Hangi Müslüman vurulabilir?

Batı kaynaklı filmlerin %99'u klasik Batı düşüncesini aktarır ekranlarımıza. Ancak nadir de olsa bazı filmler madalyonun arka yüzünü de gösterir.

Hangi Müslüman vurulabilir?

Londra’da sakallı, takkeli, spor mont ve keten pantolon giymiş, mavi sırt çantasına iliştirdiği mp3’ünden uzanan kulaklıkları kulağına takmış bir gencin, Bekir Hasan’ın kurumsal ırkçılık kurbanı oluşunu anlatıyor film.

Shoot On Sight
(+)

Her Müslüman potansiyel terörist mi?

Caddeden metro durağına kadar onu takip eden ajanlardan bihaber müzik dinleyerek yoluna devam eden Bekir, bir süre sonra “Dur!” ikazına maruz kalıyor. Kulağındaki kulaklık nedeniyle tepki vermediği için daha da dikkat çekiyor ve terörist damgasını yiyor. Onun terörist olduğuna dair şüphesi kalmayan ajanlar birkaç ikaz sonra Bekir’i tam kalbinden vuruyor ve çantasını kontrol ediyorlar. Ajanlar şaşkın çünkü Bekir’in çantasından bir yemek kabı ve MP3 çalardan başka hiçbir şey çıkmıyor. 11 Eylül saldırılarından 6 ay sonra olmuş gerçek bir olay aslında bu sahne.

Ve bir Müslüman polis basın açıklaması yapıyor. Tarık Ali adındaki bu polis işine ve ailesine dinini katamamış, başarılı bir polis, başarısız bir Müslüman profiline sahip bana kalırsa. Eşi Müslüman değil, kızı uyuşturucu kullanıyor ve kendisi de Müslümanları birer terörist olarak gören ve “gördüğünüz yerde vurun” emrini veren bir idarenin basamaklarından birinde yer alan bir görevli. Bunca kesişim noktasından sonra Tarık Ali’nin basın açıklaması ilgi çekiyor elbette.

Kurumsal faşizm her yerde aynı

Muhabirler, bu olayın bir insanlık dramı olduğunu ve  Bekir Hasan’ın kamusal ırkçılığın kurbanı olduğunu savunarak ona “Ülkemizdeki Müslümanlar ne olacak?” diye soruyorlar. O da olanları yadsır bir tavırla ‘’Ben de bir Müslümanım’’ diyor ve basın açıklaması bitiyor. Bekir Hasan’ın ölümü bilinen ölümlerden aslında. Guantanamo gerçeğini göz ardı eden ülkeler bilmezler ama biz biliyoruz ki; şüphe üzere bir çok Müslümana haksız zulüm gösterilmiş ve gösterilmektedir. Irak, Afganistan, Filistin hatta bir yönüyle ülkem, Türkiye… Ülkemdeki faşist bilincin altyapısı ve yüzeysel direniş malzemesi yine bu “vur emri” nin geldiği batı senfonisinin yankısıdır.

Müslüman, sınanandır yine de. Tarık Ali ne olursa olsun Allah’la arasını iyi tutmaya çalışıyor olacak ki; ofisinde namaz kılıyor ve şefi dahi ona ses çıkarmıyor. Cümlemin başında “Müslüman, sınanandır” demiştim. Tarık Ali öyle bir şey ile sınanıyor ki filmin sonunda…

Shoot On Sight

İnsan haklarının abideleşmiş(!) devletleri

 “Canlı bomba olduğunu düşündüğünüz şüphelileri gördüğünüz yerde vurun!” Bu emre itaat ile onlarca Müslümanı vuran ve onları sırf kıyafetleriyle yargılayarak terörist ilan eden “insan hakları” deyince akla gelen devletler, insan deyince de akıllarına yalnızca kendileri gibileri getiriyor olacaklar ki; böyle suçların başını çekiyorlar.

Shoot On Sight İngiltere’de gerçekleşen bu tip olayların iç yüzü çok karışık. Film bunu tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor. Bir Müslüman, zulmü kim yaparsa yapsın karşı koymalıdır. Müslüman Müslümana zulmediyor bazen… Buna da karşı koymalı ve çıkarlarını gözetmeksizin, ondan feragat ederek ilk bilinci Müslüman bilinci edasıyla hareket etmeli. Tarık Ali’nin filmin sonunda başına gelenler ona bunu ispatlıyor. Üzeri kapatılmış bir cinayetti çünkü Bekir Hasan’ın ölümü. Annesi ve ablası “o terörist değildi” diye feryat edişi canını yaksa da üzerini kapatanlar basamağında yer aldı. Filmde bir de terör tarikatı vardı ki; tam bir dram. Müslüman bir grup sık sık camiye gidiyor, namazı niyazı aksatmıyor. Ancak öyle bir düşünceyle doluyorlar ki; öldürülmek onlar için kaçınılmaz. El Kaide’nin bir kolunu temsil eden bu grup gençleri istişhad eylemine teşvik ediyor.

Bu filmi mutkaka izleyin

Filmin yönetmenliğini Jag Mundhra üstlenmiş. Senaristleri;  Carl Austin, Jag Mundhra, Pervaiz. Yapımcısı; Aron Govil.

Böyle bir film benim için 11 Eylül saldırılarından sonra bunun bahanesiyle Irak’a savaş açan Amerika’nın petrol içen bir vampir gibi nasıl senelerce kan döktüğünü bir kez daha koydu ortaya.

 

 

Öznur Balık hatırlattı

Yayın Tarihi: 09 Ocak 2011 Pazar 01:25 Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2011, 16:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emrllh Çkr
Emrllh Çkr - 12 yıl Önce

Yazınızın sonuna doğru diyorsunuz ki, "El Kaide’nin bir kolunu temsil eden bu grup gençleri intihar saldırısına teşvik ediyor ve intiharın affının olmadığını, İslam’da asla yeri olmadığını unutarak hayli şuursuzca bir aşılamaya tabi tutuyorlar."
Buraya kadar oldukça başarılı giden yazınızın bu cümleyle objektifliğini kaybettiğini düşünüyorum. İntiharın affının ve İslamda yerinin olmadığını söyleyerek aslında fıkhi bir meseleye de adım atmış oluyorsunuz. Bu konuda sizin söylediğinizin aksi

hüseyin
hüseyin - 12 yıl Önce

http://www.delikanforum.net/konu/69169-vehbe-zuhayli-roportajindan-bir-parca.html

konu doğrudan fıkhi bir meseleye dayanmasa da bu yönünü de es geçemeyiz. görüş ve değerlendirmelerimizi sahih bilgiler ışığında oluşturmalıyız.

yukarıdaki linkte gerçekhayat'ın vehbe zuhayli ile yaptığı bir röportaj var. intihar mı iştihat mı? cennet mi cehennem mi? doğru mu yanlış mı sorularını büyük İslam alimi zuhayli'nin sözleri etrafında bir daha değerlendirelim.

fatma şen
fatma şen - 12 yıl Önce

bunu izleyince newyorkta beş minarenin çok özgün olduğunu farkettim...

Mehmet
Mehmet - 12 yıl Önce

Film, yorumcu arkadaşımızın ifadesiyle madalyonun arka yüzünü gösteriyormuş. Sanırım madalyon her iki yüzünde de islam ve terörizm ikilisinin motifini barındırıyor. Bu sitede nasıl böyle bir filme methiyeler düzülür ve tavsiye edilir anlayamıyorum. Lütfen dikkatlice seyredin filmi, açık bir tahrifat yapılıyor. Terör ve islam giderek daha fazla yanyana dillendiriliyor.

suphibayram
suphibayram - 12 yıl Önce

Dünyanın hiç bir yerinde bir hıristiyan topluluğu açlık çekmezken,batı toplumunda yaşıyan müslümanların geldiği son nokta .
Ölüm.
Enteğrasyonun ileri seviyesinde ki görüntünün bile kurtaramayacağı kimlik.Müslüman olmak.
Asimile olsa bile Hasan'ın kurtulamayacağı düşmanlık.
Biz ise sadece tartışıyoruz...

Ebu Cendel
Ebu Cendel - 12 yıl Önce

Hala şehadet eylemine intihar eylemi olarak bakarsanız, 11 eylül'ü abd nin bir oyunu olarak bakmaya devam ederseniz, ve oturup dağlardaki mucahid kardeslerimize hakaret eder gibi bu filmi burada överseniz, imanınızı yeniden geçirmenizi tavsiye ederim. Fasık ve kafir medyaya inanmayı bırakında muslumanlara inanın artık! Yoksa hayatınızdaki vela-bera (dostluk- düşmanlık) akidesi tam bir batılı zihniyetinin istediği ılımlı islam olgusuna uygun olacaktır. Dikkatli olmanızı tavsiye ederim...

seyyah
seyyah - 12 yıl Önce

böyle güzel bir sitede ne zaman bu tür yazılar verilmeyecek acaba

malcolm
malcolm - 12 yıl Önce

yorum yapan arkadaşlardan bazıları intihar eylemlerini savunarak istişhad eylemi olduğunu söylemiş. bu arkadaşlara hakan albayrak'ın bir sözüyle cevap vermek istiyorum 'intihar komandosu olacağınız gidin iki rekat namaz kılın'. bu arkadaşlar hakan albayrak'ın intihar komandosu öyküsünü bulup okusunlar.


banner19

banner36