Güvercin Gerdanlığı filmi harika!

Nacer Khemir, "Güvercinin Kaybolan Gerdanlığı [Le Collier Perdu de la Colombe]" adlı filmi ile İbn Hazm’ın bu eşsiz kitabını filme aktarmış.

Güvercin Gerdanlığı filmi harika!

Gerçek aşk’ı arayan neyi bulur?

Tasavvuf erbabı için ‘aşk’ iki türlüdür: İlahi aşk ve mecazi aşk… Biri olmadan diğeri olmaz. Biri diğerine geçişte basamaktır ya da sıçrama taşıdır. Fethi Gemuhluoğlu’nun aşık olmayana yaban durması da bundandır. İnsanı, kuşu, ağacı sev/e/meyen Allah’ı nasıl sevsin?

O bakımdan Allah dostları mecazi aşkı ilahi/hakiki aşka çıkan bir merdiven olarak görmüşlerdir.

İbn Hazm’ın meşhur kitabı Güvercin Gerdanlığı [Tavkul Hamame], gerçek aşk’ı, gerçek aşk’ın nasıl anlaşılacağını ve onu bulmanın yollarını anlatır. Tabii, hakiki aşkı bulduktan sonra ne olacağına dair ufak bir kapı aralar sadece.

Nacer Khemir, Güvercinin Kaybolan Gerdanlığı [Le Collier Perdu de la Colombe] adlı filmi ile İbn Hazm’ın bu eşsiz kitabını filme aktarmış. Masal ile şiir arasında gidip gelen, yoğun, yorucu bir film yapmış. Bazen, filmin konusunu, anlattıklarını bırakıp yönetmenin eşsiz güzellikteki atmosfer tasarımı içerisinde kaybolup gidiyorsunuz. Bir film yanda akıp dursun, eski zamanlardan bir kitapçılar çarşısına uğramak az şey midir? Kör kandilin ışığında kefen diken, daha doğrusu kefeni sabaha yetiştirmeye çalışan terzinin ölüm üzerine güzellemelerin aslında aşk için de söylenebileceğini fark etmek az şey midir?

Arayış bir başladı mı durmak bilir mi?

Kitabı okuyanlar konuyu biliyordur ama film kitaptan biraz bağımsız bir uyarlama olmuş. Biz film üzerinden konuyu verelim: Hasan, bir hat talebesidir, aynı zamanda eski hatlara merakı olan biridir. Elinde eski bir kitaptan bir parça vardır ve bu kitapta da aşkın sırlarının olduğunu sanmaktadır. Elinde küçük bir parça olduğu için de kitabın orijinalini bulmak ister. Ah o, orijinali bulma isteği!

İmdi burada dikkat kesilelim: Filmde, fırıncıya ‘yak’ diye verilen bir çuval kitaptan sadece biridir Hasan’ın elinde kalan. Fırıncının yaktığı kitaptan sadece bir sayfa kurtarır Hasan. İşte o bir sayfa onu aşka götürecek bir sayfadır. Tasavvufta rüyada cemal görmek vardır. Derviş, rüyada cemalini gördüğü mürşidini bulmak için yola düşer ya hani… Hasan’ın kitap sayfasında hikâyesini okuyup minyatürünü gördüğü kız da onun mürşidi olur bir bakıma. Hasan’ın hikayesine vurulduğu kız aslında ona aşk’ı bulduracak olandır. Aşk önce bulunur, sonra olunur. Hasan olduran aşk’tır vesselam…

Kardeşliğin bir başka türlüsü

Hasan, küçük arkadaşı Zin’in yardımı ile kitabı bulur. Kitabın onu götürdüğü yerde Semerkant presesi çıkar karşısına; fakat tam birbirlerine kavuşup mutluluğu yakalamışken bir savaş çıkar. Ve yolları tekrar ayrılır.

İbn Hazm ne diyor: "Bu dünyada ayrılığa denk olabilecek başka hiçbir felaket yoktur. Sonunda gözyaşları aka aka ruhları yerinden oynatmasaydı, ayrılık, önemsiz, küçük şey sayılırdı belki. Bilge kişilerden biri 'ayrılık ölümün kardeşidir' diyen adama, 'hayır' dedi, 'doğrusu ölüm ayrılığın kardeşidir."

Nacer Khemir, daha önce Mistik Filmler Festivali için Türkiye’ye gelmiş bir yönetmen… Bab’aziz bir yolculuk üzerinden tasavvufu anlatan filmi… Güvercinin Kaybolan Gerdanlığı yönetmenin ikinci filmi… Yani Bab’aziz’den önce çekilmiş. Şunu söyleyebiliriz: Nacer Khemir, Güvercinin Kaybolan Gerdanlığı ile denediği ve alıştığı bir sinemasal dili, anlatımı Bab’aziz’de daha yetkin hale getirmiş ve ortaya sinemanın en güzel örneklerinden birini koymuştur.

Bu bağlamda; Güvercinin Kaybolan Gerdanlığı, anlatım olarak biraz dağınık bir film… Dediğimiz gibi, takip etmekte zorlanılan bir film… Sinema sanatının asli görevi, sadece bir hikâye anlatmak olmadığına göre… Yani; Nacer Khemir’in sadece anlatım dili için bile izlenebilir bu film. 

Yönetmen: Nacer Khemir
Oyuncular: Navin Chowdhry, Nouredine Kasbaoui
Yapım Yılı/Yeri: 1990 / Fransa-Tunus-İtalya

Süre: 90’

 Yılmaz Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yılmaz Yılmaz
Yılmaz Yılmaz - 13 yıl Önce

filmin türkçe dubaljı yok bildiğim kadarıyla. ben altyazılı olarak izledim. daily motion türü sitelerden izlenebiliyor..

nakkari
nakkari - 13 yıl Önce

film arapça ve arapça bilenler için harika bir dil-edebiyat ziyafeti sunuyor... emiratü semerkant'ın tecelli mi diyelim ya da temessül ettiği sırada mı diyelim o sırada fona karışan bir şarkı ya da şarkıdan bir nakarat var... mest etti beni... onun aslını ya da kimin söylediğini bulana benden bir seher duası... ancak unutma derviş, hulum şeytandan, rüya hak'tandır...

erdem baysal
erdem baysal - 13 yıl Önce

filmi sizler için yükledim... arama motoruna "güvercinin kaybolan kolyesi dvdrip" yazıp aratırsanız 799 mb lık versiyonu indirip izleyebilirsiniz

Ala Yontan
Ala Yontan - 13 yıl Önce

Önemli olan çölde olmakmış...Yanmak için illa çölde olmakmış...Herkesin kendi çölü varmış...Ne güzel bir filmdi bu böyle...Çöle İşaretçileri, Bab'aziz ve bu film...

Mustafa UĞURLU
Mustafa UĞURLU - 13 yıl Önce

Eee. İyi güzel hoş da filmi nereden bulacağız. Nasıl izleyeceğiz. Türkçe dublaj ya da alt yazısı var mı? Azıcık da ondan bilgi verseniz seviniriz.

Hüsniye
Hüsniye - 13 yıl Önce

film hakkında yazılanları büyük bir ilgi ile okudum. Acaba bu filmi nerede bulabileceğim konusunda da bilgi verebilir misiniz?

MuratHan
MuratHan @Hüsniye - 3 yıl Önce

filmi youtube'tan seyredebilirsiniz.

umut arar
umut arar - 13 yıl Önce

yıllar önce 90ların sonuna doğru kanal7de izlemiştim bir kısmını.o aralar kanal7de nitelikli filmler çıkardı bu tarzda.sonrasında kitaptan haberim oldu ama kitapla hiç alakası yoktu doğrusu.oflaya puflaya okumuştum