmeyebilir ama ben bu filmin, bir çok insanın içine, islam adına çok güzel kıvılcımlara vesile olacağına inanıyorum..vesselamm

Emine
Emine - 4 yıl Önce

Bu filmi bu kadar uzun zaman sonra keşfetmiş olduğum için çok üzüldüm. Gerçekten beni derinden etkileyen bir filmdi. Gerçek müslümanlar işte bunlar dedim filmi izlerken. Böyle bir filmi dünyaya kazandıranlar ne güzel insanlar.:)Emeği geçenlere çok teşekkürler...

Kültür Mantarı
Kültür Mantarı - 11 yıl Önce

Yazar arkadaşın emeğine saygı duyuyorum ama isminden bile son derece basit bir film olduğu belli. İçeriğine hacet yok. Kapak zaten:) Bence İslam'a iyilik yapmak isteniyorsa böyle filimlere pirim verilmemeli. Buram buram Brezilya dizisi ya da bizdeki Aşk-ı Memnu misillü bir 'şey'in böyle kaliteli bir sitede neden reklamının yapıldığına da anlam veremedim. Asya ülkelerinin tarzı olabilir ama özellikle Türkiye'nin Danimarkalı Gelin, Bize Nasıl Kıydınız vs. evresini çoktan geçtiğini düşünüyorum.

lütfiye moral
lütfiye moral - 11 yıl Önce

s.a bu kadar konuyu işlediniz de nasıl elde edebilecegimizi de yazsaydınız veya gösterime girecek mi keşke bunun bilgisini de verseydiniz de bizim de seyretme olanağımız olsaydı .selam ve duayla

Zeynep Bilgin
Zeynep Bilgin - 11 yıl Önce

film hakkında eleştiriler çok güzel gercekten.. ama ben nerden izleyebileceğimi bulamadım henüz... bir yönlendirme alabilir miyim???

sibel
sibel - 8 yıl Önce

sami yaylalı'nın bu filmi övmesini üzücü buldum.öve öve bitiremeyen bir arkadaş sebebiyle üç saat miydi neydi izledikten sonra oturup nerdeyse ağlayacaktım vallahi.gecenin bir yarısı tahammül sınırlarımın zorlandığı kıydığım üç küsur saate mi yanayım, arkadaşın bakış açısına mı.rezaletti.aslında keşke cihan aktaş,yıldız ramazonoğlu falan yazsaymış filmin değerlendirmesini,o zaman görürdünüz gününüzü: )

banner19

banner13

banner26