İnsanları birleştirdi ama...

Filistin'de bir çocuk, Ahmed Khatib öldürüldü İsrailli askerler tarafından. Sonra…

İnsanları birleştirdi ama...

Savaş ile kapanmış olan, 20 yılı aşkın süredir kapalı duran Cenin Sineması, açılmak için barışın gelmesini beklemektense barış için mücadele etmek adına açılıyor; müslüman, musevi İsmail Khatibveya hristiyan, yahudi, Arap veya Türk herkesin yüreğine dokunabilecek güçte, “Cenin’in Kalbi”ni sunan bir hikâyeyle.

“Cenin’in Kalbi” merhametle atıyor

Sıradışı olduğu kadar izleyiciye kendi insanlığını, merhametini sorgulatacak denli bir hikâyesi var ‘Cenin’in Kalbi’nin. İsmail Khatib adlı, 11 yaşındaki oğlunu kaybeden, her açıdan sıradan bir Filistinli’nin öyküsü Cenin’in Kalbi. Umut olan, barış olan, merhamet olan küçük bir çocuğun, 11 yaşındaki Ahmed Khatib’in öyküsü Cenin’in Kalbi.

Cenin’de İsmail Khatib’in henüz 11 yaşındaki oğlu Ahmed İsrail askerleri tarafından öldürüldüğünde, İsmail Khatib her ebeveyn için en zor olan acıyı tadar: Yavrusunu yitirmek. Bu acının içinde yok olmak, içinde bir nefret denizi yaratıp boğulmak yerine, umudu seçer: 11 yaşındaki oğlunun nice masum çocuğa umut olabileceğini anlatan doktorun tavsiyesine uyar, oğlunun organlarını bağışlar.

Ahmed'in böbreğiyle hayat bulan ortodoks yahudi Menuha
(+)

Cenin’den İsrail’e

Kelimenin tam anlamıyla ‘organik’ bir bağ oluşur böylece Cenin ile İsrail arasında: 6 İsrailli, küçük Ahmed’in organlarıyla hayata yeniden tutunurlar. Bunların arasında, belgesele konu olan üç küçük çocuk yer almaktadır: Dürzi bir ailenin 12 yaşındaki kız çocuğu, müslüman Bedevi bir ailenin 5 yaşındaki oğlan çocuğu ve ortodoks yahudi bir ailenin 3 yaşındaki kız çocuğu. Aileler henüz nakil olurken, evlatlarına yaşam katan küçük Filistinli çocuktan habersizdirler. Biraz da bundan belki de, önyargılar havada uçuşmaktadır; “[organı bağışlayanın] yahudi olması daha iyi olur” derken görürüz 3 yaşındaki kızın ortodoks yahudi babasını. Tam anlamıyla bir sürprizdir çoğu için netice. Özellikle de ortodoks yahudi aile için: Organı bağışlanan çocuğun hayat hikâyesini öğrendiklerinde şaşkınlıklarını saklayamazlar.

Yıllarca yoğrulmuş, kök salmış önyargılar bir anda yıkılamaz belki ama büyük bir sallantıya uğrar. Belgesel, önyargıların merhametin karşısındaki “direniş”lerini de yalın bir şekilde ortaya koyar; tam anlamıyla “insan”dır “Cenin’in Kalbi”nde görülen herkes, ortodoks yahudisinden Filistinli’sine; önyargısıyla, hoşgörüsüyle, merhametiyle, şiddetiyle hem aşağıların aşağısı olabilen hem de varlıkların en şereflisi olabilen, bir rengi varsa ancak “gri” olabilecek: ‘İnsan’.

İsmail Khatib oğlunun organ bağışladığı Bedevi çocukla
(+)

Filmin doğurduğu sinema

20 küsur yıldır kapalı olan Cenin Sineması’nı yeniden açma fikri, ironik bir şekilde bir film ile başlıyor; bu seferliğine sinema filmi değil de film sinemayı doğuruyor. Alman yönetmen Marcus Attila Vetter’in yönettiği “Cenin’in Kalbi” dünya çapında festivallerde gösterime girip ödüller alırken, kökünü aldığı Cenin’de sinema eksikliğinden gerçek anlamıyla gösterilememektedir bile... İsmail’in kurduğu kültür merkezindeki çocuklar da kısa film çalışmalarıyla ilgilenmek istediklerinde aynı engel ile karşılaşırlar. Bunun üzerine Marcus Vetter ve İsmail Khatib öncülüğünde bir grup gönüllü, Cenin’in sinemasını açmak için bir proje başlatırlar.

Cenin Sineması
(+)

Siz de destek olabilirsiniz

2010 yılı başlarında sinemanın restorasyonunun büyük bir kısmı Cenin Sineması Projesi (Project Cinema Jenin) sayesinde tamamlandı; sinema film gösterimine ise Ağustos ayında başladı. Tam anlamıyla yerel bir sinema üstelik Cenin Sineması; sinemanın işleyişi konusunda, proje kapsamında, teknik eğitim verilmiş Cenin sakinlerine. Zaman içinde etkinliklerini geliştirmesi düşünülen sinemanın, Cenin’de aktif bir kültür sanat merkezine dönüşmesi umut ediliyor.

Cenin Sineması ve “Cenin’in Kalbi” hakkında daha fazla bilgi için www.cinemajenin.org adresini ziyaret edebilirsiniz. Sitenin “Destek” bölümü olan http://www.cinemajenin.org/new/support/ kısmını ziyaret ederek Cenin Sinemasına nasıl destek verebileceğinizi öğrenmenizde yarar var.

 

Kübra Özgüven haber verdi

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2010, 18:25
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
safiye
safiye - 9 yıl Önce

çok hoş(!)

safiye
safiye - 9 yıl Önce

israilin yaptığı ve istediği bu değil mi?organ nakli ve mafyalığı

banner19

banner13