İnsanın kaçınılmaz yazgısı!

Bir adamın emeklilikle değişen yaşamını anlatan 'Schdmidt Hakkında', zihnimize sorular düşüren bir film.

İnsanın kaçınılmaz yazgısı!

Schdmidt HakkındaEmeklilik insanın boşluğa düştüğü, bunalımlı bir dönemdir derler. Schmidt Hakkında filminin kahramanı Warren Schmidt’in öyküsü de emekli oluşuyla  başlıyor. Schmidt’in yaşamı o zamana dek çalışmaktan ibaretken,  emekliliğiyle  ve ardından gelen diğer gelişmelerle farklılaşıyor.  

Schmidt yaşamının büyük kısmını oluşturan işini genç birinin ellerine teslim ediyor. Eşiyle iletişimi görünürde iyi, gerçekteyse suskunlukla örülü bir duvar var aralarında. Yalnızca eşiyle değil, etrafındaki diğer insanlarla da tam bir teması yok. Kendi içine doğru ama yabancı kendine.

Schdmidt HakkındaSchmidt’in anlam arayışı

Kızı, ona aldırmadan nefret ettiği bir adamla evlenmek üzere. Emekliliğinin hemen ardından eşini kaybediyor, sonrasında öğrendiği bazı gerçeklerle yaşamının temel taşları yerinden oynuyor. Bir şeyler yapması gerekiyor ama ne? Ölüm yaklaşıyor. Ölmeden önce bir şeyler, yaşamına ve ölümüne anlam katacak bir şeyler yapmalı, geride bir şey bırakmalı, ama ne? Belki de ilk kez böylesi yakıcı soruların, zor bir çatışmanın içinde buluyor kendini. Çatışmanın içine düşen kişinin iki yolu var. Ya o çatışmadan güçlenmiş, gelişmiş olarak çıkacak ya da onun içinde kaybolacak. Gelişmiş olarak çıkmak kolay değil elbet, insanın kendisinden söz ediyoruz, kendisinin içindeki kendisinden, kendine kör ve sağır bir başka kendisinden. İnsanın dışındaki dünyaya açılması kolay da,  içindeki renklere, seslere tahammülü zor. Schmidt kaybettiği  sesleri ve renkleri bulmak için bir yolculuğa çıkıyor.

Ölüm hakikate atılan bir adım

Anlam ihtiyacının  yaşamın temelinde durmasına rağmen nasıl da ayrıntılarla üzerinin örtüldüğünü, insanın ayakta durma, yaşama tutunma çabalarının her yaşta, her dönemde devam ettiğini görüyoruz. Schmidt yaşamının son dönemlerinde ölüme doğru ilerledikçe yaklaşıyor anlama. Film bir soru bırakıyor geride.  Durmak ve düşünmek, yaşamlarımıza anlam veren şeyleri hatırlamak, ruhumuza dokunan bir ayrıntıyla göz yaşı dökmek, kalbimizin paslanan kilitlerini kırmak için ölümü mü beklemeliyiz?

 

Reyhane Gümüş, izledi.

Yayın Tarihi: 14 Aralık 2009 Pazartesi 08:51 Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2009, 06:52
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yılmaz Yılmaz
Yılmaz Yılmaz - 11 yıl Önce

selamdan sonra

Alexander Payne'nin bol ödüllü filmi Schmidt Hakkında [About Schmidt] harika bir film gerçekten. evet, insanın belli bir dönemden sonra arkasına bakıp, aslında adımla beraber anılacak hiçbir şey yapmamışım, duygusuna kapılması feci bir şey. filmin can acıtan noktası da bu zaten.
işte nebevi ölüç: ölmeden önce ölünüz. Schmidt'in yaptığı aslında zamanlama olarak "yanlış". ama hiç değilse hayatının son demlerinde bu soruyu kendine sorup yüzleşebildiği için "doğru"

faruk özücanlı
faruk özücanlı - 11 yıl Önce

İçimde birden bire bir karavana sahip olma hissi uyanmasına vesile olan, güzel bir ceknikılsın filmi...

banner26