İran'dayım, Fecr Film Festivalinde

İran sinemasında hareketli günler... Şubat'ın 2. haftasında 29. Fecr Film Festivali düzenlendi.

İran'dayım, Fecr Film Festivalinde

Geçen haftanın Salı gününde arkadaşım film Fevr festivali için bir kaç tane bilet bulmuştu. Bu yüzden beni ablam ile film seyretmeğe davet etti. Festivalin filmleri Tahran’daki birkaç sinemada gösterilir. Bizim evimiz de Veli-yi Asr caddesindeki ‘İstiklal’ sinemasına yakın olduğu için oraya gitmeğe karar verdik. O gün Üniversitede dersim bittikten sonra hemen sinemaya gittim. Ablam orada beni bekliyordu. Arkadaşım ise daha başka hangi filmler olduğunu öğrenebilmek için ‘Felestin’ caddesinde olan ‘Felestin’ sinemasına gitmişti. Sinemaya vardığımda hemen bir şeyi anladım. Seyirciler kötü(beğenmediği) filmlerin biletlerini diğer insanlara satıyorlardı. Bu festivalde ortaya çıkmış bir gelenektir!

İran sinemasından birkaç film

Tehmine Milani
Tehmine Milani

İstiklal sinemasının saat 18’deki filmi Mehmet-Hadi Kerimi’nin yönettiği Sıcak Çatısındaki Kar (Berf ruy-ı şirvani-yi dağ) adındaki film idi. Bildiğime göre bu film bir şairin ölümü hakkında idi. Onun ölümünden sonra eserlerinde saklı sırlarını anlatmaktadır.

Ablam ile orada beklerken arkadaşım Felestin sinemasından arayıp önemli bir haber verdi. Orada aynı saatte Tehmine Milani’den (İranlı ünlü bir kadın yönetmen) bir filmi gösteriliyordu. Haberi duyunce o kadar sevindim ki... Hemen ablamla İstiklal sinemasından Felestin sinemaya hareket ettik. (Zaten bu iki sinema birbirine yakın!)

Arkadaşım orada bizi bekliyordu. Maalesef biletlerimiz başka bir film içindi, fakat şansımızı denemek istiyorduk. Film, Tehmine Milani’nin ‘İkimizden Biri’ (Yeki ez ma do nefer) adlı filmi idi. Sinemanın kapısının önünde olan kontroledici adam biletlerimizi kabul etmedi. Maalesef film de iyi bir film olduğu için bilet alamadık. Ne yazık ki şimdiye kadar da o filmin konusu ile ilgili bir bilgiye ulaşamadım.

24178

Dr. Ali Refii’yi izleyin

Herhalde başka çaremiz yoktu. Bundan dolayı elimizde var olan biletlerin filminin başlaması için bekledik. Filmin adı ‘Yusuf Bey’ (Agha Yusef) idi. Yönetmeni, Dr. Ali Refii... Onun ilk uzun filmi ‘Balıklar Aşık Oluyorlar’ (Mahiha aşık mişevend). Yönetmenin özgeçmişini bildiğimiz için pek de ümitsiz olmadık. Filmde Mehdi Haşimi, Haniye Tevessüli, Şahruh Foruteniyan, Laden Mostofi, Meryem Saadet, Setare İskenderi gibi ünlü oyuncular oynuyorlar. Aslında sosyal konulu bir film. Baş kahramanı, Yusuf Bey’dir. Yusuf Bey, emekli bir adamdır ki kızı bilmediği halde değişik evlerde temizlik yapıyor ve böylece yaşamını geçiriyor. Ta ki bu evlerde meydana gelen olaylar onun yaşamını değiştirmeğe başlıyor...

Tabii ki filmin tamamını anlatarak sizi sıkmak istemem. Ama gerçekten yönetmeni sosyal konulu filmlerde yeni bir bakış ortaya koymuştur. Ben, ablam ile arkadaşım filmi çok beğendik. Filmden sonra da soru belgesinde onu çok güzel bir film olarak seçtik. Dün de televizyonda konuşan bir eleştirmen de festivaldaki filmler arasında bu filmi en iyi filmlerden biri olarak seçti. Galiba biz çok şanslıydık...

29. Fecr Film Festivali tamamlanıyor

Genel olarak Fecr Film Festivali hakkında bilgi verirsek: Fecr Film Festivali uluslararası bir festival. Yabancı ülkelerden de 35 film festivale katıldı. Toplamda 59 sanatçının 860 eseri incelenip değerlendirecek. 29. Fecr Film Festivali, Şubat’ın 5 – 15. günleri arasında Tahran’da kurulmaktadır.

 

Nazenin Nikikbal Tahran’dan bildirdi

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2011, 17:09
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26