Hür Adam ameline etki eder mi?

Bu film çokça konuşulacak, beğenenler, beğenmeyenler, hepsi olacak! Ama bu memlekette Müslüman ve gerçek bir adamı anlatıyor olması..

Hür Adam ameline etki eder mi?
Hür Adam
(+)

Bu film çokça konuşulacak, beğenenler, beğenmeyenler, hepsi olacak! Ama bu memlekette Müslüman ve gerçek bir adamı anlatıyor olması, bir müslümanı anlatmaya değer bulması bakımından Türk sinemasına bir düzey atlama imkanını, yolunu sunuyor!

Bismillah her hayrın başıdır

Bir film düşünün; Müslümanca bir şahlanışın kahramanını konu edinen.  Bir adam düşünün, ekmeksiz yaşarım, hürriyetsiz yaşayamam diyen. 
 
Hür Adam filmine suç duyurusu!Hür Adam filmi, daha vizyona girmeden birçok sahnesiyle gündemi epeyce meşgul etti. Atatürk ile olan sahneden dolayı oldukça ağır eleştiriler aldı ve almaya da devam ediyor. Film, mitolojik bir sahneyle başlarken, tüyleriniz diken diken olmuş, bir yılanın ayı yuttuğuna Kürtçe bir şiarla tanık oluyorsunuz. Kendi toprağımızın, kendi suyumuzun kaynağıyla beslenmiş bir kültürün izlerini burada görebilirken, Said Nursî’nin annesi Kürtçe “Bismillah her hayrın başlangıcıdır” diyerek, filmin mihrakını oluşturuyor.   
 

Hür Adam filminden bir set görüntüsü

Ölümden korkmayan adam 
 

Hür Adam
(+)

Filmde, Said Nursî hazretlerinin çocukluğundan, gençlik yıllarına hızlıca iniyorsunuz. Üstada  ilk önce talebelerine bir medresede ders verirken,  sonrasında Şark cephesinde Ruslarla savaşırken rastlıyorsunuz. Esir kampında Rus komutanın sayım yaptığı sırada, bizim ecdadımıza yakışır bir edayla ayağa kalkmayan Üstat, bu toprakların ruhunu o an orada yaşatıyor adeta. Bu yaptığıyla idama mahkûm edilen, idam edilecekken gözlerini kapattırmayan Üstat, cesaretiyle, Rabbime gidiyorum diyerek Rus komutanın bile dikkatini çekiyor. Komutan, Üstadın bu cesaretine karşı haşyete gark oluyor ve idamı durduruyor. Üstadın dediği gibi” Ecel bir keredir”.  
 
Filmin geneli üstadı tanıtmak ve mesaj vermek üzerine kurulmuş. Hüzünlü, duygusal bir atmosferde, kardeşlik barış için çırpınan bir âlimin yaşadığını yine hüzün penceresinden vermeyi amaçlamış. Kardeşlik, barış ve Kur’ân ışığında, zorluklarla tahakkuk eden bir hayatı günün koşullarına göre seyirciye iktibas ettiriyor. 
 
Gizli Zındıklar Komitesi 
 
Dikkatlerden kaçmayan, o günün şartlarında belirli gizli güçlerin varlığı. Film genel olarak bildiğimiz şeyleri, içimizi cız ettirerek anlatırken, burada dikkat çeken unsur üstada çektirilen zorlukların bir takım gizli güçler tarafından yapıldığıydı. Masa etrafında, ellerinde içkilerle dört kişi, üstadı yıllarca bitirme plânları yaparken; aslında Üstad üzerinden Müslüman bir coğrafyayı bitirmenin plânını yapmışlardır. Çünkü Üstad onlara  göre de bir “milletin manevi resmi”ydi. Bu manevi kimliğinden dolayı haksız yere suçlanıp tutuklanan, ardından çıkarıldığı mahkemede Gizli Zındıklar Komitesi diye telakki ettiği gizli güçlerin niyetini aşikâr kılıyor. 

Hür Adam filmi Atatürk sahnesi

Tartışılan sahne: Atatürk ve Said Nursî

Film daha gösterime girmeden, Atatürk’le olan sahnesi hakkında dava açılmış. Gerekçe olarak 'Atatürk'ün manevi kişiliğine hakaret' gösterilmiş. Burada gözlerden kaçan tek ve en önemli şey, o dönemin şartlarıyla sahnenin değerlendirilmemiş olması.

Yönetmenliğini Mehmet Tanrısever’in yaptığı bu film, gişe rekorları kıracak gibi gözüküyor. Görüntü efektlerinde bazı sıkıntıları olsa da, içeriğinin sağlamlığı nedeniyle bu sıkıntıdan münezzeh bir hale geliyor. Yıllar önce üstadın eserlerini bulundurmak bile suçken, bugün böylesine bir filmi büyük bir izleyiciyle izlemek gurur verici bir şeydi. 

Hür Adam Soundtrack II

Özcan haklı elbet!

Mustafa Özcan'ın eleştirilerinde de haklılık payı var elbet. Hür Adam başlığı derinlerde bir kompleksi taşıdığı için belki Kul Adam demek daha doğru olabilirdi ama bu ne kadar anlaşılabilirdi, ne denmek istendiği...

Binlerce Hür Adam anlatılmalı!

Yine de bizim insanımızı, değerlerimizi, büyüklerimizi sinema dili ile anlatmak girişimi çok takdire  şayan. İnşallah böyle binlerce hür adam sinema dili ile anlatılır. Hem de tüm dünyada sergilernecek şekilde...

Hülasa; günümüzde etkisi hala devam eden bir âlimi tanımak, onun çektiği sıkıntıları yüreğimizde hissetmek ve şükretmek için izlenilesi bir film.

Bu film, Bediüzzaman Said Nursî hazretlerinin bu milletin imanı için yaptığı hizmetlere karşılık bir gönül borcudur. 
 
Allah’ım seni tanıyan zindanda olsa saraydadır, seni tanımayan sarayda olsa zindandadır. 
 

Orhan Özekinci takdir ile yazdı

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2011, 12:09
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
hercaist
hercaist - 10 yıl Önce

hayatımda belki ilk kez eleştiri melekem çalışamadı bir filmi izlerken. çünkü susuz kalmışlar gibi hasret kalmıştık bu girişime. sadece şükrettik. hayatının her bir safhası, her bir özelliği bir film olsa gerek bir islam kahramanı için kendi alanında çığır açan bu filmi herkes görmeli, beğendiğini almalı, beğenmediğini ilerletmeli.

Melih Koşucu
Melih Koşucu - 10 yıl Önce

Fragmanından anladığım kadarıyla etkileyici bir filme benziyor.

tuba
tuba - 10 yıl Önce

cidden bu film süper. yazıda çok emekli, çok kaliteli olmuşş. Allah daim etsin.

hülya
hülya - 10 yıl Önce

bence menzilde ki hür adamlarda es geçilmemeli. keşke dunyabizim olarak oranın hür adamlarını da yazsanız.

Ahmet Karaca
Ahmet Karaca - 10 yıl Önce

Üstadın tarihçe-i hayatı okunduğunda görülecektir ki gizli desiselerle sarılı bu dünyanın Türkiye merkezli olarak neşvünema bulması, özünde İslâm'ın imhasını öngörmektedir. Bu minvalden hareketle sinemaya aktarılan bir dava adamının hayatı doğrusu bana çoğu sahnelerinin bir tiyatro izlenimi verdiğini hissetmemdi. Açıkçası pasiflik, yer yer yanlış anlamalara izin veren sahnelerin varlığı rahatsız edici maalesef. Dik duran ama düzenle barışık bir hareket anlatılıyor. Acaba dik duruyor mu hareket?

Ayşe Tangül
Ayşe Tangül - 10 yıl Önce

filmi daha izlemedim lakin bu yazıdan okuduğum kadarıyla hasret kaldığımız, ilginçlikleri olan bir film. bu yazı için teşekkürler...

...
... - 10 yıl Önce

Belki Seçluklu zamanında yaşasa kul olabilirdi ama çağımız itibariyle hür adam daha şık duruyor, bizi eleştiren birçok düşünceye kalkan olmuş vaziyette. Filmi çekenlerin ellerinden öperim.

...
... - 10 yıl Önce

Tabii ki üstadın yaşantısı bu kadar değil sanıyorum ki bazı çevreler rahatsız olmasın diye kesip biçmiş olabilirler değil mi ? Bununla birlikte gerçeğin dışında efsaneler de uydurulacaktır bu büyük adam hakkında önümüzdeki yıllarda. Ayrıca unutmayalım efsaneler büyük adamlara mahsus bir müzedir.


banner19

banner13

banner26